המנותק המחובר ביותר Featured

 15 sivan 707

סיון רהב מאיר

1.

העבודות בכניסה לירושלים החלו השבוע.בשלוש השנים הקרובות תושבי העיר והמבקרים בה (ומי לא מבקר בירושלים?)יסבלו מאי נוחות מסוימת בגלל עבודות הפיתוח של רובע הכניסה החדש לעיר.הסיפור הבא התרחש בירושלים לפני כ-70שנה.גם אז, לא בסדר הגודל של היום כמובן, נעשו בעיר עבודות בנייה ופיתוח.הרב יעקב משה חרל"פ, רבה של שערי חסד, שכב בביתו, חולה.כלי חפירה וקידוח עבדו ממש מתחת לחלון חדרו.בני המשפחה חשבו לפעול כדי להזיז את מקור הרעש למקום מרוחק יותר, אבל הרב חרל"פ קרא להם ואמר:"עד עכשיו זכיתי לצאת ולראות בבניין ירושלים.עכשיו אני במיטתי ולא יכול עוד לצאת, אבל כשאני שומע את רעש המכונה, אני יודע שירושלים נבנית.אל תיקחו ממני את הזכות הזאת, לפחות לשמוע את ירושלים בבניינה".

נקודה למחשבה בפעם הבאה שתעמדו בפקק בגלל עבודות לפיתוח ירושלים.

2.

איזו הגדרה יפה למנהיג: "איש אשר רוח בו". במילים האלה בפרשת השבוע, פרשת פינחס, מגדיר אלוקים באוזניו של משה את היורש שלו, יהושע. מה שהעם צריך אחרי פטירת משה הוא איש אשר רוח בו. ולמה הכוונה? רבי עובדיה ספורנו כותב: "איש אשר רוח בו – מוכן לקבל אור פני מלך חיים". כלומר, הוא רוצה כל הזמן לעלות, להתעלות, להיות מחובר יותר. איש רוח לא מסתפק במצבו הרוחני הנוכחי, לא מטיף לנו ממרום מעמדו, אלא מנסה להשתפר בעצמו. הוא לא יורד אל העם, אלא מעלה אותו מעלה יחד איתו. אבל כאן מגיעה עוד נקודה – איש רוח לא מסתכל בבוקר בפיד ברשתות החברתיות, ואחר כך במדורי הדעות ובהודעות לעיתונות של הח"כים האחרים שכבר הקדימו אותו – ואז מגבש את דעתו המעודכנת. הוא יציב יותר, נצחי יותר, עמוק יותר. הוא לא הכי עדכני וטרנדי, לא תזזיתי כמו המבזק האחרון, לא מתחנף לדעת הקהל ולמה ש"נכון" לאותו בוקר. הוא לא מסית ומסכסך כדי לגרוף לייקים, ולא מרדד את הטיעונים של הצד שכנגד רק כדי שהטיעון שלו יישמע טוב יותר. הוא גם לא מנוהל בידי יועצי תקשורת. "יהושע לא זז מתוך האוהל", מספר לנו הרב אביגדור נבנצל. "יהושע לא מש לרגע ממשה רבנו, מהלימוד, מהריכוז. הוא לא בדק כל בוקר מה אומרים בשווקים. ודווקא לכן – הוא הוא המנהיג הכי מציאותי, מחובר וריאלי. איש אשר רוח בו".

3.

בימים אלה מלאו 15 שנים לפטירת נעמי שמר. בנה, היוצר אריאל הורוביץ, סיפר לאחרונה לאבנר שאקי בריאיון לאתר "הידברות" על אחד המשפטים האחרונים שאמרה לו אימו, ועל המסר שלמד מכך:

"יש סיפור שקשור לאימא שלי, שמהווה השראה גדולה בעבורי בכל תחומי חיי. בימיה האחרונים של אימא, אחותי ואני לא עזבנו אותה לרגע. בכל רגע נתון לפחות אחד מאיתנו היה איתה. באחד הלילות, לעולם לא אשכח את זה, היא אמרה לפתע שברור לה שבקרוב היא תיפרד מאיתנו, ולצד זה היא אמרה: 'נתתי יום עבודה'. במילים האלה היא בעצם התכוונה לומר: 'עשיתי את שלי. עבדתי קשה והגעתי להישגים. עכשיו אני יכולה ללכת'. היה לי מאוד כיף לשמוע את זה, כי כשבן אדם שלם עד כדי כך עם מה שהוא עשה בחיים, זה גם עושה תחושה טובה, וגם יוצר מצב שבו קל יותר להיפרד. האמת היא שגם אני רוצה ללכת מהעולם הזה בתחושה שעשיתי את הכי טוב שלי, שפעלתי במקום ובתקופה שחייתי בהם בצורה טובה, 'שנתתי יום עבודה'.

"זכות להרגיש שלמות כזו, וזה גם גורם לי לזכור שאין הבדל אם אני מקליט עכשיו באולפן שיר חדש שלי, או מלמד מוזיקה היכן שהוא, בגלל שאני צריך כל הזמן לתת את מה שיש לי לתת בעולם הזה. לא משנה אם זה מרגש ומלא אדרנלין כמו להקליט ולהופיע, או שגרתי כמו ללמד סטודנטים שיעשו בעתיד את המוזיקה שלהם. כל עוד אתה מביא מקסימום תועלת – אתה במקום שלך, ואתה צריך להיות שם כל כולך באותו רגע, ולתת את הכי טוב שלך. לתת יום עבודה".

4.

זוכרים את סבתא מארי נחמיאס מטקס הדלקת המשואות האחרון?מארי היא ניצולת שואה מתוניסיה, בוגרת מעברות, שהייתה אם אומנת ל-52ילדים שגדלו אצלה בבית לאורך השנים.ביום העצמאות האחרון היא לא קראה את הטקסט הכתוב שהוכן בעבורה, אלא הפתיעה ובירכה מכל הלב את הקהל. השבוע זכיתי לפגוש אותה שוב, בכנס של החינוך הממלכתי-דתי בבנייני האומה, מול אלפי מורים ומנהלים.בסיום דבריה עלו לבמה עשרות נערות שהכינו מחווה למארי, אבל היא שוב התעלמה מהתסריט וביקשה בשנית את המיקרופון.הברכה שלה לנערות הייתה גם בקשה:כיבוד הורים."אני רוצה להגיד לכן", אמרה, "תכבדו את ההורים.ההורים זה לטובתכם.לא להחזיר, לא להתווכח, לא להתרגז.תכבדו את זה, תהיו בסבלנות, ותראו כמה תצליחו, הרבה הרבה תצליחו, בחיים, בזוגיות, בבריאות, בילדים, בכול.תכבדו את ההורים, 'כן אימא', 'כן אבא', ותראו הרבה מזל".

היו במהלך הכנס הזה עוד נאומים ושירים וסרטים, אבל יש משהו בברכה אותנטית שפורצת מהלב שעולה על הכול.הבן איש חי, רבי יוסף חיים מבגדד, כותב זאת גם על פרשת בלק שקראנו בשבת שעברה.הפרשה מלאה בברכות על עם ישראל, ולדבריו יש משמעות רבה לכך שבכל שנה אנחנו חוזרים וקוראים מחדש את המילים הטובות האלה.יש כוח רב לדיבור חיובי, לפתיחת הלב ולהרעפת ברכות פשוטות ויפות על הסובבים אותנו.

שבת מבורכת.

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
הגיע הזמן לימין אמיתי

  מאמר מאת עמיעד כהן

כאן ביתי

  תושבת לוד: עדין מתפרעים...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם