לקנות או לשכור?

m6rent

אז מה לעשות? לקפוץ למים או להמשיך ולשפוך את הכסף שלנו? ברק הס מביא בהם סימנים

לאן שלא תטו את אוזנכם תשמעו: "אנחנו רוצים כבר לקנות דירה, נמאס לנו לזרוק את הכסף לפח...". בתפיסה הישראלית הרווחת הוצאת כסף עבור שכירות של דירה שווה ל'לזרוק כסף לפח'. האם זה נכון גם מבחינה כלכלית? תלוי.


ננסה להדגים את העניין בעזרת שני זוגות טיפוסיים: אברהם ושרה ויצחק ורבקה התחתנו באותו יום. שני הזוגות קיבלו לחתונה 150,000 שקלים, חסכו 50,000 שקלים נוספים וקיבלו מההורים מתנה – עוד 200,000 שקלים. בסך הכול לכל זוג היה 'הון התחלתי' של 400,000 שקלים.


אברהם ושרה בחרו לקנות את בית חלומותיהם. הם קנו בית דו־מפלסי באחד מהיישובים ביו"ש בעלות של 1.3 מיליון שקלים, ושילמו בכל חודש 5,000 שקלים על המשכנתא. הם נותרו ללא חסכונות וללא כסף בצד. עם השנים עלו תשלומי המשכנתא והכבידו עליהם, וכל הוצאה חריגה זעזעה את חשבון העו"ש שלהם.


יצחק ורבקה בחרו לפעול אחרת. הם קנו דירה בירוחם ב-500,000 שקלים בלבד. הם השתמשו ב-150,000 שקלים מכספם, ואת שאר הרכישה מימנו באמצעות משכנתא קטנה, בהחזר חודשי של כ-2000 שקלים. המשכנתא כוסתה בשלמותה על ידי תשלומי השכירות מהדירה. את שאר הכסף שנותר בידם הם השקיעו בדרכים נוספות (כפי שהדריכו אותם במשרד לתכנון פיננסי. אני מכיר אחד כזה). הם הגיעו לתשואה ממוצעת של 10%-8% לשנה. במהלך השנים הם שילמו שכירות חודשית בסכומים שנעו בין 3,500 ל-4,500 שקלים לחודש, תלוי במקומות שבהם גרו וביכולת שלהם.


לאחר עשרים שנה הגיע היום הגדול – חתונת הבן הבכור! לאברהם ולשרה היה נכס גדול ויפה שכבר שווה כשני מיליון שקלים, והם סיימו לשלם את המשכנתא עליו. עם זאת, משום שכל השנים התשלומים החודשיים הכבידו עליהם מאוד – הם התקשו לחסוך והגיעו לחתונה עם הלשון בחוץ, כשהם תרים אחרי גמ"חים שיאפשרו להם לעמוד בהתחייבויות.
לעומתם, ליצחק ולרבקה היה תיק השקעות בשווי 1.2 מיליון שקלים, דירה (ללא משכנתא כמובן) בירוחם בשווי כמיליון שקלים, הכנסה חודשית קבועה של כ-3,000 שקלים מתשלומי השכירות ועוד היד נטויה. הם הוציאו בשמחה מתיק ההשקעות שלהם את הסכום הנדרש לחתונת בנם. את החתונות הבאות הם יממנו מהרווחים שיצברו בתיק ההשקעות, והקרן קיימת לעולם הבא. אגב, גם לאורך כל השנים חיו יצחק ורבקה ברווח, כי נשארו להם כ-1,000 שקלים פנויים בכל חודש.


האם יצחק ורבקה 'זרקו את הכסף לפח' בכל השנים האלה? או שמא דווקא אברהם ושרה, שבחרו להשקיע את כספם בקניית קירות יקרים, הם שהפסידו מהדרך שבה בחרו?
***


משפחות רבות מגיעות אלינו לתהליך תכנון פיננסי ארוך טווח שבמסגרתו אנחנו מתכננים כיצד הם יוכלו לחתן את כל הילדים בכבוד בעוד שנים רבות. כן, הזמן הנכון לתכנן את זה הוא כשמתחתנים!


התשובה לשאלה 'מה עדיף – לקנות או להשכיר?' היא לא קבועה, לא חד־משמעית, והיא תלויה בגורמים רבים. לעִתים זו בכלל שאלה פסיכולוגית – המשפחה רוצה "לגור בבית משלה", בלי קשר לשאלה אם זה כדאי או לא. אני נוהג לומר למשפחות שכסף הוא לא הדבר החשוב ביותר בחיים. אם זו ההחלטה שלהם – זה בסדר, ובלבד שלא ישלו את עצמם שזה המהלך הנכון ביותר כלכלית.


נוסף על כך, אם מסתכלים על מגורים בשכירות כמעשה לגיטימי, מגלים יתרונות נוספים: הם מאפשרים גמישות בבחירת יישוב אהוב, בבחירת הדירה לפי גודל המשפחה, בשינויים בהכנסות ועוד.


***
להחלטה על קניית בית יש השלכות רבות על מצבכם הכלכלי בהווה, וגם בעתיד. לפעמים נכון לקנות בית למגורים, לפעמים נכון לקנות בית להשקעה ולהשכיר אותו, ולפעמים נכון יותר להשקיע בכלל באפיקים אחרים. ודאו כי אתם מבצעים את ההחלטה הזו בליווי מקצועי ומתאים.

הכותב הוא הוא מנכ"ל ובעלים של חברת 'ברק' המתמחה בתכנון פיננסי ארוך טווח ובייעוץ משכנתאות ופנסיה. לשאלות בנושא פנו ל:This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

צילום: יח"צ 

כתבות אחרונות

Prev Next
נתפסנו ברשת

  מאמר מאת אסף פאסי

בני אור – ככה נראה החושך

  הטור של אבינועם הרש....

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם