שובבים שכאלה

 4 shovavim

הרב חגי לונדין, ארגון קהלים

בימים אלו אנו מצויים בתקופה המכונה בתורת הסוד שובבי"ם על שם ראשי התיבות של פרשות השבוע הנקראות בשבועות האלה: שמות, וארא, בא, בשלח, יתרו, משפטים (בשנה מעוברת תקופה זו מתארכת לחודש אדר א' ונקראת שובבי"ם ת"ת משום שתי פרשיות נוספות: תרומה, תצוה). הימים האלה נחשבים בתורת הסוד תקופה מיוחדת לתיקון עוונות ולחזרה בתשובה, בעיקר בענייני צניעות.

אחת הסיבות שדווקא הימים האלה מיועדים לתשובה קשורה לנושאי הפרשות המדוברות. בפרשות הראשונות של ספר שמות אנו עוסקים ביציאת מצרים. המדרש (מכילתא יתרו, א) מלמד: "מתחילה לא היה עבד יכול לברוח ממצרים שהיתה סוגרת ומסוגרת", כלומר ארץ מצרים איננה רק מיקום גאוגרפי אלא היא בית העבדים הגדול של העולם העתיק.

גם אם הצליח עבד לברוח פיזית ממצרים, המשיכה ה'מצריות' לשלוט בו. מצרים מלשון מֵצַר, ביטוי למצב של חסימה נפשית, צרוּת אופקים וחוסר התקדמות, או במילה אחרת – עבדות. התרבות המצרית שימשה דגם של כלל התרבות האלילית, תרבות הדוגלת בהעצמה של הצדדים היצריים והגסים שבנפש האנושית.

חוסר היכולת לצאת מן המוגבלות הדטרמיניסטית, חוסר היכולת להתגבר על התאוות ועל החולשות, זוהי נשמת אפה של התרבות המצרית. ביציאת מצרים מופיעה על במת ההיסטוריה אומה המלמדת את האנושות כי יש יכולת להתעלות מעל מגבלות המציאות. לקבץ אוסף של עבדים מפוזרים לידי חיים של אומה. תמצית עניינו של עם ישראל היא היציאה מן המְצָרים העכשוויים והמוגבלים אל עולם העתיד. לכן באופן טבעי יציאת מצרים מלווה בעשר המכות ובקריעת ים סוף, כלומר בשידוד קוסמולוגי של מסגרות עולם הטבע.

גם בהתמודדות היצרית שאנו חווים בחיינו, ובעיקר בתחום הרגיש מכול – תחום המין – יש להתגבר מעל הטבע, לצאת מן ה'שובבות' ולהיכנס לחיים בוגרים של שליטה ודחיית סיפוקים. בימים אלו אנו נזכרים שאפשר לנצח את הכול, אפשר לקפוץ ולפסוח מעל התהום. לקבץ כוחות מפוזרים לידי חיים של יצירה.

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
אור חדש בציון

  יסודות הציונות: תכירו את...

לייקר כל יממה

  הטור של סיון רהב...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם