ארגז כלים לדרך חדשה

3 sherut leumi

 

מכתב גלוי למי שמתחילה בימים אלה שירות לאומי

הרב יונה גודמן, מנהל חינוכי – רשת ישיבות ואולפנות בני עקיבא, ומרצה במכללת אורות ישראל

חופש. קיץ. מנוחה. תחושת שחרור של סיום הבגרויות לאחר 12 שנות לימוד.

והנה, בבת אחת, את עומדת לצלול לעבודה. מחייבת. רצינית. אחראית.

המעבר חד. ייקח לך זמן להתרגל. (סבלנות, תני לעצמך זמן). אך זכרי שזכית: את עומדת בע"ה לשרת את עם ישראל שחוזר לארצו אחרי אלפיים שנות גלות. בניגוד לדעה הרווחת, עתידנו לא ייקבע בידי אויבינו, אלא באמצעות איכותנו הפנימית. רוח העם, לכידותו וערכיו הם הבסיס, ובבניין בסיס זה עסוקה סיירת מיוחדת. סיירת שמוכנה להתגייס ולפעול למען הכלל ולמען הפרט במשך תקופה משמעותית. לסיירת הזאת – את זוכה להצטרף.

אני מאמין באמונה שלמה שיום יבוא וכמעט ולא נצטרך צבא, אך שירות לאומי תמיד נצטרך. עובדה זו היא ביטוי למרכזיות השירות בבניין העם. קשה לתאר במילים את ערך העבודה שאת וחברותייך עומדות לעשות. בחיוך וברצון עמוק, ובעיקר – עם לב ענק.

אני מאמין באמונה שלמה שיום יבוא וכמעט ולא נצטרך צבא, אך שירות לאומי תמיד נצטרך. עובדה זו היא ביטוי למרכזיות השירות בבניין העם. קשה לתאר במילים את ערך העבודה שאת וחברותייך עומדות לעשות. בחיוך וברצון עמוק, ובעיקר – עם לב ענק

החיים האמיתיים עומדים להתחיל ואת זוכה לפתוח אותם ברגל ימין, בשירות שמהותו חיים של שליחות. לנוכח חשיבות המשימה נציג עשר עצות שיכולות לסייע לך להצליח.

בתחום השליחות:

א.      מסירות. שליחותך תצליח אם תיעשה מכל הלב. אנו לא באים לשירות כדי 'לצאת ידי חובה', אלא כדי לתרום מכל הלב ומכל הנשמה. גם כשקשה אנחנו מאמינים. בקב"ה, בחשיבות השליחות, וכן, גם בעצמנו.

ב.      ראש גדול. ראש גדול פירושו לא רק לעשות את המוטל עלייך בצורה מיטבית, אלא גם להרים ראש, להסתכל סביב וליזום עוד. לבחור עוד פרויקט שתקדמי בבית הספר, בשכונה, בקהילה ובכל מקום, בלי קשר למחויבות הרשמית כלפי השירות. פשוט כי אכפת לך.

ג.        אחריות. כל עוד היית תלמידה יכולת לפעמים לא להתעורר בבוקר או לא לבוא לכיתה. "היו לי סידורים דחופים, לכן איחרתי". יכולת לקבוע עם חברה ולהבריז, סתם, כי לא התעוררת. אבל כעת את נכנסת לעולם המבוגרים. בונים עלייך וסומכים עלייך. זה מצריך 'להחליף ראש'. מחויבות ואחריות הן דרך חיים. ברוכה הבאה.

ד.      וירא. והנה אור. הכול תלוי במבט. קשיים יהיו, ולא צריך להיבהל או להישבר מהם. השאלה היא אם נראה רק אותם, נקטר ונרגיש תסכול, או שנראה בעיקר את הטוב. את קובעת במה להסתכל ואיך להסתכל. אין סתירה בין הרצון לתקן את הקשיים ובין מבט אופטימי, שרואה את החיוב.

ה.      ערך הפרט. את עם ישראל לא מתקנים בהודעות טקסט המוניות. עוד פרט ועוד פרט מצטרפים לכלל גדול. אסור לזלזל במעשים הקטנים, בעזרה הפרטנית לאדם מסוים או בעשייה של דבר ממוקד. אוסף הפרטים הקטנים הם שבונים את העתיד שלנו.

בתחום האישי:

ו.        עולים קומה. בכוחה של השנה הקרובה לבנות אותך, ולשם כך ראוי לעצור מדי פעם ולהתבונן על מה שקורה. לראות בכול, כולל בקשיים, הזדמנות ללמידה ולצמיחה. כדי להמשיך לגדול נדרשות גם מסגרות רוחניות. בחרי שיעור שבו תשתתפי בכל שבוע (פיזית או ברשת); האזיני לשיעורים ולשיחות באוזניות בזמן הנסיעות; קבעי חברותא שבועית קבועה עם חברה, אפילו בטלפון. מי כמוך יודעת שבנות יכולות וצריכות לבנות את עצמן בלימוד תורה איכותי ומעמיק. לכי על זה.

ז.       רגע לעצמך. אמנם מדובר בשנה של שליחות, אך כדי להצליח מותר ונדרש גם משהו קבוע לעצמך. חוג, קריאה, כל אחת ומה שמחיה אותה. אגב, גם משפחתך הפרטית היא חלק מעם ישראל. תתייחסי, תעדכני, תתקשרי...

ח.      רגע, מתייעצים. חבל להחזיק בלב התלבטויות אישיות ועקרוניות. בחרי אנשים שאת סומכת עליהם, ואל תהססי לפנות ולהתייעץ. מדריכה לשעבר? אימא? מחנכת לשעבר? כולן ישמחו להקשיב. באמת.

ט.      רגע, חושבים. דווקא במקום חדש, לנוכח מציאות חיים כה שונה, את עלולה להיגרר למקומות שלא מתאימים לך (רוחנית וגם פיזית). את צריכה לקבוע מי את, ועל מה בשום אופן לא תוותרי. דרושה גבורה כדי להגיד לקבוצת חברות קרובות שיוצאות לבילוי שאינו לרוחך 'מחילה, אני לא באה'. זה מצריך עמוד שדרה. עשי רק דברים שבאמת מתאימים לך, וגלי גבורה בנוגע לשאר (כולל ביחס לבחוּר שפתאום מאוד נחמד אלייך). זכרי: חייו של אדם מושפעים מאוד, בכל גיל, מאופי חבריו הקרובים (ראי רמב"ם, הלכות דעות פרק ו', הלכות א-ב). טפחי חברויות עם אנשים שתרצי להמשיך להיות כמותם.

י.        לתדלק לקראת ההמשך. בסוף השירות זכרי שהמסע רק החל. באותו שלב, לאחר פרק זמן של עשייה אינטנסיבית, צריך לא רק להתאוורר (בדיקה מעלה שזה אפשרי גם בארץ...) אלא גם להתמלא, למצוא היכן ללמוד תורה שתחיה אותך לקראת המשך המסע. עם חיפוש המקום והמסגרת שבהם תוכלי ללמוד תורה אפשר להמתין, אך את ההחלטה העקרונית כדאי לקבל כעת. תקופת השירות היא בסיס לחיים של עשייה ותרומה – מתוך תורה.

סוף דבר, שמחי על הזכות להיות חיילת במסע של עם ישראל אל עבר עצמיותו.

בשנה הקרובה תלמדי הרבה על עצמך והרבה על העם שלך.

צריך רק להקשיב. ולהאמין.

בהצלחה!

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
נתפסנו ברשת

  מאמר מאת אסף פאסי

בני אור – ככה נראה החושך

  הטור של אבינועם הרש....

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם