החבר מטקסס

 6 kongress
מאמצים בקונגרס למניעת ארגון משלחת אנטי-ישראלית
חבר הקונגרס בריאן בבין ממדינת טקסס פועל באינטנסיביות לביטול המשלחת שמארגנת חברת קונגרס פלסטינית לראות את 'הצד הפלסטיני' * ישי פליישר, הדובר הבינלאומי של חברון, וגדעון ישראל, מנכ"ל מרכז ירושלים–ושינגטון, החליטו לחזק את בבין, והוא העלה לדף הפייסבוק שלו את מכתב התודה שכתבו לו * האם מאמציו יסייעו לביטול המשלחת?

רועי אהרוני

רשידה טלייב היא פלסטינית תומכת BDS וחברת קונגרס מטעם מדינת מישיגן שבארצות הברית. טלייב ניסתה לארגן משלחת של הקונגרס האמריקני ליהודה ושומרון, לדבריה כדי "להראות את הצד הפלסטיני בכל הסיפור".

כדי לקבל אישור למשלחת הזאת הייתה צריכה טלייב להשיג אישור של יו"ר אחד של ועדה כלשהי בבית הנבחרים, נוסף על אישור של כל חבר קונגרס המעוניין להשתתף במשלחת. זאת מכיוון שמשלחת מעין זו (המכונה CODEL) ממומנת מכיס משלם המיסים האמריקני, שלא כמשלחות כמו של איפא"ק או YES Israel, שמוציאות משלחות של חברי קונגרס לישראל במימון ארגונים פרטיים.

בריאן בבין, חבר קונגרס מטקסס, החליט לעשות מעשה. הוא שלח מכתב לכל אחד מיושבי ראש הוועדות בבית הנבחרים, הנתון כעת בשליטה דמוקרטית, בבקשה שלא לאפשר את המשלחת הזו. בתגובה הגיעו כל מיני ארגוני שמאל, כמו Codepink, להפגין מול לשכתו.

במכתבו כתב חבר הקונגרס בבין: "רק הרעיון של משלחת כזו פוגע בקשר בינינו לבין ישראל. משלחת כזאת תאותת לישראל, בעלת בריתנו המאוימת ביותר בסביבה, שהקונגרס האמריקני מאשר משלחת רשמית לאויביה, וזה דבר מסוכן מאוד. אנא התחשב בנזק שחברת קונגרס צעירה והרסנית עלולה לגרום לקשר עם ישראל"

במכתבו כתב בבין: "ישראל היא מדינה חשובה מאוד לאינטרסים של ארצות הברית במזרח התיכון, עובדה המוכרת לשתי המפלגות... רק הרעיון של משלחת כזו פוגע בקשר בינינו לבין ישראל. אם מרשים למשלחת הזאת לצאת לדרך, היא תפגע בשנים של רצון טוב שנבנה בין קהילות מדיניות-חוץ של שתי המדינות וקהילות ישראליות ואמריקניות. משלחת כזאת תאותת לישראל, בעלת בריתנו המאוימת ביותר באזור, שהקונגרס האמריקני מאשר משלחת רשמית לאויביה, וזה דבר מסוכן מאוד.

"מעבר לפגיעה ולנזק הפוטנציאלי שייגרם לקשר שבין ארצות הברית לישראל יש כאן תקצוב לא ראוי של הכסף של משלמי המיסים האמריקנים, הנאלצים לתמוך, גם אם לא במישרין, בקבוצה לוחמנית ובשותפיה, שמתנגדים לאינטרסים של ארצות הברית. לכן אבקש ממך לדחות את בקשת חברת הקונגרס טלייב להוביל משלחת חברי קונגרס לגדה המערבית, ולהשתמש בסמכותך לדחות כל בקשה מצד חברי קונגרס בוועדות שלכם להשתתף באירוע המצער הזה. אנא התחשב בנזק שחברת קונגרס צעירה והרסנית עלולה לגרום לקשר עם ישראל".

בעקבות מעשהו של בבין החליט ישי פליישר, הדובר הבינלאומי של חברון, לשלוח לבבין מכתב תודה בשם העיר חברון. הוא כתב שם כך: "בשם תושבי חברון, מקום קבורת האבות והאימהות של התנ"ך והיישוב היהודי הכי ותיק בישראל, רציתי להביע את הערכתי על התנגדותך למאמצי חברת הקונגרס טלייב לעשות דה-לגיטימציה לישראל. מטרת המשלחת המתוכננת ליהודה ושומרון הייתה אך ורק להפיץ שקרים על ישראל ולעורר איבה כלפי אזרחיה, במיוחד באזור יהודה ושומרון.

"אנחנו מעודדים את כל חברי הקונגרס לבקר ביהודה ושומרון. בקרו במערת המכפלה, בקבר יוסף, בקבר רחל; לכו בעקבות נביאי התנ"ך, שמעו סיפורים על התפילה של הכוהן הגדול בכל יום כיפור שסיים בבקשה שלא יאבד שלטון ישראל בארץ יהודה. חשתי צורך לכתוב לך כדי שתדע שעל אף היותנו מעבר לאוקיינוס, תמיכתך בישראל לא נעלמה מעינינו".

"חשוב מאוד להודות לחברי קונגרס העומדים לימין ישראל", מסביר פליישר. "אולי נראה דבר שבשגרה שחברי קונגרס תומכים בישראל, אבל מאות נושאים מגיעים לשולחנם מדי יום, ובכל זאת הוא החליט להגן על ישראל ועל יהודה ושומרון".

פליישר שלח את המכתב לגדעון ישראל, מנכ"ל מרכז ירושלים–ושינגטון, ששהה באותו זמן בוושינגטון לסדרת פגישות בגבעת הקפיטול. "לחבר הקונגרס היה שבוע עמוס מאוד, ובכל זאת מצאנו זמן כי היה לו מאוד חשוב. הגעתי ליד המליאה כדי למסור לו את המכתב בין ההצבעות", מספר גדעון ישראל. "הוא מאוד התרגש לקבל את המכתב. הוא אמר 'לא ציפיתי לזה, זה מאוד מאוד משמעותי לי. אמסגר את המכתב ואפרסם אותו ברשתות החברתיות. חברון היא עיר חשובה מאוד בישראל'. גם יועץ החקיקה שלו, שהוביל את המאמצים בלשכתו לפעול נגד המשלחת המתוכננת, שמח מאוד".

נכון לשעת ירידת הגיליון לדפוס עדיין לא הוחלט אם המשלחת של טלייב תצא למסעה או אם מאמציו של ידיד ישראל, חבר הקונגרס בריאן בבין, נשאו פרי.

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
הגיע הזמן לימין אמיתי

  מאמר מאת עמיעד כהן

כאן ביתי

  תושבת לוד: עדין מתפרעים...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם