"שוטף פלוס דבר איתי"

 5 plus30
מעסיקים ושכירים, במיוחד במגזר הדתי-לאומי, מכירים את הבעיה: אנחנו לא יודעים לשלם בזמן * בחשבון הנפש שלכם השנה אל תלכו רחוק. זכרו את הצ'ק שדחיתם לאחרי החגים

עמיחי רובין, מנכ"ל מדרשת עפרה

הנביא עמוס זועק: "אריה שאג מי לא יירא", "אם ייתקע שור בעיר ועם לא יחרדו".

בימים הנוראים אנו ניצבים במשפט שבו כל באי עולם יעברו לפני הבורא כבני מרון. לפיכך חובה מוטלת עלינו לפשפש במעשינו ולשוב בתשובה שלמה לפני אדון הסליחות. זאת, הן ברמה המשפחתית והאישית, הן ברמה המקצועית, הארגונית והמוסדית שבמסגרתה אנו עובדים ומוצאים את פרנסתנו.

בפתח הדברים אציין שאין אני כותב את הדברים כלפי גוף מסוים או אדם ספציפי. הדברים נכתבים בשביל שנצליח סוף סוף להתנער מהנגע המוסרי שרבים מאיתנו שותפים לו, ושעליו אנו חוששים לדבר. מדובר בנגע שעלינו לזעוק עליו עד לב השמיים ולהתפלל עליו: זוהי מחלה שגם אנשי חינוך גדולים העוסקים יום יום בתורה לוקים בה, לפעמים בלי לשים לב שמדובר בפגיעה קשה - עד כדי פשיטת רגל - של אנשים וגופים אחרים. אין זאת בעיה רק של הציונות הדתית, כמובן, אבל הציונות הדתית בהחלט "מובילה" בתחום, למרבה הצער, ובידינו לשנות את הדבר. ולמה אנו לא מדברים על הנושא הזה? כי זה נוח לנו.

דמיינו שאתם הולכים למכולת, ובסיום הקנייה אומרים למוכר שהוא יקבל את הכסף עוד שלושה חודשים וחצי. האם מישהו יסכים למכור לכם משהו? למרבה הצער, זה בדיוק מה שקורה לספקים ולנותני שירות רבים שמגיעים למוסדות ולגופים שהזמינו אותם לעבוד. איש מאיתנו לא מתרגש מהעובדה שאת הכסף על העבודה עצמה – כמו גם על ההוצאות שבדרך - הוא יקבל רק בעוד כמה חודשים. למה? כי ככה התרגלנו

אז מה זה "שוטף פלוס"? בגמר כל עבודה יש להנפיק חשבון עסקה או חשבונית. לדוגמה: אם עבדתם ב-15 ביוני, והתשלום שהכתיב לכם המזמין הינו שוטף פלוס 90, התשלום יתבצע 90 יום לאחר תחילת החודש הבא (1 ביולי), כך שאת התשלום על עבודתכם תקבלו ב-28 בספטמבר (כלומר 90 יום בדיוק לאחר 1 ביולי). אם שוטף פלוס 120 – תקבלו את התשלום רק ב-28 באוקטובר, כשכבר תשכחו על איזו עבודה בדיוק מדובר...

עכשיו דמיינו שאתם הולכים למכולת, ובסיום הקנייה תגידו למוכר שהוא יקבל את הכסף עוד שלושה חודשים וחצי. האם מישהו יסכים למכור לכם משהו? למרבה הצער, זה בדיוק מה שקורה לספקים ולנותני שירות רבים שמגיעים למוסדות ולגופים שהזמינו אותם לעבודה. לסַפּק, יש לציין, יש הוצאות רבות בדרך אליך: זמן עבודה, דלק, מע"מ, מס הכנסה, משכורות לעובדים ועוד. אבל איש מאיתנו לא מתרגש מהעובדה שאת הכסף על העבודה עצמה – כמו גם על ההוצאות שבדרך - הוא יקבל רק בעוד כמה חודשים. למה? ככה. כי ככה התרגלנו.

אבל זה לא צריך להיות ככה, ובידינו לשנות את הדבר!

למה זה קורה? להלן כמה תשובות שאנחנו במדרשת עפרה מקבלים בשיחות הגבייה מול הלקוחות, ואולי אצליח להדגים לכם באמצעותן את מה שחווים ספקים ונותני שירות רבים:

-          "יש לנו בעיות תזרים ולא יודעים מתי נוכל לשלם"

-          "המוסד העביר לנו את החשבון באיחור, והנהלת חשבונות סופרת שוטף+60 מיום קבלת החשבונית"

-          "החשבונית על שולחני, טרם טופלה"

-          "סליחה, שכחתי להעביר לתשלום"

-          "הרכזת החברתית חרגה מהתקציב ואין לנו מהיכן לשלם"

-          "אנחנו משלמים בכלל שוטף+90"

-          "לא שילמתי משכרות החודש אז איך אשלם לכם?"

נשמע מוזר? אלה רק חלק קטן מהתשובות שאנחנו שומעים.

אם קשה ללקוח לשלם - למה הוא לוקח הלוואה מאיתנו? מדוע הוא לא הולך לבנק לבקש הלוואה, ומשלם לכל הספקים? כי זה הכי קל, וגם כי לא מדברים על זה, אז הכי נוח. והספק ימשיך לעבוד עד שיקרוס, כי גם לו יש משפחה בבית שהוא צריך לפרנס.

אז מה עושים? מדברים על הבעיה וממתמודדים איתה.

אנחנו במדרשת עופרה יוזמים אמנה חברתית אשר תחייב את החותמים לשלם בזמן. אנו קוראים לציבור להיעזר תמיד בארגונים, חברות ומוסדות שחתמו על האמנה. רק כך הנגע יצא מאיתנו.

להלן נוסח ההצהרה:

אנו החתומים מטה מקבלים על עצמנו לעמוד בתנאי תשלום של עד שוטף+30. בכל מקרה לא נחרוג, ובאם נצליח החוב ישולם עוד לפני כן. אנו רואים חשיבות רבה לתיקון המעוות וקוראים לכולם לחתום. בהזדמנות זאת נבקש מחילה ממי שנפגע מאיתנו בעבר בענייני התשלומים.

המעוניינים לחתום ישלחו מייל לכתובת: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

אנא ציינו איזה גוף אתם מייצגים ומה תפקידכם.

אולי בזכות החתימה הזאת, ניחתם כולנו לחיים טובים ולשלום.

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
נתפסנו ברשת

  מאמר מאת אסף פאסי

בני אור – ככה נראה החושך

  הטור של אבינועם הרש....

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם