כשהתוף צמוד לתיק האישי

 11 sivan

סיון רהב מאיר

1. מורה אחת אמרה לי פעם שיש לדעתה ארבע מילים שמאפיינות את התקופה הזו: "אני", "כאן", "עכשיו" ו"הכול". לכן ט"ו בשבט שחל השבוע הוא אחד הימים הכי חשובים שיש. הוא יוצא נגד ארבע המילים האלה. את חג האילנות לא חוגגים באביב אלא בחורף. לא בזמן שבו הכול כבר פורח ובשל, אלא בזמן שבו עוד לא רואים את התוצאות. אנחנו לא מקבלים את הכול כאן ועכשיו, אלא ממתינים. כרגע צריך רק לשתול, להשקות, להשקיע, להאמין, לקוות.

ההתבוננות הזו בטבע מזכירה לנו שיש בחיים תהליכים איטיים ונסתרים, שדברים מתפתחים מתחת לפני השטח, שאנחנו לא רואים כל דבר באופן מיידי ולכן צריך להמשיך לטפח ולהתאזר בסבלנות. זה נכון בחינוך ילדים, בזוגיות, בלימודים ובכל תחום משמעותי. בדור שבו ממתינים בקוצר רוח לראות שני "וי" כחולים, אנחנו מקבלים פעם בשנה תזכורת למצרכים הכי חשובים: אורך רוח, עמל מתמשך, השקעה, מסירות. כל אלה מביאים בסוף תוצאות ופירות.

2. חשבתי שאני יודעת אילו חנויות יש בכיכר המדינה בתל אביב, עד שהרבנית אסתר פיקרסקי הזמינה אותי לשיחה משותפת בבית חב"ד החדש והמקסים שנפתח שם. הנה רק רעיון אחד שלקחתי מהערב איתה:

במעמד המרגש של שירת הים, אחרי קריעת ים סוף, מסופר שמרים שלפה מייד את התוף: וַתִּקַּח מִרְיָם הַנְּבִיאָה אֲחוֹת אַהֲרֹן אֶת הַתֹּף בְּיָדָהּ וַתֵּצֶאןָ כָל הַנָּשִׁים אַחֲרֶיהָ. מאיפה היה לה שם פתאום תוף? מרים לא התחילה לחפש, היא לא אמרה שצריך ללכת למזוודה מספר 7 שנמצאת על חמור מספר 12, ולהוציא משם תוף. הוא כבר היה איתה, צמוד, כי היא התכוננה וציפתה לרגע הזה במשך שנים. אנחנו לוקחים איתנו ביד או בכיס או בתיק-הצד את מה שהכי חשוב ודחוף לנו, את מה שבטוח נצטרך. בכל התקופות הכי קשות, מרים האמינה בכל ליבה שהטוב יגיע בקרוב, בכל רגע, והייתה מוכנה לכך. מרים, וכל הנשים ביציאת מצרים, הגיעו לרמה רוחנית גבוהה יותר מהגברים. אפשר ללמוד מהן הרבה: הן באמת ידעו שהרגע הזה יגיע, וגם עשו רבות כדי להביא אותו. היה להן ברור שהיציאה מעבדות לחירות בדרך, ממש כאן, והנה, היא מתחילה, והתוף כבר אצלן ביד.

3. מה אתה עושה עם מה שאתה שומע? כולנו שומעים לפעמים דברים יוצאי דופן, טובים או רעים. מה אנחנו עושים בעקבות השמיעה הזאת? פרשת השבוע מתחילה כך: "וַיִּשְׁמַע יִתְרוֹ כֹהֵן מִדְיָן חֹתֵן מֹשֶׁה אֵת כָּל אֲשֶׁר עָשָׂה אֱ-לֹהִים לְמֹשֶׁה וּלְיִשְׂרָאֵל עַמּוֹ". אבל יתרו לא מסתפק בשמיעה. היא מובילה אותו לעשייה, וכך מסופר אחר כך: "וַיָּבֹא יִתְרוֹ חֹתֵן מֹשֶׁה וּבָנָיו וְאִשְׁתּוֹ אֶל מֹשֶׁה".

השמיעה על העם החדש, על הבשורה החדשה, על היציאה מעבודת לחירות – לא מאפשרת ליתרו להישאר אדיש. הוא שומע על כך ומוכרח לקום, לצאת מביתו ולהצטרף לפרויקט החשוב הזה. "וישמע יתרו" – ואז מייד "ויבוא יתרו".

פרשנים רבים כותבים כי יתרו היה מיוחד ויוצא דופן. הרי כולם שמעו על יציאת מצרים וקריעת ים סוף. התורה עצמה מספרת כיצד עמים רבים (אדום, מואב ועוד) שמעו על טביעת המצרים בים ונבהלו. כולם קראו בעיתון, כולם דיברו על כך במכולת, אבל האם הבהלה הזו עוררה אותם להשתנות, גרמה להם לעשות משהו? בעבור כל העולם, זו הייתה ידיעה במהדורת החדשות. יתרו העמיק לבדוק מה המשמעות בשבילו. השאלה היא לא רק מה קורה ומתרחש סביבך, אלא איך אתה מגיב למה שקורה ומתרחש.

4. אנחנו בתקופת בחירות. מנהיגים רבים מדברים על "אחדות" ואף מזכירים את המשפט המפורסם "אחדות זה לא אומר אחידות". זה נכון, אבל פרשת השבוע מזכירה לנו את מודל האחדות המקורי שלנו. זו הייתה אחדות סביב הר סיני, אחדות סביב ערכים ורעיונות מסוימים. הרב שלמה וולבה מסביר באופן נפלא את הרגעים ההיסטוריים ההם. קצת ארוך אבל שווה קריאה ומחשבה:

"האם הייתה שם התפעלות המונית, עד שגם מי שלא הסכים בליבו, ביטל את דעתו לקול ההמון וצעק עימם ביחד? לא. כל אחד גמר בליבו בדעה ברורה שהוא רוצה לקבל את התורה. כולם כאחד, אבל בכל זאת, כל אחד ואחד באופן מיוחד. אנחנו מתקשים להאמין שייתכן מעמד אדיר כזה בעמנו, מרוב פילוגים ומחלוקות, אך זאת היא צורתו האמיתית של עם ישראל. מצד אחד אחדות כוללת, ומצד שני הסכמה ברורה של כל אחד ואחד. אילו היה חסר אפילו אחד מהם, לא הייתה התורה יכולה להינתן".

הוא ממשיך וכותב כי הניסים במעמד הר סיני לא היו רק ירידת התורה מן השמיים, אלא דווקא היכולת הזו ליצור גם הסכמה מוחלטת, וגם לגלות את האינדיבידואליות של כל אחד: "האחדות בינינו חשובה, אבל האם משמעות הדבר שנמחקה כל פרטיות מליבם של הרבבות, וכולם שמעו וקיבלו באופן שווה? לא. אחרי שנאמרו עשרת הדיברות, בוודאי המשיכו האנשים לדבר וחזרו ביניהם על מה ששמעו. ואז התגלה שכל אחד שמע את אותם הדברים, אבל כל אחד שמע פירוש אחר, המתאים לשורש נשמתו. הפרטיות לא התבטלה שם אלא אדרבה, דווקא במעמד זה קיבל כל אחד את זהותו העצמית".


 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
נתפסנו ברשת

  מאמר מאת אסף פאסי

בני אור – ככה נראה החושך

  הטור של אבינועם הרש....

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם