שבט אחים? Featured

 5 matoko

מתוקו אלמו

הרגשת פעם פחד אמיתי כשראית שוטר? כזה שהופך לך את הבטן ועושה לך בחילה? פחד קיומי מעצם המראה של מדי משטרה? אם לא, אתה כנראה בצבע ה'נכון'.

כי מי שבטעות הרשה לעצמו להיוולד בצבע טיפה יותר כהה אמור להתהלך ברחובות בפחד, או לפחות להחזיק תעודות והוכחות שיש לו הצדקה בעולם ושהוא לא פושע.

אני אולי נשמע לכם קצת מגזים או ציני, אבל האמת היא שאני ממש לא. כל אחד מאיתנו שסיים תיכון, ישיבה, מכינה, צבא, קצונה או תואר חווה על בשרו את התיאור הזה. ישיבה בגינה ציבורית עם החבר'ה היא בגדר חשד לפשע כשאתה לא בצבע הנכון. הליכה לילית ברחוב מגוריך, נסיעה בקורקינט חשמלי, ברכב 'שווה', כל אלו הם בגדר חשד לפשע כשאתה לא בצבע הנכון. ממש לא משנה מי אתה וכמה תרמת למדינה, מסתבר שפה בארץ כרטיס הביקור שלך הוא צבע העור. או לפחות ככה המשטרה חושבת.

אני מניח שרוב הקוראים פה לא מחשיבים את עצמם גזענים. זו התחלה טובה, אבל אל תטעו לחשוב שזה מספיק. יש הרבה שאלות נוקבות שכל אחד יכול לשאול את עצמו כדי להבין אם יש בתוכו איזשהו נגע קטן של גזענות, אבל נניח להן לרגע, מה שיש לי לומר אחרי השבוע העצוב הזה הוא: צאו לרחובות.

צאו. תהיו שותפים. המחאה הזו היא לא מחאת הקהילה האתיופית. היא המחאה של כולנו נגד גזענות בכלל ונגד שיטור גזעני בפרט. הישיבה בבית מול המסך וההזדהות מרחוק אינה מועילה לאף אחד! בואו היו חלק ממחאה שנוגעת לכולנו. לא כי אתם איתנו אלא כי כולנו אחד. לא מרחמים או מחסד אלא כי זה בוער. הלב בוער. כי כולנו גוף אחד.

ועוד מילה לרבנים ולמנהיגים: ציבור שלם מקשיב לכם. תהיו שותפים בגינוי המעשים, בגינוי הגזענות והמשטר. פרשת עגלה ערופה מלמדת אותנו על גודל האחריות הציבורית לחיי אדם: "כי יימצא חלל באדמה... ויצאו זקני עירך ושופטיך". המקרה הזה אינו בודד וחריג, לצערנו, והציבור מחכה לשמוע אתכם. קבלו אחריות. אם לא אתם, ייכנסו לריק הזה האנרכיסטים שעושים במחאות הללו שימוש נגד המדינה ומתסיסים את ההמון. חבל.

ולכל מלמדי הזכות על המשטרה הטוענים כי לא הייתה ברירה, רק אזכיר את הנתונים: 11 הרוגים יוצאי אתיופיה מירי שוטר. 0 כתבי אישום. אל תגידו לי שלא הייתה ברירה. אל תגידו לי שזה לא שיטור גזעני.

סלומון טקה ז"ל. עוד אח אחד ירד אל הקבר.

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
אור חדש בציון

  יסודות הציונות: תכירו את...

לייקר כל יממה

  הטור של סיון רהב...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם