ילדי משמש וילדי תאנה Featured

 5 figs

הרב חברון שילה

זקופים, גדולים ויפים. כבר עברו את שנת בר המצווה שלהם. מלאי צמיחה וחיים, דומים מאוד אבל שונים כל כך. זה מול זה גדלים בגינתי עץ משמש ועץ תאנה. שניהם עומדים בשלכת בחורף, שניהם מלאי עלים ופירות בקיץ. ואולם למרות הדמיון הרב לכל אחד יש דרך משלו להוציא פירות.

המשמש מוציא את פירותיו בתחילת הקיץ. כל הפירות מבשילים בתוך שבועיים, נקטפים יחד ונאכלים מייד. מה שלא נקטף מרקיב ונושר. ברגע אחד כל הפירות מוכנים. בהמשך הקיץ יעמוד העץ ירוק, יפה וריק מפירות. לעומתו, פירות התאנה מתחילים להבשיל מאמצע הקיץ. במהלך חודשיים בכל יום יבשילו מעט פירות. בכל יום יש על העץ פירות בשלים, פירות כמעט בשלים ופירות שרק עכשיו התחילו לצמוח. כל פרי צריך יחס מיוחד. בכל יום צריך להבחין ולקטוף רק את התאנים שהבשילו. אם נקדים לקטוף הם לא יהיו טעימים, ואם נאחר הם ירקיבו, יתליעו או שיאכלו אותם ציפורים.

נוח מאוד לקטוף את פירות המשמש. בבת אחת, בפעם אחת, בתוך שבוע מסיימים את הקטיף. ואילו בפירות התאנה צריך בכל יום להשקיע זמן ולקטוף רק את מה שהגיע זמנו. מנגד, עץ התאנה מזכה אותי בכל יום במשך חודשיים בפירות טריים, במצוות הפרשת תרומות ומעשרות ובשתי ברכות, על הפרשת תרומות ומעשרות ועל חילול מעשר שני.

ובגידול ילדים? פשוט מאוד לגדל ילדי משמש, כאלה שעולים במשקל לפי הסטטיסטיקה, לומדים לעמוד בזמן אחד ומתאימים בדיוק בשנה השביעית לחייהם להתחיל כיתה א'. ילדי המשמש ילמדו לקרוא לפי ציפיית המערכת, יהיו מוכנים בזמן למבחן ויסיימו את כל מבחני הבגרות במועד א'. יחד.

לעומתם ילדי התאנה יעוררו בהוריהם הרבה דאגה. אחות טיפת חלב תאמר להם שהם שמנים מדי או בתת-משקל. כאשר כל הילדים בגילם ידעו ללכת הם עדיין יזחלו, או לחלופין כבר נצטרך לרדוף אחריהם שלא יטפסו על עצים. הם ישתעממו בכיתה כי כבר קראו לבד הכול, או שיהיו האחרונים שיצליחו ללמוד לקרוא. במקום להיות חלק מפס ייצור פשוט ונוח שבו הכול מבשילים באותו זמן הם יבשילו בזמן שטוב להם.

מערכת החינוך בנויה בעיקר לגדל ילדי משמש. לכל דבר יש זמן קבוע, כולם עולים באותה שנה מכיתה לכיתה, כולם לומדים את אותו נושא וכולם נבחנים באותו זמן. חשוב שניתן מענה נכון וטוב לילדי המשמש, אבל חשוב שגם לא נשכח את ילדי התאנה. הם מאלצים אותנו לבנות להם תוכנית אישית, הם דורשים מאיתנו יחס אחר, אבל הם גם נותנים לנו את ההזדמנות לשמוח בכל יום מחדש, כי כל אחד מהם מבשיל בזמן אחר.

יהי רצון שבשנת הלימודים המתחדשת עלינו לטובה נזכה לראות במתיקות ובעוצמה של ילדי המשמש וילדי התאנה.

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
הגיע הזמן לימין אמיתי

  מאמר מאת עמיעד כהן

כאן ביתי

  תושבת לוד: עדין מתפרעים...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם