גאולת העולם וישראל כרוכות

 m 10 harav eiyahu

הרב שמואל אליהו

בזוהר (וירא קטז:) כתוב כי בשנת ת"ר (1840) ייפתחו שערי חוכמה של מעלה ושערי חוכמה של מטה כדי להכין את העולם לימות המשיח שבהם תמלא הארץ דעה את ה' כמים לים מכסים. "ובשית מאה שנין לשתיתאה יתפתחון תרעי דחכמתא לעילא ומבועי דחכמתא לתתא ויתתקן עלמא בשביעאה כבר נש דמתתקן ביומא שתיתאה מכי ערב שמשא לאעלא בשבתא" (ובשש מאות שנים לשישי ייפתחו שערי החוכמה של מעלה ומעיינות החוכמה של מטה ויתוקן העולם בשביעי כבן אדם שמיתקן ביום השישי כשמעריב השמש להיכנס בשבת) .

ובאמת אפשר לראות כי בתקופה הזאת נפתחו שערי חוכמה, ובבת אחת התגלתה חוכמת הטבע בכמה וכמה עניינים חשובים, ובאמצעותם הומצאו המצאות גדולות ששינו את פני העולם. צריך לזכור כי לפני שנת ת"ר (1840) נסעו בני אדם בסוסים ועגלות והספינות נעו בכוח המפרשים, כמו שנסעו בארבעת אלפי השנים שלפני כן. את הבטון עדיין לא המציאו, וכל הבנייה הייתה בשיטות של פעם. גם התרופות רק החלו להתפתח. התאורה הייתה תאורת נרות, ואת הנפט עוד לא ידעו לשאוב ולהפיק. את הבגדים היינו אורגים במו ידינו. על מחשב, מטוס, טלפון, טלוויזיה, רדיו ואינטרנט לא התחילו כלל לחשוב.

בד בבד עם גילוי המדע הגדול, החלה האנושות גם בתיקון המידות, ואחת מהן הייתה ביטול העבדות בעולם. בארצות הברית של אמריקה הייתה על הדבר הזה מלחמת אזרחים, ובסופו של דבר הוכרע בה העניין לטובה, וממנה למד העולם כולו. מהפכה נוספת שנלמדה מארה"ב ואומצה בידי רוב העולם היא המהפכה הדמוקרטית, מהפכה שהכריתה את מלכות הרשע בעולם. המהפכה שהחלה בשנים 1775-1783 בארה"ב, התפשטה לכל העולם

 

הזוהר מסביר שכל התהליך הזה מתרחש במקביל להקמת כנסת ישראל מהעפר ולתהליך קיבוץ הגלויות של עם ישראל. וזה חידוש גדול, כי אילולי דברי הזוהר הזה אנשים עשויים לחשוב כי הקמת ישראל מהעפר וקיבוץ הגלויות אינם קשורים להתקדמות האנושות, וכי מדובר בשני תהליכים שמתקדמים במקביל. הזוהר מלמד אותנו ששני התהליכים הללו קשורים בטבורם, כי כל התקדמות העולם היא הכנה לימות המשיח שבהם עתידים כל בני בשר לקרוא בשם ה', "וייעשו כולם אגודה אחת לעשות רצונך בלבב שלם".

הקמת המדינה מקדמת את האנושות

אחרי שלמדנו את דברי הזוהר הללו, אנחנו יכולים לראות כי אותה שנת ת"ר שבה נפתחו שערי חוכמה, היא גם השנה שבה אפשר למדוד את התקדמות העולם לפי מספר האנשים היודעים קרוא וכתוב בעולם. בעבר היו בעולם מעט מאוד אנשים משכילים כאלה, והיום 86.3% יודעים קרוא וכתוב.

פתיחת שערי הדעת הביאה גל של המצאות תעשייתיות וטכנולוגיות חשובות. כל ההמצאות הגדולות בעולם החלו בסביבות השנים שנקב הזוהר. בשנים הללו החל העולם לגלות באמצעות החוכמה את העוצמה הגדולה שיכולים הפחם והנפט לתת לאנושות. הומצאו המנועים, הרכבות והמכוניות. החלו בסלילת כבישים. התגלתה היכולת הטמונה בחשמל, והתפתחה כל הטכנולוגיה שתלויה בו. הומצאו המטוסים. כל הפיתוח הזה שנקרא "המהפכה התעשייתית" הוציא את העולם מבערותו ושינה את חייו. יש הרבה דרכים לבטא את המהפכה הזאת. אחד מהם הוא גידול בתוחלת החיים.

 

תוחלת החיים האנושית הוכפלה בד בבד עם חזרת עם ישראל לארצו.

אבל הביטוי הגדול מכולם הוא הגידול שחל במספר האנשים על פני התבל. לפני כ-200 שנים מספר האנשים בעולם היה מיליארד אחד בלבד. בעקבות כל המהפכות הללו גדל מספר האנשים על פני תבל ל-7.5 מיליארד, והוא צופה כלפי מעלה. ברור לכולם שמילוי פני תבל אנשים במקום שממה ובעלי חיים מאפשר למלא את הארץ דעה את ה'.

 

כמו כן, העולם מתקדם לאמונה בבורא אחד. בתקופת אברהם אבינו, כאלפיים שנה אחרי בריאת עולם, אברהם הוא המאמין היחיד. בתקופת יציאת מצרים, כבר 600 אלף צאצאיו גדלים מאמינים, והעולם זוכה לקבל תורה. לאט לאט יותר ויותר אנשים בעולם מתחילים להאמין בבורא אחד לעולם. בתקופה הקדומה, המאמין בא-ל אחד היה נחשב, במקרה הטוב, למשוגע, ובמקרה הפחות טוב נסקל למוות. בתקופה של חזרת ישראל לארצם, מי שמאמין באלילים נחשב אצל רוב העולם כמשונה ולא מובן. כיום רוב העולם מאמין בא-ל אחד.

בד בבד עם גילוי המדע הגדול, החלה האנושות גם בתיקון המידות, ואחת מהן הייתה ביטול העבדות בעולם. זה לא היה דבר פשוט. בארצות הברית של אמריקה הייתה על הדבר הזה מלחמת אזרחים, ובסופו של דבר הוכרע בה העניין לטובה, וממנה למד העולם כולו.

מהפכה נוספת שנלמדה מארה"ב ואומצה בידי רוב העולם היא המהפכה הדמוקרטית, מהפכה שהכריתה את מלכות הרשע בעולם. המהפכה החלה בשנים 1775-1783 בארה"ב, נמשכה במהפכה הצרפתית בשנים 1789-1799 ומשם התפשטה לכל העולם. התהליך הזה הוא תהליך עקבי שהעולם רק מתקדם בו.

 

די לראות שיש התאמה מוחלטת בין המדינות שאינן דמוקרטיות לבין המדינות שאויבות את מדינת ישראל. בשנת תשנ"א הוכרתו הדיקטטורות הגדולות של הגוש הקומוניסטי והפכו לדמוקרטיות (מתפתחות). התוצאות הראשונות של המהפך הזה היו היתר למיליוני יהודים לחזור ליהדותם, למול את ילדיהם וללכת לבית כנסת. מאות אלפי יהודים הורשו לצאת מרוסיה ולעלות לישראל אחרי שהיו כלואים בה 70 שנה, הם ואבותיהם. תוצאה נוספת היא היחסים התקינים בין רוסיה לישראל, אחרי עוינות של שנים ארוכות שכללה חימוש של אויבינו המסוכנים ביותר.

מהפכה משמעותית נוספת שהעולם עובר בתקופה הזאת היא מהפכת השלום העולמי. צריך לשים לב כי המדינות שוחרות המלחמה הן באופן מובהק המדינות ששונאות את ישראל. שתי מלחמות עולם נפתחו בידי גרמניה, ובהן נוצלה הקדמה כדי להשחית ולהחריב בגדול. גרמניה, שהחלה בשתי מלחמות העולם, הוכנעה במקביל להקמת המדינה. המחשבה של הנאציזם הפכה בבת אחת להיות מוקצה מחמת מיאוס בעיני רוב העולם.

 

ההשפעה הסגולית של מדינת ישראל ממשיכה גם בשנת תשכ"ז (1967). בשנה שבה שוחררה ירושלים, החל תהליך פירוק הנשק העולמי. התהליך הזה גרר אחריו שורת הסכמים, שהגדול שבהם היה האמנה לצמצום הנשק האסטרטגי (Strategic Arms Reduction Treaty, בקיצור START) שנחתמה ב-31 ביולי 1991 והייתה הסכם בקרת הנשק הגדול והמורכב ביותר בהיסטוריה. יישומה הסופי היה בסוף 2001 והסתיים בהסרת כ-80% מכלל כלי הנשק הגרעיניים האסטרטגיים שהיו בעולם עד לאותה עת.

בשיחה לשבת פרשת משפטים תשנ"ב (1992) אמר הרבי מלובביץ' כי ההסכם הזה הוא חלק מגאולת העולם על ידי המשיח, שנאמר עליו: "וְשָׁפַט בֵּין הַגּוֹיִם וְהוֹכִיחַ לְעַמִּים... וְכִתְּתוּ חַרְבוֹתָם לְאִתִּים וַחֲנִיתוֹתֵיהֶם לְמַזְמֵרוֹת לֹא יִשָּׂא גוֹי אֶל גּוֹי חֶרֶב וְלֹא יִלְמְדוּ עוֹד מִלְחָמָה" (ישעיהו ב, ד).

הרב אליהו מוציא בימים אלו מהדורה שנייה לספרו החדש "הנבואה". בספר מציג הרב אליהו כיצד מאז שיבת עם ישראל לארצו, חזונות הנביאים מתגשמים אחד לאחד. להשיג בחנויות דברי שיר

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
הגיע הזמן לימין אמיתי

  מאמר מאת עמיעד כהן

כאן ביתי

  תושבת לוד: עדין מתפרעים...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם