רבם של הנושרים והדתל"שים

 4besht

הרב נתנאל יוסיפון, ראש הגרעין החינוכי וישיבת 'אורות נתניה'.

מספרים על יהודי אחד ממז'יבוז' שהיה גנב גדול, רחמנא ליצלן, והיה נוהג ללכת לבעל שם טוב הקדוש שיברך אותו שהמשטרה לא תתפוס אותו. בזכות ברכת הבעש"ט אותו יהודי התחמק תמיד מהמשטרה, ו'הצליח' מאד במלאכת הגנבה. הגנב אף היטיב מעט את דרכיו, והקפיד לגנוב רק מהעשירים.

העשירים במז'יבוז' לא היו כל כך עשירים, ולכן מעולם לא זכה הגנב לגנוב סכום גדול באמת. כל ימיו חלם הגנב להשיג 'מכה' גדולה ומשמעותית.

יום אחד הגיעה ההזדמנות. במז'יבוז' ביקר בנו של הצאר הרוסי, והגנב פרץ לחדרו וגנב משם סכום עתק. מובן שעל פריצה כזו המשטרה לא יכולה לעבור לסדר היום, ומיודענו רץ במהירות לבית מדרשו של הבעש"ט הקדוש.

והנה, כשהגיע הגנב לבית מדרשו של הבעש"ט וביקש להיכנס, סיפרו לו הנוכחים שהבעש"ט נפטר לבית עולמו. הגנב נבהל מאוד וסיפר להם שהוא מ'תלמידי' הבעש"ט, הרגיל לקבל ממנו ברכה, וכעת הוא זקוק לברכה בדחיפות, ומה יעשה כעת?

הרגיעו אותו הנוכחים ואמרו שהבעש"ט השאיר תלמידים גדולים, והציעו לו לקבל ברכה מרבי יעקב יוסף מפולנאה, מגדולי תלמידי הבעש"ט. ניגש הגנב לרבי יעקב יוסף, ושטח את סיפורו. נדהם רבי יעקב יוסף מהסיפור וצעק – מה, גנבת? אינך מתבייש? לך מכאן!

ברח הגנב בתחושת שבר נוראית - לאן יפנה? מה יעשה?

רץ הגנב לקברו הטרי של הבעש"ט, השתטח עליו ובכה – "רבי הקדוש, השארת צדיקים צדיקים, שידאגו רק לצדיקים, אבל גנבים כמוני מה יעשו?"

נרדם הגנב מתוך בכי. והנה בחלומו בא אליו הבעש"ט וניחמו – אל תדאג, השארתי גם רב לגנבים. לך לנכדי, רבי משה אפרים בעל 'דגל מחנה אפרים' (שבי"ז באייר יום ההילולא שלו), והוא יברך אותך. אך כדי שנכדי ידע ששלחתי אותך, אתן לך סימן. בכל ליל שבת אני מלמד את נכדי תורה שלומדים אותה בגן עדן העליון. אלמד אותך תורה זו, וזה יהיה הסימן ביניכם.

ואמרו חסידים, שאותו גנב שב בתשובה והפך לאחד מגדולי הצדיקים, כי אחרי שלומדים תורה מגן עדן העליון אי אפשר לחטוא.

סיפור מיוחד זה הוא מודל לסיפור חסידי שבדרך הפשט קשה להבינו, אך הוא צופן בחובו משמעויות עמוקות. סביר שהבעש"ט ונכדו לא סייעו לגנבים בגנבתם, אך בוודאי באו ללמדנו על הדרך שבה הורים ומחנכים יכולים לקרב 'נושרים' ודתל"שים.

'גנב' הוא אדם בעל דימוי עצמי נמוך מאוד. הוא אינו מאמין שבכוחו ליצור ולקדם את העולם, ולכן הוא רק לוקח מהחברה ולא תורם לה. הבעש"ט מעניק גב מסוים לאותו אדם ויוצר עמו קשר חיובי. בדרך זו מצליח הבעש"ט לקדם מעט את הגנב, ולגרום לו לרחם לפחות על העניים. וכך על המחנכים וההורים לדעת לתת תמיכה וחיבוק לנער גם ברגעים הקשים.

בחייו, הבעש"ט לא רואה ממש בהצלחת דרכו החינוכית, אך לאחר מותו מגיע רגע המשבר שמחולל את השינוי. כך ההורה והמחנך זקוק לעצבי ברזל, אך המשך הקשר הטוב עם הנער יוביל בעזרת ה' לכך שיגיע הרגע שבו השפעת המחנך תבוא לידי ביטוי. בסיפור, השפעה זו מגיעה בסוף בעזרת נכדו של הבעש"ט, ללמדנו עד כמה עבודת החינוך ארוכה וסבלנית.

השינוי מתחולל דווקא בעקבות הצלחת הגנב במעלליו. הצלחתו בוודאי מעלה את דימויו העצמי, אך דווקא שם, מתוך מיצוי דרכו הבעייתית, הוא נקלע לשבר ונפתח לשינוי. לעתים צריך לתת למתחנך למצות את דרכו, לחזק את ביטחונו העצמי, ורק מתוך כך נפתח הפתח לשינוי.

ברגע השינוי, הבעש"ט מאמין כל כך בכוחותיו של הגנב, עד שהוא מלמד אותו את התורה מגן עדן העליון, התורה שהוא לומד בליל שבת עם הרב של הגנבים. מהרב קוק זיע"א למדנו שנושרי דורנו הם בעומקם אנשים גדולים מאוד, עד שהם מחפשים בעומק נשמתם אמונה גדולה ותשובות עמוקות. עלינו למצוא מסילות ללב הנוער על ידי תורה עמוקה מגן עדן העליון, תורה של ליל שבת – ליל השלמות והחזון של כל השבוע.

בכך נלך בדרכו של בעל הילולת ל"ג בעומר, רבי שמעון בר יוחאי זיע"א, מחבר ספר הזוהר על תורותיו העמוקות והנסתרות. וכבר מימים מקדם גנז רשב"י את תורותיו העמוקות והנסתרות לדורות יבואו, כי ידע שככל שיתקרב דור הגאולה ייוולדו אנשים בעלי נשמות גדולות, שרק ממעיין תורותיו יימצא להם מזור.

ויהי רצון שבזכות ספר הזוהר יצאו ישראל ברחמים מהגלות, גלות הכלל וגלות הנשמות התועות המשתוקקות לגדלות ולאור. גאולה שלמה ברחמים!

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
הגיע הזמן לימין אמיתי

  מאמר מאת עמיעד כהן

כאן ביתי

  תושבת לוד: עדין מתפרעים...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם