תפילין לצורך הבחירות

 m 3 harav shmuel

הרב שמואל אליהו

קיבלתי הרבה פניות לבוא וללמד תורה ביום הבחירות ולא נעניתי, אף שכנסי הלימוד הללו חשובים ביותר. התפקיד שלי ושל כל אחד הוא להשפיע על אנשים ביום הבחירות ללכת ולהצביע. אני לא אומר לאנשים מה להצביע (אלא אם כן ישאלו לדעתי). אני אומר לשואלים אותי אל תנוחו לרגע. תוציאו אנשים מהבית לקלפי להצביע. זו מצווה לא פחות גדולה מלימוד תורה. היא הרבה יותר חשובה כי היא קיום התורה.

יש סיפור על החזון איש שעל פניו נראה כמו מעשייה, אבל כשמתבוננים בו רואים כמה הוא אמיתי ומתאים לחזון איש. מספרים שבתקופתו לא אפשרו להצביע לכנסת למי שלא שילם את המיסים. פעם בא אליו מישהו ואמר שאין לו ממה לשלם את המיסים, ולכן הוא לא מצביע לכנסת. שאל אותו החזון איש: האם יש לך תפילין? אמר לו: הן. אמר לו: לך תמכור את התפילין שלך, תשלם את המיסים ותצביע בעבור המועמד שיכול לעשות טוב לציבור במשך חמש שנים.

כשראה החזון איש את השואל תמה, הסביר לו שתפילין הוא יכול לשאול מאחרים, אבל את הקול שלו הוא לא יכול להעביר לאחרים. עוד אמר לו: "תפילין תוכל לקנות מחר, אבל אם מחר יהיה לך כסף לשלם מיסים – לא תוכל להצביע".

אני מניח שיהיו רבנים קטנים מהחזון איש שלא היו מעיזים לומר למישהו למכור תפילין לצורך בחירות. החזון איש הבין את גודל ההשפעה של ההנהגה על החיים של העם ועל החיים של כל פרט ופרט. הוא הבין כי תוצאות של בחירות משפיעה על אנשים רבים. משפיעה לדורי דורות וגם חשובה מבחינה הצהרתית, ואלו לא דברים של מה בכך.

חשוב לומר כי בכל מערכת בחירות אומרים שהבחירות הפעם הן הכי גורליות לקיום המדינה. וזה לא מוריד מהחשיבות של הבחירות הפעם. נראה שבכל בחירות עמדו על הפרק הרבה נושאים חשובים להחלטה, וזו אמת. בכל שלב בחיים של האומה הזאת יש הכרעות גדולות של מנהיגים שיכולות להטות את הספינה ליעדה ויכולות להפנות את הספינה לכיוון שרטון שעלול לנקב חור בתחתית הספינה.

חשוב לומר כי אף שאנחנו בטוחים שאלוקים יקיים את ברית האבות וישמור על תורת ישראל, עם ישראל וארץ ישראל, אסור לסמוך על הנס. חייבים להתגייס להצביע בבחירות הללו לכנסת.

תפילה לפני הליכה לבחירות

אנא ה', זכנו לבחור נציגים שימלאו שליחותם כראוי, שיגנו על עם ישראל מפני אויבינו מבית ומחוץ בחוקים ובמעשים. שימנו שופטי צדק ויחוקקו חוקי צדק. שיגנו על החלשים וישברו זרוע רשעים עושי העוול. שיפעלו לחנך את ילדים ישראל בדרך ה' ולא בדרכים זרות. שיחזקו את עולם התורה וירבו כבוד תורה וכבוד שמיים.

אנא ה', ניבאת לנו בידי עבדיך הנביאים "הִנְנִי מֵבִיא אוֹתָם מֵאֶרֶץ צָפוֹן וְקִבַּצְתִּים מִיַּרְכְּתֵי אָרֶץ". הבטחתנו על בניין עם ישראל וארץ ישראל. "עוֹד אֶבְנֵךְ וְנִבְנֵית בְּתוּלַת יִשְׂרָאֵל"; "עוֹד תִּטְּעִי כְרָמִים בְּהָרֵי שֹׁמְרוֹן". אנא ה', זכנו לבנות בתים, דרכים ויישובים בארץ ישראל. זכנו שלא נהרוס חלילה, שנציגינו לא יסגירו את ארץ ישראל לידי זרים. שיגנו עליה בתוקף ולא ברפיון ידיים.

אנא ה', זכנו לקיים מצוות מינוי מלך מבית דוד כמו שנאמר: "שׂוֹם תָּשִׂים עָלֶיךָ מֶלֶךְ אֲשֶׁר יִבְחַר ה' אֱלֹקֶיךָ בּוֹ מִקֶּרֶב אַחֶיךָ תָּשִׂים עָלֶיךָ מֶלֶךְ לֹא תוּכַל לָתֵת עָלֶיךָ אִישׁ נָכְרִי אֲשֶׁר לֹא אָחִיךָ הוּא". וִיהִי נֹעַם ה' אֱלֹקֵינוּ עָלֵינוּ. וּמַעֲשֵֹה יָדֵינוּ כּוֹנְנָה עָלֵינוּ. וּמַעֲשֵֹה יָדֵינוּ כּוֹנְנֵהוּ.

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
הגיע הזמן לימין אמיתי

  מאמר מאת עמיעד כהן

כאן ביתי

  תושבת לוד: עדין מתפרעים...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם