לפחות ליהנות מהדרך

 15 sivan

סיון רהב מאיר

  1. אווירת בחירות באוויר. מפלגות, מגזרים, שסעים, יצרים. בפרשת השבוע יעקב אבינו מקבל שם חדש: ישראל. מדינת ישראל, עם ישראל, ארץ ישראל – כל השמות האלה מתחילים מאותו אירוע שבו יעקב נאבק כל הלילה, ולפנות בוקר מקבל את שמו החדש. אהוד בנאי כתב פעם רעיון נפלא על שינוי השם הזה. זוהי תזכורת חשובה במיוחד בתקופה כה מתוחה פוליטית: "צריך לשים לב ששם העם והמדינה 'ישראל' ניתנו ליעקב אבינו כשהיה לבדו, בלי הנשים והילדים, בלי הצאן והבקר, בלי כל הרכוש הגדול, בלי להיות חלק מזרם כלשהו, ממפלגה פוליטית או מתנועה חברתית כלשהי. מכאן אפשר ללמוד לקח לזמננו: צריך לשים את הדגש הרבה פחות על העניין החברתי והפוליטי שיש בדת, שהוא כיום עיקר הוויכוח הציבורי בישראל, ולעורר יותר את תשומת הלב אל דרך התיקון הפנימי שהיהדות מציעה. כשאנו אומרים 'שמע ישראל' אנחנו מכסים את העיניים ביד, מתנתקים מרעשי הסביבה, מהוויכוחים הפוליטיים, ממהומת התקשורת, מהצורך להשתייך לזרם מסוים או למפלגה זו או אחרת, ואנחנו עומדים לבד, נאבקים כמו יעקב בפחד שלנו, מחכים שתזרח לנו שמש חדשה של מרפא ונחמה, שמש של תודעה פנימית אחרת, אותה שמש שזרחה לבסוף בבוקר ליעקב אבינו, אחרי שגבר על עצמו במאבקו בלילה ההוא, וזכה לשם ישראל".

2. השבוע מלאה שנה לפטירת חני וינרוט ז"ל, שהתמודדותה עם מחלתה נתנה השראה לרבים. הנה סיפור קטן שלא עוזב אותי כבר שנה: כמה ימים אחרי ההלוויה נסעתי להרצאות בצפון. בעלי ידידיה נהג ויצאנו קצת באיחור. העיכוב הצפוי בהגעה ליעד היה של 20 דקות, ואורך הנסיעה – 3 שעות. פתאום מצאתי את עצמי אומרת: "מה חני הייתה עושה? היא בטח הייתה אומרת שאפשר לנסוע עכשיו 3 שעות ולחשוב על האיחור, ולהיות עצבניים וטרודים, ואפשר פשוט ליהנות מהדרך, לקוות שנגיע בזמן, וגם אם נאחר קצת – זו לא סיבה להרוס 3 שעות". כעבור כמה ימים ראיינתי את בעלה דובי וינרוט לטלוויזיה. לפתע שמעתי את דובי עונה לאחת השאלות כך: "חני תמיד ביקשה להפריד בין סבל הכרחי לסבל לא-הכרחי, בין מה שאנחנו חייבים להתמודד איתו למה שצריך להתעלם ממנו. למשל, אם יש לפנינו נסיעה ואנחנו עומדים לאחר – אנחנו יכולים לבלות את כל הדרך בקיטורים ובדאגה, ויכולים להבין שזה סבל לא-הכרחי, שאנחנו לא חייבים לסבול עכשיו בגלל האיחור שאולי יגיע בהמשך, וצריך פשוט להתרכז ברגע שלפנינו". צופים ערניים אולי שמו לב שהמראיינת קצת התרגשה.

לזכרה.

3. "שלום סיון, שמי רויטל ואני אימא לשמונה, ונדמה לי שהמסר הבא יכול לעזור להורים, בעיקר צעירים. בפרשת וישלח יעקב מסרב להצעה של עשו ללכת יחד, והנימוק הוא: 'וַאֲנִי אֶתְנָהֲלָה לְאִטִּי לְרֶגֶל הַמְּלָאכָה אֲשֶׁר לְפָנַי וּלְרֶגֶל הַיְלָדִים'. כשיש ילדים קטנים, מתנהלים לאט. מי שאחראי לנפשות רכות ועדינות שאיתו, חייב להתעכב. בעולם העתיק היו מלאכות רבות שדרשו נחת רוח. עבודת האדמה דרשה מהאדם לזרוע, להמתין, לתת לטבע לעשות את שלו. הרבה מלאכות נוספות הצריכו סבלנות, התמדה, עמל, והאדם המצליח היה במקרים רבים האדם המתון, לא הנחפז. בעולם הדיגיטלי, מתרבות המלאכות שדורשות יעילות ומהירות וזריזות. האדם המצליח הוא זה שמתקתק, מצמצם טווחי זמן. אנחנו מתרגלים לכך, ואז מתקשים להתאים את עצמנו לקצב של מי שאיטי מאיתנו, למשל ילדים רכים. בעולם שבו קשה להמתין 20 שניות עד שנצליח להוריד איזה קובץ, לא קל להמתין 10 דקות לפעוט שמתעקש להוריד גרביים ונעליים לבד. בכל כך הרבה רגעים ביום, הילד כאילו אומר לנו בלי מילים: 'אבא, אימא, קצת יותר לאט'. כדאי להיזכר אז בפסוק הזה: 'ואני אתנהלה לאיטי'. כשרש"י מסביר את המילה 'לאיטי' הוא כותב: לשון נחת. זו מילת קסם שכדאי לומר לעצמנו מדי פעם: בנחת".

4. מי שמאמין כן מפחד! לפני כמה שנים צלצל אלינו ידיד, חסיד, מטבריה. הוא שמע ברדיו את "מי שמאמין לא מפחד" ורצה למחות, כיהודי מאמין, על המילים. "מי שמאמין כן מפחד!" הוא אמר אז בטלפון, "וממה הוא הכי מפחד? את האמונה לאבד! אפשר אולי יכול למסור את זה למי שחיבר את השיר?" הוא צודק. אנחנו פחדנים. חוששים. ואם המילים האלה לא באות לכם טוב, אפשר לבחור ביטוי אחר: יראי חטא. בפרשה, יעקב אבינו פוגש את עשו. בהכנה לפגישה, התורה מספרת בלי בושה על הפחד שלו: "ויירא יעקב", נכתב שם. והמדרש אומר: "אמר יעקב אבינו: אוי לי שמא יגרום החטא". הפחד הוא לא מהאויב, עשו, אלא מהרמה הרוחנית של יעקב עצמו. תסתכלו מסביב. האם בשיח הציבורי שלנו יש מקום בכלל למושגים כאלה? הכותרות עוסקות תמיד במה פלילי ומה חוקי, אבל האם מישהו מעז לומר שהוא מפחד לחטוא? שיש בכלל דבר כזה, חטא, ואנחנו משתדלים להתרחק ממנו? מול האתוס הישראלי והצברי, הקולי והבטוח בעצמו, הפרשה מציבה מולנו השבוע את אחד מאבות האומה כשהוא מפחד, וגם לא מפחד להגיד זאת.

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
אור חדש בציון

  יסודות הציונות: תכירו את...

לייקר כל יממה

  הטור של סיון רהב...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם