מחשב מסלול רוחני מחדש Featured

 3 newpath

הרב מאיר כהנא

מה ההבדל בין ניווט יום לניווט לילה? בניווט לילה חייבים להכין מראש את הציר בירידה לפרטים מדויקים. אתה יודע שלא תוכל לראות טוב, ולכן אתה בוחר נתיב מדויק, כמו אפיק של נחל או גיא. אתה מוותר מראש על האפשרות לצפות רחוק, כי ממילא לא תראה טוב. בניווט יום, לעומת זאת, אתה חייב ללמוד את הציר, אבל אתה יכול להניח שתוכל לראות את המרחב תוך כדי תנועה. אתה בוחר מראש, אם אין שיקולים מבצעיים אחרים, נתיב פתוח לתצפית על השטח כולו, ומזהה עוד מרחוק את היעד. גם אם הוא ייעלם לרגע במורדות הוא ישוב ויתגלה במהרה.

הגמרא משווה את התלמוד הבבלי להליכה בחושך ומשתמשת בפסוק ממגילת איכה: "'במחשכים הושיבני כמתי עולם' – זו תלמודה של בבל" (סנהדרין כד ע"א). המהר"ל בחידושי אגדות מסביר שבזכות זה התלמוד הבבלי יורד לפרטי הדינים ודקדוקיהם, כי בחושך חייבים למשש את הדברים היטב ולהרגיש כל צעד שצועדים, על מה בדיוק דורכים. המבט הקרוב הזה מסייע בדקדוק בפרטים ובפלפולי ההלכות, אך הוא מתקדם לאט יותר אל היעד ואינו כולל מבט למרחב.

הרב קוק במאמר הדור מסביר שכאשר מגיעים לארץ ישראל ההנהגה חייבת להשתנות. בגלות עם ישראל צריך כל הזמן להישמר מפני פגיעתם של הגויים מצד אחד ומפני התקרבות אליהם מצד אחר, ואילו בארץ ישראל צריך ללכת במרחב הפתוח. לא להצטמצם רק אל מאבקי הישרדות אלא להוביל מהלכים שבהם אנחנו מחברים את הכוחות שסביבנו להליכה משותפת אל היעד.

זה מחייב שינוי בכל צורת המבט. לא להסתפק בלימוד הפרטים, שכל כך התקדמנו בו בשנות הגלות, אלא להוסיף עליו לימוד של המבט הכללי, תנ"ך, מחשבת ישראל, העמקה בסוגיות על ייעודו של עם ישראל אגב התבוננות יסודית בתהליך תחיית ישראל. לא להילחם בבעלי השקפה שונה משלנו בעם ישראל כדי להחליש אותם אלא לחזק אותם ולהילחם על הזכות ללכת איתם יחד כשכל חלק בעם מקדם את התהליך בנתיבים שבהם הוא מצטיין.

תנועת עזרא בחרה לעסוק בוועידת המאה בנושא "תורה עם דרך ארץ ישראלית". המבט הגדול של עם ישראל אמור להוביל את העולם כולו להכרה בטוב הא‑לוהי ובמוסר הא‑לוהי עד שיתקיים בנו "כי מציון תצא תורה, ודבר ה' מירושלים" (ישעיהו ב, ג). לפני מאה שנה היה קשה לראות את החזון הזה מתגשם. היינו עסוקים במאמץ לצאת מן הגלות ומן החושך שאליו כמעט התרגלנו אלפיים שנה. היום אנחנו זוכים בהדרגה לראות את החזון הזה יוצא מן הכוח אל הפועל בשותפות שלנו בתהליך, בלימוד התורה שלנו ובעולם המעשה. חשוב שנמשיך לעסוק בכך.

הבירור הרוחני המלווה את העשייה ואת הלימוד מוסיף להם עומק ומקרב אותנו אל הקב"ה ואל ייעודו הגדול של עם ישראל. חזקו חברים.

הכותב הוא חבר מועצת תנועת עזרא

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
הגיע הזמן לימין אמיתי

  מאמר מאת עמיעד כהן

כאן ביתי

  תושבת לוד: עדין מתפרעים...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם