נדם המצפון של עולם

3wisel

אחרי פטירת חתן פרס נובל לשלום הסופר אלי ויזל ז"ל בשבת שעברה אמר עליו נשיא ארה"ב: "אלי ויזל היה מצפונו של העולם". הרב ישראל מאיר לאו, חברו הקרוב של ויזל, מסביר כיצד זכה לתואר זה

הרב ישראל מאיר לאו, רבה של תל אביב–יפו


הכרתי היטב את אלי ויזל רק 71 שנים. בשחר ילדותנו שוחררנו מבוכנוולד ושהינו יחד במחנה בצרפת, ששם היה מעין בית הבראה למשוחררי המחנות ומשם היינו צריכים להחליט על צעדינו הבאים. אחי החליט בשבילי שאנו נלך לארץ ישראל, ואלי ז"ל החליט להישאר בצרפת ושהה בה 11 שנים, עד שעבר לניו יורק. מאז הימים ההם הקשר בינינו היה הדוק ורציף, במיוחד מאחר שאלי שימש סגן יו"ר מועצת 'יד ושם' ואני משמש בתפקיד יושב ראש המועצה.

הקשרים בינינו התהדקו גם במצעדי החיים שהשתתפנו בהם, החל במצעד הראשון, שהתקיים בשנת תשמ"ח, ובאין-ספור תחנות משותפות לשנינו, עד כדי כך שכאשר תורגם לאנגלית הספר שלי, 'אל תשלח ידך אל הנער', ההקדמה נכתבה בידי אלי ויזל. הוא כתב שם משפט בלתי-נשכח: "הספר של הרב מדבר על עקידת יצחק. 'אל תשלח ידך אל הנער'. אבל בשונה מסיפור העקידה הפעם האבא לא חזר מהר המוריה...".

אבי, הרב משה חיים לאו הי"ד, נפטר בטרבלינקה, ואלי בחוש הספרותי הבלתי-רגיל שלו תפס את הנקודה. בסוף סיפור העקדה אברהם חוזר אל נעריו, ובסיפור שלי אבא לא חזר. לאותו גורל היה שותף גם אלי: שלושה חודשים לפני סיום המלחמה הגיעו אלי ואביו מאושוויץ לבוכנוולד, ואביו נפטר ימים מספר לאחר הגעתם.

לאלי היו כישרונות משמים, הן בתחום הכתיבה הן בתחום הרטוריקה, הנאום. הייתה לו סייעתא דשמיא מיוחדת להיהפך לקול ולמצפון של החברה האנושית.

11 שנים אחרי המלחמה הוא כתב את הספר הראשון שלו על השואה, 'לילה', ובו הוא תיאר את חוויותיו באושוויץ ובבוכנוולד. הספר שכתב ביידיש תורגם לצרפתית ובהמשך גם לאנגלית והיה לרב-מכר עולמי. הבחור הצעיר, יתום מהורים, הגיע כמהגר לניו יורק עם ספר שתיאר בו את הזוועות, ובבת אחת נעשה מוסמך בעיני דעת הקהל העולמית לדבר על חלכאי החברה האנושית ונדכאיה, שבראשם עומדים כמובן היהודים בתקופת השואה. אבל אלי דיבר באותו צו מצפוני על הארמנים, על הכורדים, על רואנדה, על סודן ועל דרפור.

בשנות השמונים הוזמן נשיא ארה"ב רונלד רייגן לביקור ממלכתי במערב גרמניה, ובסדר ביקורו הוכנס בין היתר ביקור בבית העלמין הצבאי בביטבורג. היות שקבורים בו גם חיילי ומפקדי הוורמאכט, הצבא הנאצי של הרייך השלישי, סערו יהודים רבים. אלי ויזל, ניצול שואה מניו יורק, אזרח מן השורה שלא מילא שום תפקיד רשמי, היה נסער גם הוא ונסע לוושינגטון וזכה לפגישה עם נשיא ארה"ב. אל מול מצלמות הטלוויזיה והמיקרופונים של התקשורת העולמית הוא אמר לרייגן משפט אחד: "אדוני הנשיא, אל תלך לביטבורג. בביקור זה אתה כמו חולק כבוד לרוצחים של הוורמאכט, הצבא של היטלר, ומזדהה עמם". רייגן לא שמע בקולו ונסע, אבל במצב המיוחד הזה, שבו לא שר ולא ראש ממשלה בישראל היו יכולים להגיד לנשיא ארצות הברית לאן לנסוע וממה להימנע, יהודי, אזרח מן השורה, הגיע עד וושינגטון ואמר זאת באוזניו במפורש.

בשנת 1986 קיבל אלי פרס נובל – לא נובל לספרות על ארבעת ספרי השואה שלו – כי אם פרס נובל לשלום. על מה ולמה? עם מי הוא עשה שלום? אלי הביא לתודעת העולם את קיומן של השכבות החלשות של האנושות, ועל כך הגיע לו פרס נובל.

דיברו עליו השבוע הרבה אבל לא הזכירו את המטבע הלשוני המיוחס לו. כשהוא דיבר על יהודי ברית המועצות שמעבר למסך הברזל הוא טבע לראשונה את כינוים בשם 'יהדות הדממה' או 'יהודי הדממה' – שם שקנה לו עולם בהיסטוריה היהודית. אלי, בניגוד אלינו, הישראלים, יכול להגיע לברית המועצות על כל שלוחותיה, להופיע בקמפוסים בווילנה או בקובנה, בריגה, במוסקבה ובלנינגרד ולהזכיר שהוא יהודי ניצול שואה ושיש מדינה יהודית. פעילות זו הייתה תרומה גדול למצפון האנושי של העולם.

בעניין זה אני מאמין שדבריו פעלו עם כל המאמצים הגדולים; גולדה מאיר העלתה בכנסת בזמנו את עניין העלאת יהודי ברית המועצות, היות שהייתה הצירה הראשונה של ישראל בממשלת סטלין. היא קראה מעל בימת הכנסת את מכתבן של 18 משפחות יהודיות מגרוזיה שביקשו לעלות לארץ, ובכך חשפה את הממד ההיסטורי של מצב יהדות ברית המועצות. לפועלה זה חברו מאמציהם של 35 האנשים שכבלו עצמם בשלשלות לשגרירות הסובייטית בלונדון ומאמציהם של גאולה כהן, יעקב קדמי ודב שפרלינג, שצמו ארבעים יום בשביתתם בחזית בניין האו"ם בניו יורק מתחת לשלט שאמר: "לט מיי פיפל גו", שלח את עמי. אלי ויזל היה מראשי הנושאים האלה, של הדגל לשחרור יהודי ברית המועצות.

כל אלו מקנים לו בעיניי את התואר 'מי שעורר את המצפון בעולם'.

צילום:עמוס בן גרשום לע"מ

כתבות אחרונות

Prev Next
נתפסנו ברשת

  מאמר מאת אסף פאסי

בני אור – ככה נראה החושך

  הטור של אבינועם הרש....

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם