הדרוזית הקוצקר והשמיים

 4hersh

 

אבינועם הרש


האמת שבהתחלה מרוב קידוש הפוליטיקלי קורקט, הרגשתי חלק מהתחלה של דחקה סטייל 'האח הגדול'": דתי, חילוני, דתיה ערבייה ישראלית, דרוזית שבכני"ק וחרדי שמשוגע על אוכל, נכנסים לחדר אחד וזורקים את המפתח. ההפקה כבר חוככת ידיה בהנאה:


מעניין מי יצליח להטריף את מי ראשון. ברגע שהסתכלתי על התיקים של הדרוזית והערבייה וקלטתי את ה ג'ילבאב שלהם הפסקתי לצחוק. האזעקה הירושלמית שלי הבהבה 'צבע אדום'. התחלתי להעלות במהירות את הפרטים של המאבטח בכניסה: פנסיונר חביב עם חיבה לירקות. הבן אדם אפילו לא קרניבור. אין מצב שהצמחוני הזה יצליח להציל אותנו ברגע של אמת. הוא בטח ראה את התיק שלה, הרים קצת והורה לה להיכנס. עכשיו הבעיה שלכם. תתמודדו.
*
ברוכים הבאים לכנס 'טד' (הרצאות שעורכות לא יותר מכמה דקות) הראשון של הסתדרות המורים בסימן חדשנות חינוכית. תביאו בראש למערכת החינוך אבל יש לכם שש דקות. את החפירות תשאירו לעמותת אלע"ד. כאן מדברים לפי סוד הצמצום.


הגיע תור הדרוזית. מאיסה חלבי. רגע, למה היא משאירה את התיק שלה לבד? שפת הגוף שלי שידרה מתח. מאיסה מתחילה לדבר:


"כשאתם רואים אותי, מה הדבר הראשון שעולה לכם בראש? ערבייה. עם ג'ילבאב." היא הסתכלה אליי. כנראה ידעה למה. רק שהדתי לאומי עם הכיפה לא ישלוף בטעות את האקדח. חיפשתי ציפורים. מאיסה המשיכה:


"אז אני מאיסה, ואני משפיעה על חצי מיליון אנשים דרך המיזם החינוכי שלי: 'מורים חולמים'. דף פייסבוק עם חצי מיליון עוקבים. בנוסף לכך אני מובילה את מיזם: 'נוער מוביל דרך'. מחנכת. רכזת תקשוב ומדריכת הכלה ומפתח הל"ב במשרד החינוך".


אוקי, לא בדיוק מה שחשבתי.


לאחר מכן עלתה לדבר יסמין, ערבייה ישראלית. שוב המראה של הג'ילבאב לוקח את ההצגה. היא הסבירה על ההתמודדות הכפולה שלה כאישה החיה כחלק ממיעוט. גם היא ישר פירקה הסטיגמציה האסוציאטיבית שלנו:


"על מה חשבתם שראיתם אותי? מנקה? מבשלת? אולי מחבלת?".


אז כן, חשבתי שבכל זאת ראינו כמה וכמה סרטונים ויראלים של נשים עם ג'ילבאב שמנסות לדקור חיילים ישראלים, אפשר בכל זאת להבין אולי מדוע בעולם האסוציאטיבי שלנו אנחנו מקשרים את הלבוש החיצוני הזה עם כוונות רעות ולא עם למשל מדריכת הכלה ומפתח הל"ב של משרד החינוך. אבל יודעים מה? בכל זאת הרגשתי לא נעים. ומורכב. ושיש כאן משהו אחר. כי בסופו של דבר, אם נזיז לכמה שבועות (משך ההכנה שעברנו המורים המרצים עד ל'טד') את הציניות ותפיסת העולם השחורה לבנה שלנו, שמגישה לנו על מגש של כסף את כל התבניות המוכרות שצובעות את השיח הישראלי:


כל השמאלנים וכל הערבים וכל הדתיים לאומים (רצחו את רבין) וכל החרדים ותמיד וכולם, נגלה שמבעד לטייפ קאסט המוכר לנו בראש, נמצא בן אדם. מעניין. נהדר. מדהים. יוזם. מחנך. אדם שמתמודד עם קשיים יומיומיים הקשורים למגדר ותקרות זכוכית ומחזיק באופן תמידי בפק"ל הלבוש שלו פטיש 5 קילו בכדי לנפץ את אותם תקרות בכל יום מחדש. ויודעים מה? גם אם ההשקפה הלאומית שלו היא לא בדיוק כוס התה שלי, יש לי המון דברים ללמוד ממנו. ו...תתקרבו רגע, גם להעריץ. את האומץ. והנחישות. והמלחמה הכל כך מעייפת הזו לממש את עצמך וללכת עם החלומות שלך עד הסוף. אלו תכונות שהייתי שמח לקחת כמה מהם הביתה.
*
ואז התחילו השיחות וההרצאות. והציבו לנו את המעגל האדום והמפורסם הזה שמייחד את הרצאות ה'טד', שבו ההפקה מזהירה אותך בלשון עדינה שאם תצא ממנו, אתה עלול להיתקל בכיתת יורים. והמורים התחילו לספר את החלום החינוכי שלהם, וניסים, מחנך ומורה לאזרחות, שלא הבנתי בהתחלה איך הבן אדם החביב הזה שיכול להיות בגיל של אבא שלי קשור לכאן, התחיל לספר על איך שהוא חילץ לגמרי בעצמו את השגרירות הישראלית בהפיכה של 79 ובין היתר גמע את האוורסט ואתה אומר לעצמך: ב'ואנה, יש לבן אדם חתיכת סיפור חיים.
הגיע החלק שלי, אחת מהמורות ביקשה ממני בתור הדתי להכניס איזה משהו תורני בכדי לעשות קידוש ה' ושידעו מאין באתי, אבל חשבתי שבשש דקות זה כמעט בלתי אפשרי אז אמרתי משהו בערך.


ואז בסוף הגיע מאיסה וסיימה את המצגת שלה בשקופית ענקית והלסת נשמטה לי:


"אני אוהבת את המשפט של ר' מנחם מנדל (מקוצק)" כך היא אמרה לסיום השיחה שלה:


"האדם נוצר כדי להרים את השמים".


ריבונו של עולם. הייתי המום. איך דווקא היא השכילה להזכיר את הרבי מקוצק?

והצטערתי שר' מנחם מנדל בעצמו, השרף מקוצק, סמל האמת הצרופה, לא נמצא כאן בעצמו בכדי לראות את האמת שלו מצוטטת בידי מחנכת דרוזית שהייתה מספיק חכמה ואמיצה, בכדי לקבל את האמת ממי שאמרה ולא לתת ללבוש שלו, לבלבל אותה.

צילום: הסתדרות המורים

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
הגיע הזמן לימין אמיתי

  מאמר מאת עמיעד כהן

כאן ביתי

  תושבת לוד: עדין מתפרעים...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם