שופטי הצדק והבחירות

 5 mishpat
אין דרך לייפות את המציאות: מערכת המשפט ניסתה להטות את תוצאות הבחירות
עכשיו, כשהבחירות מאחורינו, אפשר לגשת לעובדות המהממות באופן שקול: מערכת המשפט נקטה שלושה מהלכים דרמטיים וחסרי תקדים, וגם אם הימין ניצח למרות הכול – לכל אחד מהמהלכים האלה היו השפעות ישירות על התוצאות. החפצים בשלומה של מערכת המשפט חייבים להתגייס למלאכת ניקוי אורוות במוסד החשוב הזה, ההולך ומרקיב

הרב ידידיה שילה

כחודש לפני הבחירות פרסמתי בעולם קטן מאמר, שהכותרת שניתנה לו הייתה "ציד המכשפות של מערכת המשפט". במאמר הבאתי דוגמאות כיצד מערכת המשפט פועלת לסכל מינויים של מועמדים לתפקידים של שרי משפטים, שרים לביטחון פנים או מפכ"לי משטרה, באמצעות ניסיון הפללה של "המועמד הבלתי רצוי" בעיני המערכת.

לצערי, מערכת המשפט המשיכה להתערב בפוליטיקה הישראלית בכל דרך אפשרית גם בבחירות האחרונות.

המערכת חששה מהמשך שלטונו של גוש הימין, ומפני השינויים שניסתה השרה איילת שקד להוביל והמינויים שעשתה במערכת המשפט. לשם כך התגייסה המערכת לסכל כל אפשרות שגוש הימין יוכל להרכיב ממשלה ללא שותפים ממפלגות המרכז-שמאל.

בשלב הראשון החליטה המערכת בצעד תמוה למהר לפרסם כתב חשדות נגד ראש הממשלה, לאחר שהוכרז מועד הבחירות, אף שיש בזה התערבות בוטה בבחירות וניסיון להשפיע על תוצאותיהן.

ההכרזה על כתב החשדות, וההדלפה של הפרטים ממנו, נתנו לגוש השמאל תחושה שנפתח לפניהם חלון הזדמנויות יקר לסלק את נתניהו והימין מן השלטון.

כתב החשדות הוביל לאיחוד בין מפלגת "חוסן לישראל" למפלגת "יש עתיד", שכל המגעים ביניהן עד אותו פרסום נכשלו. לאחר האיחוד בשמאל, כבר לא היה לגוש הימין רוב בסקרים. זו השפעה מובהקת של מערכת המשפט על הבחירות.

נתניהו לא התעלם מן המצב, ובשביל להחזיר את גוש הימין לתמונה הביא לאיחוד הבית היהודי, האיחוד הלאומי ועוצמה יהודית, וגוש הימין חזר להוביל ברוב זעום. מי שחשב שכאן הסיפור יגיע לסיומו, טעה בגדול. הנה לא ינום ולא יישן שי ניצן. לאחר שהאיחוד המסובך הגיע לסופו והרשימה הוגשה, החליטו הפרקליטות והיועץ המשפטי לממשלה לסכל את המהלך. מכיוון שבמצע של עוצמה יהודית אין סעיפים גזעניים, התחילו לחפש פסילה על רקע אישי. היועץ המשפטי דרש לפסול את מועמדותו של מיכאל בן ארי, בגלל "מסה קריטית של התבטאויות גזעניות". בדרך זו קיוו שהאיחוד ייכשל, וגוש הימין יאבד את הרוב הדרוש.

בג"ץ קיבל לידיו שתי בקשות פסילה – אחת נגד מפלגת בל"ד, שחבריה תומכים בגלוי בטרור הפלשתיני, וועדת הבחירות המרכזית פסלה את מועמדותם, והשנייה נגד ד"ר מיכאל בן ארי שוועדת הבחירות המרכזית הכשירה את מועמדותו.

הסיבה ל"הכשר" של בל"ד ממש עצובה. השופטים ידעו שאם רשימת בל"ד תיפסל הערבים עלולים "להיעלב" ולהחרים את הבחירות, וניצחונו של גוש הימין יהיה מובטח. מכיוון שהמשך ישיבתם של השופטים על כיסאותיהם תלוי מאוד בהרכב הממשלה הבאה, השופטים בעצם פסקו דין למען עצמם. זו החלטה שהתקבלה בניגוד עניינים מובהק, אך הפרקליטות לעולם לא תחקור אותו
 

 

לדיון החשוב נבחרו תשעה שופטים ותיקים, ו"משום מה" הם הפכו את הקערה על פיה. רשימת בל"ד הוכשרה, ובן ארי נפסל. שופט אחד (מינץ) פסל את שניהם, ושופט אחר (סולברג) הכשיר את שניהם, ושבעה שופטים החליטו לא לבן ארי וכן לבל"ד. לא היה אפילו שופט אחד מכל הגלריה שחשב שיש הבדל בין בל"ד שמייצגים את האויב, לבין ד"ר בן ארי שנאמן למדינת ישראל, כפי שנקבע בהחלטה של ועדת הבחירות.

הסיבה ל"הכשר" של בל"ד ממש עצובה. השופטים ידעו שאם רשימת בל"ד תיפסל הערבים עלולים "להיעלב" ולהחרים את הבחירות, וניצחונו של גוש הימין יהיה מובטח. מכיוון שהמשך ישיבתם של השופטים על כיסאותיהם תלוי מאוד בהרכב הממשלה הבאה, השופטים בעצם פסקו דין למען עצמם. זו החלטה שהתקבלה בניגוד עניינים מובהק, אך הפרקליטות לעולם לא תחקור אותו. החלטת השופטים עשתה עוול נוראי כלפי ד"ר בן ארי, שהחליטה שהוא גרוע יותר מחנין זועבי ומשותפיה הרעים.

הפסילה השערורייתית הולידה בעיה באיחוד מפלגות הימין. פסילתו של בן ארי לאחר שהוגשו הרשימות סיכלה את ליבת האיחוד, כי עוצמה יהודית נותרה ללא ייצוג במקום ריאלי. המפלגה עתרה לבג"ץ כדי שיאשר "להקפיץ" את בן גביר למקום החמישי, שהיה מיקומו של בן ארי, ובג"ץ, כמה מפתיע, דחה את הבקשה.

אגב, אדריכל המהלכים, הפרקליט שי ניצן, לא הסתיר את שביעות רצונו מפסילתו של ד"ר בן ארי, ואמר שגם את בן גביר כמעט אפשר היה לפסול, כי התבטאויותיו היו "על הקשקש" (אני מתאר לעצמי שאם בן גביר היה במקום החמישי ובן ארי בשמיני, אז בן גביר היה נפסל ובן ארי היה "על הקשקש").

ייתכן מאוד שהמהלכים הללו גרמו לאלפי תומכים של עצמה יהודית לעזוב את מפלגות האיחוד, ולהצביע למגרסת הפתקים של "זהות" או להימנע מהצבעה.

אפשר להמשיל את מהלכי המערכת למצב שבו שתי חבָרות ניגשות לבוררות על סכום כספי גבוה אצל שופט, וכבוד השופט מחזיק בעשרות אחוזים מן המניות של אחת מהחברות... לא צריך לנחש איזו חברה תנצח בבוררות. צריך להודות באמת – מערכת המשפט בישראל היא מקולקלת וחולה, וזקוקה לשינוי מהפכני. את הדברים שאמרו גיא פלג ואמנון אברמוביץ', על ההשלכות המשפטיות שיהיו על נתניהו אם ימנה את יריב לוין לשר המשפטים, צריך לקחת ברצינות. הם מכירים את המערכת היכרות פנימית, ומה שאמרו הוא ממש לא בדיחה.

כל השופטים והפרקליטים שהיו שותפים למהלכים השקופים הללו פסולים מלהמשיך לכהן בתפקידם, ויפה שעה אחת קודם.

כעת מתברר שהיו זיופים בקנה מידה גדול בקלפיות של המגזר הערבי. מי שמקווה שמערכת המשפט תקבל ערעור על תוצאת הבחירות שתוצאותיו יהיו ש"הימין חדש" בפנים ומר"צ ובל"ד בחוץ, כנראה לא היה כאן בעשרים וחמש השנים האחרונות.

לשמחתנו, גוש הימין הצליח לנצח, למרות כל האינטריגות של מערכת המשפט. אם לא ננצל את ההזדמנות לעשות שם סדר, נמשיך לנצח בבחירות ולהפסיד את השליטה במדינה.

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
הגיע הזמן לימין אמיתי

  מאמר מאת עמיעד כהן

כאן ביתי

  תושבת לוד: עדין מתפרעים...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם