Print this page

עגורים בעמק החולה

 7 agurim
מספר שיא של עגורים בעמק החולה
מתברר שהאהדה לישראל לא עוצרת רק בקרב קבוצות אוהדי ציון ותיירים סקרנים, כי אפילו העגורים שעוברים כאן בכל שנה בסתיו, הגיעו לשיאים חדשים. יותר מ-50 אלף פרטים מקשטים בימים אלה את שמי עמק החולה בתעופה מרהיבה

אביגיל זית

ידוע שלקוחות מרוצים חוזרים. וגם העגורים לא מפספסים את הביקור השנתי באגמון החולה בצפון. בכל שנה בחודשי הסתיו מגיעים לישראל בעונה הזאת עשרות אלפי עגורים. במהלך מסע הנדידה שלהם מארצות אירופה שמתחילה להתקרר לכיוון אפריקה החמה הם עוצרים לחופשה ישראלית באגמון החולה.

ענבר רובין, מנהלת שמורת אגמון החולה של קק"ל, מספרת על מספר חסר תקדים של עגורים השנה: "בשבוע שעבר ספרנו יותר מ-50 אלף עגורים באגמון! זהו מספר שיא של כל הזמנים. יש כאלו המוצאים את אצלנו מלון לחופשה קצרה, שבה העגורים הצעירים שבקעו רק באביב אוגרים כוחות כדי להמשיך בדרך, ויש שמתאהבים באגמון ונשארים לחורף כולו".

העגור הוא ציפור נודדת מרשימה, גדולה וחזקה. העגור האפור שמגיע אלינו הוא היחיד מבין מיני העגורים שאינו סובל מסכנת הכחדה, אבל כמו כל הציפורים הנודדות גם הוא סובל מפגיעות של בני אדם בארצות שונות. מדינת ישראל היא חוף המבטחים של הציפורים, כאן הם זוכות ליחס טוב לאחר ניסיונות הציד הרבים המקובלים, לדוגמה, בלבנון. בארצות המוצא של העגורים, רוסיה ופינלנד, הם מסמלים ערכים חיוביים וטובים כמו זוגיות, נאמנות ואריכות ימים, ולכן הם זוכים להגנה של החברה.

העגורים אוהבים לחיות בשטחים עם אדמות ביצה והרבה עשב, וזוהי אחת הסיבות שהם כל כך אוהבים את האגמון. "בכל לילה הם מתכנסים מכל העמק ללינה משותפת במים, ובבוקר עם אור ראשון הם מתפזרים", ענבר מספרת. "בזמן המופלא הזה אנחנו מוציאים סיורים שקטים בעגלת מסתור ובהם אפשר לצפות בטקס המדהים הזה".

ענבר רובין, מנהלת שמורת אגמון החולה: "אנחנו מחברים אל הטרקטור עגלת מסתור וכך המבקרים והצלמים המגיעים מכל קצות העולם יכולים להסתובב ממש בתוך הלהקה. זוהי חוויה שלא קיימת בשום מקום בעולם. ערוץ הטבע של ה-BBC והנשיונאל ג'יאוגרפיק מיקמו את אגמון החולה בזמן נדידת העגורים בעשירייה הפותחת של אתרי החובה לחובבי הטבע ולצלמי טבע. אני באופן אישי מחכה כל שנה בהתרגשות גדולה שהם יגיעו"

 

מלבד הקסם שאופף אותם, העגורים עלולים ליצור בעיות גדולות לחקלאים. לכן הקימו בקק"ל פרויקט מיוחד בשיתוף חקלאי עמק החולה: כדי לשמור על הגידולים ממקורי העגורים, מפזרים בשטח מוגדר בכל יום טונות של גרעיני תירס ואותם באים העגורים לאכול. גם את השלב הזה בסדר היום של העגורים מנצלים לטובה בקק"ל, ומצרפים לטרקטור שמחלק את המזון סיורי האכלה.

"העגורים לא מפחדים מהטרקטור מכיוון שהם יודעים שאיתו מגיע המזון", אומרת ענבר. "אל הטרקטור אנחנו מחברים עגלת מסתור וכך המבקרים והצלמים המגיעים מכל קצות העולם יכולים להסתובב ממש בתוך הלהקה. זוהי חוויה שלא קיימת בשום מקום בעולם. ערוץ הטבע של ה-BBC והנשיונאל ג'יאוגרפיק מיקמו את אגמון החולה בזמן נדידת העגורים בעשירייה הפותחת של אתרי החובה לחובבי הטבע ולצלמי טבע. אני באופן אישי מחכה כל שנה בהתרגשות גדולה שהם יגיעו".

העגורים חיים בלהקות ומחולקים לתאים משפחתיים שלהם הם נאמנים לאורך חייהם. ענבר מסבירה שהנדידה בסתיו משמעותית הרבה יותר מזו שבאביב. "בסתיו הם עוצרים כאן לתקופה ארוכה יותר, ההורים עוד דואגים לצעירים ומלווים אותם. הם מגיעים לכאן ומתחמים טריטוריה שמאפשרת להם לחיות כאן זמן מה כדי להתחזק. באביב הצעירים כבר בוגרים יותר; הם אמנם עדיין עפים יחד כמשפחה, אבל כולם ממהרים להגיע לאזורי הקינון באירופה ולתפוס את המקומות הטובים לתקופה הארוכה של הקיץ, ולכן לא מתעכבים כאן הרבה". עד לשנה הבאה כמובן.

 צילום: ענבר שולמית רובין, קק"ל

אולי יעניין אותך גם