כבוד הלאום וחירותו Featured

 6 amrani
כבוד הלאום וחירותו – מערכת המשפט מול כתבי האישום נגד נתניהו

יהודה עמרני, מנכ"ל התנועה למשילות ודמוקרטיה

אפשר להניח שרבים מהקוראים עדיין לא החליטו כיצד לעכל את משמעויות האישומים שפורסמו נגד בנימין נתניהו. אצל אדם מן השורה התחושה האוטומטית כלפי פרשות פלילים כוללת אי-נוחות וסלידה. זה נכון גם באשר לתיקי ראש הממשלה.

אבל כדי לנתח ולהבין את המצב לאשורו צריך להרחיב את המבט להסתכלות רחבה על מכלול הדברים. המהפכה החוקתית והמשפטית הביאה בכנפיה עם השנים רעות חולות. בין היתר היא שיבשה את היחס הראוי בין נבחרי ציבור למשפטנים ופקידים. אחת התוצאות של המהפכה היא הגישה השוררת כיום בצמרת הפרקליטות והמשטרה, שהגדירה לעצמה באופן לא רשמי שלכידת נבחר ציבור בפלילים היא אות למקצועיות וליוקרה – וככל שהנבחר רם דרג כך ההישג משובח יותר — ולצורך השגת המטרה מותר לעיתים לחרוג מהחוק ומהכללים המקובלים בהליכי חקירה או להפר זכויות נחקרים.

שום פרקליט מכהן לא יודה במציאות הזו, אבל את התחושות של שרים וחברי כנסת מכל המפלגות אשרר מסמך שדלף לאחרונה, 'מסמך יצחקי', שבו נאספו חומרים נגד נבחרי ציבור. המידע שרוכז במסמך המשטרתי העלום לא הבשיל לכדי כתב אישום ואפילו לא טופל ככל מידע מעורר חשד אלא נשמר לעת הצורך. מהי עת הצורך? הזמן שיקבעו החוקרים או הפרקליטים.

את התחושות של שרים וחברי כנסת מכל המפלגות אשרר מסמך שדלף לאחרונה, 'מסמך יצחקי', שבו נאספו חומרים נגד נבחרי ציבור. מעדות אישית אוכל לספר שבפגישות שערכנו בתנועה למשילות ודמוקרטיה עם שרים בכירים, כשניסינו לרתום אותם ליוזמות שיאזנו את מערכת המשפט הם בירכו על היוזמות אך הסבירו שלא יובילו את המהלך כי אין להם רצון "שיפתחו להם מגירות". מציאות כזו, גם אם לא נפתחה ולו חקירה אחת, היא השחתה מערכתית וסירוס שלטוני

מעדות אישית אוכל לספר שבפגישות שערכנו בתנועה למשילות ודמוקרטיה עם שרים בכירים, כשניסינו לרתום אותם ליוזמות שיאזנו את מערכת המשפט הם בירכו על היוזמות ועודדו את ההצעות אך הסבירו שלא יובילו את המהלך כי לדבריהם אין להם רצון "שיפתחו להם מגירות". מציאות כזו, גם אם לא נפתחה ולו חקירה אחת, היא השחתה מערכתית וסירוס שלטוני. גם נבחר ציבור שלא עבר כל עבירה יודע שתמיד יכולים לשלוף נגדו חשד כזה או אחר ולסבך אותו בשנים של התנהלות משפטית והשחרת שמו בתקשורת.

באווירה הזאת התנהלו החקירות נגד בנימין נתניהו כמו שהתנהלו נגד רובי ריבלין, יעקב נאמן ואחרים. כשמדובר בנבחר ציבור, הכול ייעשה גם אם בדרך יירמסו כללי המנהל התקין.

השלב המקומם ביותר בהתנהלות מערכת המשפט בעניין נתניהו הוא התעלמות וצפצוף על חוקי יסוד מפורשים שבהם קבעה הכנסת הסדרים מדויקים ותיארה כיצד כתב אישום משפיע על ראש ממשלה מכהן. בקצרה נסביר שחוק יסוד הממשלה קובע שראש ממשלה יכול להמשיך בתפקידו עד להרשעה חלוטה בבית משפט בעבירה שיש עימה קלון. לפי חוק יסוד הכנסת מועמד כזה יכול להתמודד, וודאי שאין מגבלה על יכולתו להקים ממשלה. ההיגיון ברור: לא ייתכן שהחלטה של פקיד אחד בלי ביקורת שיפוטית תפגע בחזקת החפות ותחליף שלטון בניגוד לרצון העם ולבחירתו.

ואולם היועץ המשפטי לממשלה עורך בימים אלו דיונים על חוקי היסוד הברורים ושוקל איך נכון לפרש אותם בנוגע למצבו של נתניהו. הוא משאיר בערפל את שאלת יכולתו של נתניהו להרכיב ממשלה וכמוה את העובדה שהכנסת תיקנה את חוקי היסוד בדיוק בשביל לאפשר לשר להמשיך ולהחזיק בתיקים במצב כזה. החוק, ואפילו חוקי היסוד, אינם מרשימים את היועץ ולשכתו.

עד היום ניסו שי ניצן ומנדלבליט לשכנע שההליך נגד נתניהו נועד לשמור על שלטון החוק, אבל עכשיו בא המשחק שלהם עם חוקי יסוד מפורשים וחשף ששלטון החוק פריך מאוד מבחינתם.

וכאן חייבת לבוא תזכורת חשובה: המהפכה החוקתית מושתתת כולה על חוק יסוד כבוד האדם וחירותו. אהרון ברק קידש את חוקי היסוד כשקבע שמדובר בלא פחות מחוקה. דורות של שופטים פסלו בשל כך חקיקה של הכנסת, ויועצים משפטיים פסלו פעולות ממשלה. כעת, כשמתאים פחות למערכת המשפט, היא כבר אינה מחויבת לחוקי היסוד אלא מעמידה אותם לדיון, בחינה והתעלמות.

כמעט במקרה קבעה השבוע נשיאת בית המשפט העליון אסתר חיות שבג"ץ ידון בקרוב בתוקפו של חוק יסוד הלאום. את האיזון המחויב למערכת המשפט, שהפך דחוף ביותר, אפשר להכתיר כמהלך לכבוד הלאום וחירותו.

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
הגיע הזמן לימין אמיתי

  מאמר מאת עמיעד כהן

כאן ביתי

  תושבת לוד: עדין מתפרעים...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם