כשרונה אמרה "שהחיינו"

 7 ramon

רועי אהרוני

בקיץ האחרון השתתפה רונה רמון בטקס הסרת הלוט בנמל התעופה "רמון" שנבנה בערבה, ועתיד להיות נמל התעופה הבינלאומי השני של מדינת ישראל. בשלב הזה המחלה כבר קיננה בגופה. רונה שמעה כבר שלוש פעמים את המוות נוקש על דלתה – ולוקח את אחיה, את בעלה ואת בנה. אם היא כבר מזהה את קולו, הרי שבאותו אירוע היא הבינה שהיא שומעת את צעדיו ברביעית.

רונה אחזה בסרט התכול בחגיגיות, ושר התחבורה גזר אותו ובירך: "שהחיינו וקיימנו והגיענו לזמן הזה". אחר כך, בנאומה, היא חזרה אל הברכה הזו, ששבתה את ליבה: "היום, כשאמרנו 'שהחיינו', זה בהחלט גורם לי להתעלות נפש, להתרוממות נפש", תיארה בהתרגשות. "כי זאת עוד עובדה שחלומות מתגשמים".

ייתכן שהסיבה שרונה רמון הצליחה לגעת בכל כך הרבה לבבות בעולם היא בכלל לא סיפורה הטראגי. הסיבה לכך היא שהיא הייתה שיעור אמונה שפורט על הנימים הכי יסודיים שלנו כבני אנוש, המשוכנעים שיש לקיום שלנו משמעות. היא נסכה בנו ביטחון מדוע כדאי לחיות בעולם הזה

אפשר, שבמשפט הזה היא סיכמה את הבחירה הגדולה שלה מלפני 15 שנים – "ובחרת בחיים". לא בכדי היא התרגשה מהמילה "שהחיינו". אין הרבה אנשים כמוה שטעמו את טעמו המר של המוות. אולי גם ידעה שאם לא היו מקדימים בעבורה את טקס הסרת הלוט, היא לא הייתה זוכה להגיד "שהחיינו".

באחד הראיונות אמרה רונה כי לא חלמה להיות סמל, כזאת שתזכה ברבות השנים להדליק משואה. לדבריה, חלומה היה להיות אשת-איש ולהקים משפחה גדולה. זה כמובן רק מעצים את הטרגדיה שבאובדן בעלה ובנה. ולמרות זאת, היא בחרה לחיות, ולסחוט עד תום כל רגע ורגע שניתן לנו על פני כדור הארץ כדי להגשים חלומות.

ואולי, לא בכדי, היא התרגשה דווקא כשבירכו את מי שנתן משמעות לעולמו. רונה רמון העבירה את עם ישראל חתיכת שיעור באמונה. היו לה את כל הסיבות הטובות לנטוש את העשייה המשמעותית לטובת הרגעי והחולף. טובי אומני המילים לא יכולים להסביר בלי להשתמש במילה "אמונה" את הסיבה שרונה רמון חתמה ואישרה לבנה הבכור לצאת לקורס טיס. או מדוע במקום להישאר ספונה בביתה היא בחרה להקים את "קרן רמון" ולהשתתף בכל כך הרבה פרויקטים של יזמות וטיפוח מצוינות בבני נוער. אין דרך להבין מדוע היא עוזבת את מיטת חולייה כדי להספיק לעשות עוד משהו למען עם ישראל, כאילו היא לא נתנה כבר בעבורו את היקר מכול.

הבחירה שלה בחיים היא בחירה שמאמינה בחיים. שמאמינה בנוער, בעם הזה, בארץ הזאת, בעולם הזה. האחיזה שלה בחיים לימדה את כולנו שיש לחיים משמעות.

ייתכן שהסיבה שרונה רמון הצליחה לגעת בכל כך הרבה לבבות בעולם, היא בכלל לא סיפורה הטראגי. הסיבה לכך היא שהיא הייתה שיעור אמונה שפורט על הנימים הכי יסודיים שלנו כבני אנוש, המשוכנעים שיש לקיום שלנו משמעות. היא נסכה בנו ביטחון מדוע כדאי לחיות בעולם הזה, למה שווה לקום בשבילו בבוקר.

עוצמת החיים שהתפרצה ממנה על אף כל הצרות הנוראיות שניחתו על ראשה, לימדה את כולנו מה מסתתר בכל אחד ואחד מאיתנו. אנחנו מרגישים אותו, אבל לפעמים גם סקפטיים לגביו, או מבטלים אותו בהינף יד ציני. לעיתים גם כל מיני פילוסופיות מנסות לערער אצלנו את ההרגשה הבסיסית והטבעית הזו. ואז באה אישה כמו רונה רמון ובדמותה מרגיעה אותנו: מה שאתם מרגישים הוא לא סתם תחושה שהאבולוציה נטעה בכם בלי כוונה, כזאת שעליכם להתעלם ממנה; פועם בכם לב אדם. אנא מכם, חיו.

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
הגיע הזמן לימין אמיתי

  מאמר מאת עמיעד כהן

כאן ביתי

  תושבת לוד: עדין מתפרעים...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם