Print this page

אדוני המשורר המורכב

m 14 music

 

נדב גדליה

שולי רנד, רצוא ושוב. הפקה מוזיקלית: אסף תלמודי

לא רבים יודעים כי באמצע שנות השמונים, הרבה לפני שפרץ כשחקן וחזר בתשובה, ניסה שולי רנד את מזלו המוזיקלי והוציא שני חדשירים (סינגלים) פרי עטו. האגדה מספרת כי אחד מהחדשירים אפילו השתחל למצעד הפזמונים של גלצ, אך רנד מסיבותיו שלו החליט לעצור הכול ולהתכנס בדל"ת אמות של תיאטרון וקולנוע, ושני השירים ההם התאדו במרתפי התקליטיות של תחנות הרדיו. אל תטרחו לחפש, אפס תוצאות ביוטיוב.

כעשרים שנה לאחר מכן שוב הפציע רנד עם אלבום המופת 'נקודה טובה'. עשר שנים עברו מביצוע המופת ההוא, ורנד שב אלינו עם אלבומו החדש 'רצוא ושוב', שבו סגנונו הידוע מככב בטקסטים מורכבים המשלבים גבוה, נמוך ונגיעות משחק היוצרים אירוע נדיר לאוזניים, והפעם האלבום משובב ומורכב הרבה יותר. אם ב'נקודה טובה' סימן רנד את תשוקתו המוחלטת למסרים אבסולוטיים רוחניים ופשוטים המציעים להביט אל הטוב ומקסימום לצעוק 'אייכה' ברוב דמע, הרי שב'רצוא ושוב' הוא מניח על השולחן את המציאות המסובכת של החיים עלי אדמות וחושף טפח נוסף מגדולתו כאומן.

בעיניי זו הבשורה המרכזית שטומן 'רצוא ושוב'; האומץ להתעטף במעיל ובכובע ולקעקע בעזרת האומנות את מורכבות הלב המביע קצת מעבר למסר פשוט הנלמד אצל המורה גליה, כבודה במקומו מונח.

אם ב'נקודה טובה' סימן רנד את תשוקתו המוחלטת למסרים אבסולוטיים רוחניים ופשוטים המציעים להביט אל הטוב ומקסימום לצעוק 'אייכה' ברוב דמע, הרי שב'רצוא ושוב' הוא מניח על השולחן את המציאות המסובכת של החיים עלי אדמות וחושף טפח נוסף בגדולתו כאומן. בעיניי זו הבשורה המרכזית שטומן 'רצוא ושוב'; האומץ להתעטף במעיל ובכובע ולקעקע בעזרת האומנות את מורכבות הלב המביע קצת מעבר למסר פשוט הנלמד אצל המורה גליה, כבודה במקומו מונח

 

שלא תטעו, גם ב'רצוא ושוב' אפשר למצוא שרידים חשובים שיכלו להיות אלבום המשך ל'נקודה טובה' המתוק והתם. זה קורה בשיר הפותח, 'הילד המשיח', שבו רנד מבכה על הגלות. ויש גם 'צדיק' (שיצא כחדשיר ראשון) ובו מסופר על דמות אנונימית הפוסעת בין אור לשיגעון על ראשי ההמון כשכולם קוראים לה מסביב "צדיק", וכן יש 'דע בני אהובי', המסתמן כאייכה 2.

גם הקטע 'אבא שלום' מתכתב נמרצות עם מחוזות שיברון הלב המיינסטרימי ועם השיח הישיר עם בורא העולמים. בשירים אלו רנד מחדד שוב את המסר הידוע: אין מופת גדול מלב מיינסטרים שבור. חדשות מוכרות ו... הופ, בשיר השלישי זה מתחיל. קבלו את הטוויסט אל קרביו של האומן, שזורק לנו את הבשר האמיתי – את הלב שלו. בעיניי 'הספינה' הוא השיר האישי ביותר של רנד עד היום והתופין הכאוב ביותר באלבום, ובו רנד פורט את נשמתו בעזרת הומור אזוק בטקסט סיפורי, שחרף השעשוע הוביל אותי בטרמפ ישיר לצומת דמע. וזה לא נגמר שם, רבותיי.

ב'עץ פרי' רנד מעז לדבר בגלוי על יחסי אב ובן ושופך תשעה קבין של געגוע טהור למה שלא ישוב עוד. נוסף על הפן האישי המרתק שרנד חושף בפעם הראשונה, ב'רצוא ושוב' נרשמת תעוזה רבתית מהפנטת אוזן נוספת אשר במסגרתה רנד לוקח צעד וחצי ושועט אל סל האופל המתוק.

"אז נפלתי על ברכיו וביקשתי תשובה", הוא מזמר בהחלטיות ב'עוד טיפה', והדברים לא נעשים פשוטים יותר ב'עבדים', שבו תמצאו את רנד מספר על העולם הזה אשר "ימיו ספורים, הולך ומשתגע, חומס, עושק, חומס, גונב ושולח ציפורניים". ואנחנו? "עבדים היינו, רדופי כבוד, אכולי כזב". כל מילה. עוד לא התאוששתי מהנקודה הטובה שפסה ואבדה מן העולם לרגע, והנה גם ההומור קיבל קפיצת מדרגה של ממש. בשיר 'אדי' רנד מספר בדרכו ההומוריסטית על סוף שבוע בלי הורים אך עם פרעות, חגיגות, דהירה במכונית (השייכת לאבא של אדי), חשיש וכדורים משני תודעה. חומרים קשים, יונית, הרהרתי וליבי נכמר על מעריציו השרופים של רנד שמקצתם ייאלצו ככל הנראה לדלג על השיר הקשוח חרף הציפייה הממושכת לדיסק-שולי-רנד-שאפשר-לנגן-בריפיט.

בריאיון לאביתר בנאי לפני כמה ימים סיפר רנד כי באלבום החדש הוא העז ללכת עד הסוף עם השאלות היושבות על ליבו. את מחיר התעוזה הוא משלם בימים אלו בעיקר לאדוקי דת נטולי שאלות. לדוגמה, השיר 'צדיק' נאסר לשידור ברדיו קול חי מחמת הטענה כי מושמעת בו ביקורת כלפי צדיקים.

ספק אם רנד, המחובק היטב בציבור הרחב, יחשוב פעמיים לפני החדשיר הבא שלו, וטוב שכך. אנו זקוקים לאומנים נטולי דין וחשבון ציבורי כדי שישרטטו לנו את נפשם הגועשת כפי שהיא, ללא מסננים ומשוא פנים. ושמא ימות המשיח בפתח והציבור הדתי מבושל דיו להאזין לאומנות מורכבת מעט יותר ממסרים רוחניים אוניברסליים ולהקשיב לנשמה האינדיבידואלית של אומניו? לו יהי.

 

אולי יעניין אותך גם