נר על החלון Featured

 3 connection

ד"ר נירית ראוכברגר, ראש המסלול לקידום נוער במכללת אורות ישראל באלקנה

באמצע הקיץ לפני עשור לפחות הייתי בתחילת דרכי בעבודה עם נוער. פגשתי נערה כבת 15 נסערת ומוצפת: כמה ימים קודם לכן היא החליטה לצאת מהבית ולא לחזור. שם, מול הים השלו והרגוע, דיברנו על הסערה: הורים בעיצומו של הליך גירושין, לימודים, החברות שלא מוצאות חן בעיני אימה, הסיגריות שהוריה מצאו בחדר ו"ההיסחפות שלהם". אבל הרגע המרגש במיוחד התרחש שעתיים אחרי חצות. האם הופיעה לפתע ואמרה: "באתי להיות איתך".

ציר תקשורת הפתוח עם ההורים הוא כמו אור בקצה מנהרה חשוכה ומפותלת. שיחות עם מתבגרים בכל מיני מצבים לימדו אותי כמה חשוב שידעו וירגישו שהבית פתוח והנייד זמין לכל עניין או מצוקה

 

אינני זוכרת מה עוד אמרה, אבל נימת הדיבור, העמידה והמבט בעיניים שידרו נוכחות חזקה ויציבה. הבת, שעד לפני כמה רגעים הייתה נסערת, זזה מעט הצידה, פינתה מקום ושתקה. זה היה רגע עוצמתי ומרגש, והוא ליווה אותי כאימא וכמרצה. באותם רגעים חוויתי את ההבנה הבסיסית בעבודה עם מתבגרים: מתבגרים, כמו ילדים, רוצים קשר. רוצים הורים משמעותיים.

כשלמדתי על גיל ההתבגרות הגדיר את המתבגר המרצה שלי, דובדב, "מבוגר עם צרכים של ילד" . בגיל צעיר הצרכים ברורים ותפקיד ההורים משמעותי מעצם העשייה 'למען': מה אסור ומה מותר, סיפור לפני השינה, ארגון היום, שעות מסך וכו'. בגיל ההתבגרות לעומת זאת הצרכים משתנים, והמשמעות שלנו כהורים מחליפה צורה.

זה מבלבל מכיוון שהמתבגרים עצמאיים, מחזיקים דעה קשוחה וברורה על כל עניין ונראה שהם מסתדרים לבד. חיצונית הם חסונים וגבוהים ונראים כמו מבוגר לכל דבר. בשלב זה על המשמעות שלנו כהורים להתמקד בקשר, במערכת יחסים טובה: להתעניין, להתפעל, ליצור שיח לשם השיח בלי 'למען' ובלי מטרה, לפנק באוכל טוב, לרכוב, לרוץ, לצחוק, לשתף וגם לשתוק, העיקר לתחזק קשר בכל צורה.

זה ממש לא אומר שנשב לשתות איתם אלכוהול או נאפשר הכול בשם הקשר. חשוב להציב גבולות, לדבר על סיכונים, להגדיר שעת חזרה ולשמור על הנוכחות שלנו גם בתודעה של המתבגר, אבל במערכת יחסים טובה וקשר. זה הכלי שלתוכו אפשר לצקת ערכים, סמכות וגבולות, ואת הכלי הזה צריך לבנות על ידי הבנה שזו משימה מרכזית. כמה פשוט וכמה מורכב מול מופע חיצוני של מרד, צעקות, חוצפה, כעס או שתיקה, המשדרים בצורות שונות "שחררו, תנו מרחב".

מנקודת המבט של המתבגר המציאות נעה בין הקצוות, גוררת את התגובות שלנו לענות לו מאותם מקומות. כמה חשוב וכמה מורכב שלא להתבלבל. אימפולסיביות, נטייה לסיכון, מוסברת היטב בקצב התפתחות חלקים מסוימים במוח ובתאוריות של גיל ההתבגרות. ושם, בשלב הזה, עולה הצורך במבוגר משמעותי ובקשר.

באופן כללי, ובקיץ בפרט, המתבגרים מתרחקים מאיתנו ומבלים, ולעיתים הם נחשפים למצבים מורכבים (החברים החליטו לעשות משהו אחר שלא מתאים לי, הסתבכתי, פגעו בי). ציר תקשורת הפתוח עם ההורים הוא כמו אור בקצה מנהרה חשוכה ומפותלת. שיחות עם מתבגרים בכל מיני מצבים לימדו אותי כמה חשוב שידעו וירגישו שהבית פתוח והנייד זמין לכל עניין או מצוקה. שאם מטרידים אותי ואני משתף, לפני הכול אני אמיץ. דווקא אז, כשהמתבגרים בחוץ, אור דולק בבית הוא מקור יציבות הכרחי.

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
הגיע הזמן לימין אמיתי

  מאמר מאת עמיעד כהן

כאן ביתי

  תושבת לוד: עדין מתפרעים...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם