בניין עדי עד

 15 sivvan

סיון רהב מאיר

1.

השבוע נערכה החתונה הראשונה עם החופה לזכר אורי אנסבכר. מיד אחרי הרצח של הנערה אורי בחורשת עין-יעל שבירושלים, ביקשה בת-שבע סדן מנשים לשלוח לה יצירות שרקמו, לזכרה. יותר מ-5,000 (!) נשים מכל העולם שלחו אליה בדים רקומים, ואלה הפכו לחופה אומנותית. רבים מהבדים משמעותיים מאוד למי ששלחה אותן: ממדים של בן חייל, דרך בובות ילדוּת ומזכרות אישיות. זה הזכיר לבת-שבע במשהו את מלאכת הנשים במשכן, במדבר. גם שם מתוארת עבודת התפירה כמשימה רוחנית, כחיבור ליצירה נשית משותפת. השבוע נישאו נדב ונעה קולמן מתחת לחופה הזו, שתלווה מעתה זוגות שמקימים את ביתם.

וכך אמר מתחת לחופה הרב אלי אדלר: "זוהי התשובה שלנו לרצח האכזרי – להקים עוד בתים בישראל, מתוך קדושה ושמחה ועדינות. הסתכלתי קודם על מילות השיר שכתבה אורי הי"ד, שרקום גם הוא על החופה. היא כותבת על 'עולם של שלום' אבל לפני כן היא מבקשת: 'עשי לך שלום בתוכך'. כי לפני שמשכינים שלום אוניברסלי בכל העולם, צריך קודם כול עבודה פנימית – שלום בתוכנו, בתוך הנפש שלנו, ושלום בין אדם לחברו ובין איש לאשתו. זוהי העבודה שלנו. אנחנו יודעים שככה מתחיל שלום עולמי, במה שאנחנו עושים כאן הערב".

מזל טוב.

2.

רוב הבתים במושב מבוא מודיעים נשרפו בשבוע שעבר. זה מושב שהקימו תלמידיו של ר' שלמה קרליבך, עולים מאמריקה. מושב של תפילה, שמחה, ריקוד ויצירה. מקום עם המון רוח – שעלה באש. בבוקר שאחרי השריפה, פתחתי את הספר "פשוט אהבה" של ר' שלמה קרליבך – וזה מה שמצאתי:

"רבי נחמן מברסלב אומר: 'אם אתה מאמין שיכולים לקלקל – תאמין שיכולים לתקן'. אומרים שמספיק שוטה אחד או גפרור אחד כדי לשרוף יער שלם, כלומר שכוח הקלקול הוא מהיר וחזק וגדול. באמצעות מילה אחת או מעשה אחד לא נכונים, עלולים להרוס עמל ויגיעה של שנים רבות. אבל רבי נחמן אומר: זה לא חידוש. החידוש הוא להאמין שבאמצעות מילה אחת טובה, מעשה קטן או אפילו מחשבה – אפשר לבנות ולהקים עולם ומלואו. לכן רבי נחמן משתמש במילה 'תאמין'. אם אדם יגיד לחברו: 'תאמין לי, הלכתי לבית הכנסת והוא בדיוק באותו מקום שבו הוא היה אתמול' – זה יישמע מצחיק. בדברים פשוטים ומובנים לא צריך אמונה. כדי להאמין בקלקול לא צריך להיות 'בעל אמונה' גדול, זהו הטבע האנושי. אבל להאמין בכוח המתקן, הבונה – זוהי העבודה שלנו. להאמין במה שהשכל לא תופס בקלות: שכוח התיקון גדול ומשמעותי יותר. רוב הצדיקים לימדו אותנו לא לשרוף את היער. זה נכון, אבל רבי נחמן מלמד אותנו: אפשר לנטוע יערות. כוח התיקון גדול מכוח ההרס. זו אמונה".

מוקדש לאנשי מבוא מודיעים היקרים והמאמינים.

3.

הנה סיפור קטן על אש של התלהבות שהצית בתלמיד המחנך אבינועם הרש. וכך מספר אבינועם: "נתתי בבית ספר תעודת הצטיינות לתלמיד אחד, ובטעות שלחתי הודעה לאימא של תלמיד אחר: 'כל הכבוד! הילד שלך קיבל תעודת הצטיינות!' עד שהבנתי את הטעות וניסיתי למחוק, התקבלה התשובה: 'אתה לא מבין מה ההודעה שלך עשתה לי. זה הדבר המשמח ביותר שקרה לי השבוע'. קלטתי שהילד שלה הולך להגיע הביתה בלי שיש לו באמת תעודת הצטיינות, שממש לא הגיעה לו. באותו יום אפילו הוצאתי אותו מהכיתה כי הוא לא הפסיק להפריע. ניגשתי אליו, סיפרתי מה קרה ואז אמרתי: 'תקשיב, אתה התלמיד הראשון שאני הולך להלוות לו תעודת הצטיינות. לא מגיע לך, אבל אני מאמין שההתנהגות שלך לאורך השבוע תצדיק את זה'. כשהוא שמע שסיפרתי על כך לאימא שלו, נדלקו לו העיניים והוא אמר: 'רק אתמול בלילה אימא בכתה כמה אני מצער אותה, אחרי שדיברה עם המורה לאנגלית. תודה. אני לא אאכזב אותך'. לאורך שבוע, התלמיד המופרע הזה שתמיד הרס שיעורים, הפך למלאך. היועצת שאלה אותי אם אימא שלו התחילה לתת לו ריטלין, ואני עניתי: לא, הוא מתודלק מחומר הרבה יותר חזק שבוער בו. קוראים לזה אמון".

4.

חומש חדש מתחיל השבוע, "במדבר". בתחילת הספר, התורה מתארת איך כל השבטים הסתדרו סביב המשכן במדבר. כרגיל, זה לא רק תיאור טכני. יחסי השכנות והחברות השפיעו רבות. השבטים יהודה, יששכר וזבולון חנו סמוך למשה ואהרן – ולכן הם הפכו לאנשים טובים ולמדנים יותר. שבט ראובן, לעומת זאת, חנה ליד משפחת הקהתי שממנה יצא קֹרח – וכך נגרר להצטרף למרד של קרח נגד משה. הלקחים של רש"י ברורים: "טוב לצדיק וטוב לשכנו", הוא כותב, וגם – "אוי לרשע ואוי לשכנו".כלומר, רש"י קורא לנו לשים לב להשפעה סביבתית ולחץ חברתי, ולא רק בגיל הנעורים אלא תמיד. מי שאתה בוחר להתחבר איתו, מי שהופך לקבוצת ההתייחסות היומיומית שלך – הוא בסופו של דבר מי שמחנך אותך. ובעצם, הוא משפיע לא רק עליך אלא משפיע לדורות, על כל הגורל המשפחתי והצאצאים, באופן חיובי או שלילי. היום כמובן לא מדובר רק על השכן הפיזי, שאותו לפעמים כמעט לא רואים, אלא על השכן בתודעה – מי שאיתנו ברשתות החברתיות, בקבוצת הוואטסאפ או מי שאישרנו כחבר. מי שאתה עוקב אחריו – נכנס לך עמוק לנשמה, לטוב או לרע. אדם הוא תבנית נוף הפיד שלו.

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
הגיע הזמן לימין אמיתי

  מאמר מאת עמיעד כהן

כאן ביתי

  תושבת לוד: עדין מתפרעים...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם