ההרתעה והביטחון Featured

 m 3 yogev
ישראל יכולה להחזיר את ההרתעה והביטחון שלה – לע"נ רנה שנרב הי"ד
ח"כ מוטי יוגב משרטט את חבילת ההרתעה והביטחון הבסיסיים שנראה שנשחקו בתוך כל התחכום: החל מהיעילות הביטחונית האדירה של אמונה בצדקת הדרך, דרך לקיחת אחריות מחודשת על מערכת החינוך הערבית, וכלה בנקיטת אמצעי הענישה שהוכיחו את עצמם בעבר באופן מיטבי – גירוש ופגיעה כלכלית במשפחות המחבלים * אך לפני הכול יש להכריע את המחלוקת המוסרית שבתוכנו על המחיר שאנחנו מוכנים לשלם בעבור עצירת הרוע

מרדכי (מוטי) יוגב - ח"כ מטעם הבית היהודי וחבר ועדת חוץ וביטחון. חבר ברשימת 'ימינה' בבחירות הקרובות

השבוע האחרון הזכיר לכולנו שלישראל איומים ביטחוניים בכמה חזיתות. ביהודה ושומרון ספגנו פיגוע שגבה את חייה של רנה שנרב הי"ד. בחזית הצפון, מסוריה ומלבנון, שמענו על רחפנים שהיו אמורים לפגוע בישראל ואת מנהיגי איראן וחיזבאללה מאיימים לפגוע ואף להשמיד את ישראל באיום גרעיני, טילים וטרור. ובחזית הדרומית נורו טילים על שדרות.

איך מתמודדת מדינה קטנה כישראל עם איומים ביטחוניים רבים כל כך סביבה?

תפיסת הביטחון של ישראל התבססה על דבר אחד: הגנה על קיומם של עם ישראל ומדינת ישראלמפני האיומים האפשריים, זאת בהסתמך על הכוח הביטחוני הישראלי והכרעה מוחצת של האויב הקם עלינו. על פי תפיסת הביטחון נבנו אבני יסוד והושקעו תקציבי עתק במודיעין חזק, מוכנות מתמדת, יתרון טכנולוגי על אויבינו, הרתעה, מגננה והידיעה ש"האדם שבטנק ינצח" – רוח הלוחם הישראלי.

אבל לכל אלה יש להוסיף את אבן הראשה והיא האמונה בצדקת דרכנו, שייכותה של ארץ ישראל לעם ישראל, בסיס לגיבוש התפיסה והמטרה המדינית של קוממיות עם ישראל בארצו. צריך לומר את האמת: תפיסה זו נמצאת במחלוקת ציבורית, והיא מונעת לעיתים צעדים נדרשים להגנה על עצמנו.

מכל אבני היסוד לביטחוננו, בחרתי להתמקד בהרתעה ובמיוחד בהרתעת המְפגעים ביהודה ושומרון. הרתעת אויבינוהוגדרה ונוצרה עם השניםבזכות המודיעין החזק שפיתחנו, מוכנותנו המתמדת והמענה בהגנה ובהתקפה, וכן מיתרוננו הטכנולוגי, מבריתות שכרתנו בעיקר עם ארצות הברית, מניצחוננו במלחמות ישראל ועוד. ההרתעה פירושה שהאויב נמנע מלתקוף אותנו, עקב חששו מפני תוצאות תקיפתו, תוצאות שלא יוכל או לא ירצה לעמוד בהן.

השאלה הפשוטה שצריכה להישאל תמיד היא מה הרתיע ומה ירתיע את אויבינו הטרוריסטים מלהמשיך לנסות לפגוע בנו, בשטחי יהודה ושומרון ומהם. מה עוד אפשר לעשות כדי להרתיע מחבלים מלרצות לבצע את זממם, לצמצם ואף למנוע פיגועים ולהציל חיים?

1. יסוד ראשון שיצמצם פיגועים הוא יצירת מציאות שבה הם אינם משתלמים ולא יובילו את מבצעיהם לשום הישג; להפך, הם ושאיפותיהם ייפגעו מכך. מדיניות ברורה של גדיעת התקווה של אויבינו מכך שמפיגועים נירתע וניסוג, או שתקום פה איזו ישות פלשתינית שלא הייתה פה מעולם. מדיניות ברורה המבהירה שארץ ישראל שייכת אך ורק לעם ישראל. מדיניות המחזקת את ההתיישבות היהודית והריבונות בכל מרחבי ארצנו ומבססת אותן: בגליל ובנגב, בבקעת הירדן וביהודה ושומרון. זה היסוד הראשון וההרתעה הבסיסית להתמעטות הפיגועים.

2. חלק מחיזוק ריבונותנו הוא גם החזרת שליטתנו בנושאים שונים שבהם נתַנו אחיזה לאויבנו. בראש ובראשונה, בתוכני החינוך שעל פיהם מתחנך כל ילד ברשות הפלשתינית להשמיד יהודים. ביצוע "חומת מגן חינוכית" לשינוי תוכני החינוך במוסדות החינוך הערביים בכל רחבי יהודה ושומרון ומזרח ירושלים, הוא משימה קשה ומורכבת והכרחית. מדיניות ברורה זו נמצאת במחלוקת ציבורית, דבר המעכב את מימושה. זה אתגר גדול הרובץ לפתחנו, ומוטל עלינו להנחיל אותו לציבור ולהביאו למימוש באמצעות רוב דמוקרטי בבחירות הבאות עלינו לטובה.

3. אחד כלים שהשימוש בהם הביא ויכול להביא לכך שלא ישתלם למחבל לבצע פיגוע, הוא הפגיעה הקשה במחבל ובבני משפחתו. המחבל מאמין שהפיגוע יביא אותו לגן עדן ושמשפחתו תזכה בהטבות מפליגות. אי החזרת גופות מחבלים וקבורתן בבית קברות למחבלים, מניעת העברת הכספים למשפחות המחבלים, הרס בתי משפחות מחבלים ממעגל קרבה ראשוני בתוך שבוע ימים והלאמת אדמותיהם, גירוש משפחות המחבלים והרחקתם מחוץ לאזור מגוריהם – צעדים אלו שהופעלו בחלקם הרתיעו ויצרו חשש בקרב המחבלים ובני משפחותיהם מפני תוצאות הפיגוע, ובכך צמצמו פיגועים והצילו חיים. מניסיוני כמפקד חטיבה בגזרת אפרים ביהודה ושומרון, בעקבות אמצעים מרתיעים אלו שנקטנו, הורים הסגירו את בניהם ומחבלים נמנעו מלבצע פיגועים.

מהו מוסר?

מה מונע את מדינת ישראל מלבצע את הצעדים המרתיעים הללו ובכך לצמצם פיגועים ולהציל חיים? תפיסות ופסיקות מוסריות ומשפטיות מעוותות של יועצים משפטיים בחסות בג"ץ, שלפיהן פגיעה במשפחת מחבל וברכושה אינה מוסרית ואינה מידתית. לא מוסרי להרוס את ביתו של מחבל שלא הצליח להרוג את קרבנו אלא רק לפצוע אותו. ויכוח נוקב התקיים בוועדת החוץ והביטחון על פיגוע הירי בצומת עפרה בדצמבר 2018 למניינם. מחבלים ירו ופצעו קשה את שירה איש-רן, ובעלה עמיחי. העוברשבבטנה של שירה יולד בניתוח חירוםומת כעבור שלושה ימים. בכל אותם שלושה ימים נמנע מצה"ל משפטית לסמן את בתי המחבלים להריסה. רק עם פטירת התינוק ניתן האישור להרוס את בתי המחבלים.

יש עוד מה לפעול ולעשות כדי להרתיע. לצורך כך נדרש גם יותר כוח פוליטי להשפעה על המדיניות דרך התודעה וההסכמה הלאומית. להשפיע על תפיסות עולם במערכות המשפט והביטחון, לחזק את ההרתעה, לצמצם פיגועים ולהציל חיים.

לא ניתן לחורשי מוות להסתובב חופשיים בארצנו, נמשיך לטייל תוך נקיטת אמצעי ביטחון וחיזוק כלי ההרתעה. נתחזק ונבנה את עמנו, ארצנו ומדינתנו, ברוחם הגדולה של רנה הי"ד ומשפחתה עד לגאולה שלמה, בע"ה.

Lead

אי החזרת גופות מחבלים וקבורתן בבית קברות למחבלים, מניעת העברת כספים למשפחות המחבלים, הרס בתי משפחות מחבלים ממעגל קרבה ראשוני בתוך שבוע ימים והלאמת אדמותיהם, גירוש משפחות המחבלים והרחקתם מחוץ לאזור מגוריהם – מניסיוני כמפקד חטיבה בגזרת אפרים ביהודה ושומרון, בעקבות אמצעים מרתיעים אלו שנקטנו, הורים הסגירו את בניהם ומחבלים נמנעו מלבצע פיגועים

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
הגיע הזמן לימין אמיתי

  מאמר מאת עמיעד כהן

כאן ביתי

  תושבת לוד: עדין מתפרעים...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם