מתלמדים

4 hersh

אבינועם הרש

לכבוד פתיחת שנת הלימודים, הנה שלושת המשפטים שיעזרו לכם ולילדיכם לצלוח את המסע, לצאת ממנו בחתיכה אחת ועוד לנסות ליהנות מהנוף.

  1. הילד שלכם לא אמור להיות הכי טוב, הוא אמור להיות הכי טוב שהוא יכול.
  2. החיים הם לא הוליווד, ולא כל סרט מגיע ארוז על שטיח אדום ונוצץ.
  3. אמור לי מי החבר של ילדיך.

כל מערכת המבחנים ההשוואתית גורמת לתחרותיות חונקת שגורמת לעיתים להחרבת הדימוי העצמי. ילד לא יכול לגדול בתחושה של "בשבילי נברא העולם" אם הוא כל הזמן מרגיש שהחברים שלו עוקפים אותו בסיבוב ומשאירים לו אבק. אין בין אמביציה ורצון להצליח לבין תחרותיות הרסנית אלא כחוט השערה, וכדי לייצר לחץ בריא ולא הורס כדאי להכניס את כל העניין הציונים והתעודות לפרופורציות. כישלון במבחן הוא לא כישלון בחיים כמו שהצלחה בבגרות עוד לא הביאה לשום חוזה באינטל.

אחד המשפטים הידועים של ילדים שחוזרים הביתה הוא: משעמם לי. מה לעשות, אבל בניגוד למשחק 'הפורטנייט' המזוויע חינוכית והמושך, לא כל תוכני הלימוד עטופים בצבע מאכל מקורמל המואר בניאון כחול ובוהק: חלקם קצת, אפעס, אפורים. כן, כמו החיים האמיתיים. לא אשכח איך ישבתי מול שיעורי הבית וממש לא הבנתי כלום, ורציתי לקחת את התיק שלי ולטוס למקום אחר. רגע לפני שוויתרתי הרגשתי יד שנוגעת בכתף שלי ואומרת לי:"אתה יודע שרק דרך הקשיים ויריקת הדם אנחנו יכולים לבנות את עצמנו. קשה לך? אתה מרגיש שאתה נלחם בטחנות רוח? בא לך לצרוח? נהדר! אתה עולה! ראית פעם אנשים שמתאמנים בחדר כושר? רק כשקשה להם, כשהם מזיעים, כשהם דוחקים את הקצה מבחינתם - אז השריר שלהם נבנה". מובן שאנחנו לא רוצים לשעמם באופן קבוע את הילדים, ובכל זאת היכולת לפתח עמוד שדרה ולהתמודד עם מצבים מורכבים יותר בחיים מתחילה גם מהיכולת לעשות שיעורי בית שלא תמיד באים לנו בטוב. ולמי שרוצה להעמיק, זו אחת מהסיבות שגורמות לכך שהתלמידים מאסיה נמצאים תמיד בראש מדדי הלימוד: פשוט לוקח הרבה יותר זמן עד שהם מרימים ידיים.

דיברתי בחיי עם הרבה הורים שהתקשרו בשעות לא שעות רק כדי לנסות לשכנע אותי להעלות עוד חמש נקודות לציון הסופי של הילד שלהם. כמעט לא זכורים לי הורים שהתקשרו מיוזמתם, למעט בעיות חריגות, כדי לברר מה נסגר עם המצב החברתי של ילדם. מעבר לעובדה שתלמיד שלא טוב לו חברתית לא יוכל ללמוד, השנים האקוטיות הללו בבית הספר יעצבו לו שתיים מהמיומנויות החשובות ביותר להצלחה בחיים: האינטליגנציה הרגשית והחברתית. אל תחכו שהילד יפנה אליכם כי הוא לא יעשה זאת. שבו ותיזמו איתו שיחה מעצמכם. דברו על הפחדים והמורכבות שלו ברכישת חברים. שתפו אותו בעולמכם ובניסיונות שלכם. חז"ל כבר תמצתו בחוכמתם את כל העניין כאשר קבעו במשפט אחד: "או חברותא או מיתותא". מכאן הכול מתחיל.

בהצלחה J

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
אדוריים היהודית

  מאמר מאת מרים מימון

הסימן לחוסן הלאומי

  אליהו אוזן, חקלאי ותיק

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם