לבקש כאילו אין מחר

 700

אבינועם הרש, רכז הדרכה במדרשת עמיעד

עוד מתקופת הישיבה אהבתי את פורים והתייחסתי אליו בתור אירוע השיא של השנה: תחושת ההשתכרות של ה'עד דלא ידע' שמשתיקה לך את השכל המצמצם על כל ה'מה יגידו אחרים', הפדיחה וה'לא נעים', ומשאירה אותך על אש קטנה של מודעות שמכוּונת על הגל השקט של הנשמה המאובקת בכל כך הרבה שכבות של זיוף וצביעות, נדמתה בעיניי כהזדמנות נדירה למסע אמתי אל העצמי.
אבל שום דבר ממה שעברתי כבר בפורים לא הכין אותי למה שקרה לי ביום שהלכתי עם ההורים שלי לבקש על נפשי בבית דין של מטה שהעמיד הרב והדיין יעקב ניסן רוזנטל זצ"ל

הכול התחיל כשאמא שלי הציע לי, אז רווק מתבגר שהדייטים שלו התקיימו בעיקר ברחובות מבטיחים ללא מוצא, ללכת לבית הדין הזה כי היא שמעה שהם עושים נפלאות בבחינת 'צדיק גוזר והקב"ה מקיים'. הסתכלתי עליה במבט ה'בגלל שאת אמא שלי אנחנו נעמיד פנים שלא באמת אמרת את זה עכשיו' השמור למקרים חריגים באמת.

אבל היא התעקשה ואני, באמת שאין לי מושג איך ולמה, מצאתי את עצמי בפורים, משכים בשש בבוקר בשביל לנסוע אחר כבוד לבית הדין הזה או מה שזה לא יהיה ולהיכנס בהקדם בשביל לצאת ידי חובה ולעוף משם כמה שיותר מהר בניסיון להציל משהו מהפורים המבוזבז הזה.

פחחח, הצחקתי את עם ישראל.

בשעה שבע אפס אפס השתרך כבר תור מטורף מחדרו של הרב דרך חדר המדרגות ועד לכניסה לבניין, כשמכל עבר אני מוקף ברווקים, רווקות ומשום מה בהורים טריים עם תינוקות בני שנה.

רווקים ורווקות מילא, אבל מה קשורים כאן ההורים והתינוקות האלו?

שאלתי מישהו בקטנה מה העניין ומפה לשם הבנתי שהם היו כאן בדיוק לפני שנה כשחיכו שנים להיפקד בזרע של קיימא, עד שהם הלכו לבית דין של הרב שגזר עליהם שבשנה הבאה אי"ה יבואו לבשר לו בשורות טובות.

אז הנה הם, באים.

הרגשתי איך שהלב שלי התחיל לעשות סנפלינג ישר לתחתית הבטן.

יכול להיות, לחש לי קול קטן, שבכל זאת יש כאן משהו?

עברה חצי שעה, עברה שעה ולאט לאט התקדמנו עד שעמדתי בפתח החדר שישב בו בית הדין. היו שם אבות, אימהות, תינוקות קטנים ובעיקר שמחה עמוקה ופורצת שהפיחה בחדר רוח של תחיית המתים.

עוד מעט תורי, לפניי עמד אבא נרגש שהחזיק תינוק חמוד: 'זה שלך', הוא אמר בהתרגשות דומעת, לרב רוזנטל. 'לפעמים', אמר הרב בחיוך תוך כדי צביטה לתינוק: 'הם שוכחים לבוא אחרי שנה ולספר לי שברוך ה' הם נושעו'.

הגיע תורי. עמדתי לידו כמאובן. מה אני אמור בכלל להגיד לו עכשיו? הרגשתי מבולבל ושאני נמצא בתוך ההוצאה להורג הגדולה ביותר שאי פעם נעשתה לציניות החשדנית והכופרת שלי.

באתי עטוף בשריון מפלדה שהורכב ממאות דייטים כושלים והולחם מדמעות רותחות של אכזבות ותסכולים מרוב ימים בלי מחר, ועכשיו אתם רוצים להגיד לי שהכול יכול להשתנות רק בגלל שהצדיק המבוגר הזה ובית הדין שלו יגזרו על בית הדין של מעלה לשים קץ לייסורים שלי? אם התפילות שלי ושל ההורים שלי לא עשו כלום אז למה במחילה שהרב הזה באמת יצליח לנצל את הסגולה של פורים ש'כל הפושט יד ליטול נותנים לו' ולגרום לכך שאתחתן עוד השנה?

פתאום הרגשתי איך אני רואה מולי את כל הדייטים, הלילות, ההתפרקויות, ההתנפצויות, התקוות ובעיקר האכזבות של השנים האחרונות. הרב הסתכל עליי בעיניים הטובות שלו וחיכה שאוציא כבר משהו מהפה. כולם חיכו. ואני, רציתי להגיד לו כל כך הרבה!

אבל נכלאו לי המילים.

הרגשתי גם איך שעוד שנייה המבט שלו ממיס את כל מעטפת ההגנה שלי והתאמצתי לשמור על עצמי, כי אין מצב בעולם שאני הולך לבכות לו עכשיו.

אחרי שניות שנדמו כאילו השעון תקע שלט 'הלכתי ותכף אשוב', כל מה שיצא לי להגיד בקול שקט היה: "הרב, אני רוצה השנה להתחתן".

הרב רוזנטל הסתכל עליי ואמר: 'נו, אם ירצה השם'. אחר כך הביא לי כוסית של 'לחיים' כמו רוצה לומר לי: יאללה, תשתחרר כבר. שמעת עכשיו את גזר הדין אז צא מהבעסה.

יצאתי משם כמו בפרסומת של 'רד בול נותן לך כנפיים' והרגשתי טוב במובן הטוב של המילה. באותה שנה, אחרי כל כך הרבה שנים, תאמינו או לא – הקב"ה עזר לי והתחתנתי בשעה טובה ומוצלחת עם אשתי היקרה גיתית.

הבטחתי לעצמי ששנה אחר כך אני לא אהיה כפוי טובה ואבוא להגיד תודה בבית דין של הרב רוזנטל שיתכנס בפורים בשנה הבאה.

לצערי לא הספקתי. הרב רוזנטל נפטר.

התברר שבית הדין שהייתי בו היה בית הדין האחרון של הרב רוזנטל זצ"ל.

הלוואי שהטור הזה יהיה הכרת התודה שלא הספקתי לומר לצדיק ולבית הדין שלו שגזרו על בית הדין של מעלה בבחינת 'צדיק גוזר והקב"ה מקיים'.

מאז גם הבנתי שלא כל יום פורים, אבל כשכבר מגיע פורים אני מבקש כאילו אין מחר.

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
הגיע הזמן לימין אמיתי

  מאמר מאת עמיעד כהן

כאן ביתי

  תושבת לוד: עדין מתפרעים...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם