חותמנו בספר זכויות

5 hotam

 

שמואל שטח, 'נאמני תורה ועבודה'

הקמפיין שארגון 'חותם' פרסם לאחרונה ניסה להציג כאילו תנועת 'נאמני תורה ועבודה' כתנועה שמביעה תמיכה בחילול שבת במרחב הציבורי, כאילו היא הקימה פורום לקידום גיור גויים שלא על פי ההלכה, ואף מקדמת כביכול נישואין אזרחיים שלא כדת משה וישראל. הקורא את ה"מחקר" של 'חותם' אכן יכול להתרשם שאנו בובות על חוט אשר עזבו מזמן את דרך התורה ומובילות את היהדות למקום בעייתי ביותר.

אלא שכאן נכנסת החובה המוסרית להציג דברים בצורה הוגנת. לשם כך, אעבור בקצרה על הדוגמאות. בסוגיית השבת אנו יוצאים מנקודת הנחה שיש בישראל, לצערנו, ציבור שאינו שומר שבת. השארת המצב כפי שהוא כיום תמשיך להפוך את השבת ליום השופינג הלאומי. אמנת גביזון-מדן, שלאורה אנו מנסים לפעול, מציעה פשרה הגורסת כי עסקים ומסחר יהיו סגורים, ואילו תרבות ותחבורה ציבורית מוגבלת תתאפשר למי שאינו שומר שבת. מי שקורא את הדברים בצורה טכנית יכול לטעון שאנו מקדמים חילול שבת, אלא שזהו כמובן עיוות או אי הבנה של הדברים.

נמשיך לדוגמה הבאה העוסקת בנישואין אזרחיים. כידוע לכולם, בישראל חיים מאות אלפי אזרחים שאינם יהודים על פי ההלכה והדבר מביא לכמה בעיות הלכתיות קשות בנושא, ובעיקר יוצר לחץ גדול שעלול להביא לשבירת כלים ולריסוק כלל המערכת. אנו מציעים למצוא הסדר שמחד גיסא ישמור על ה"אינטרס" ההלכתי, ומאידך גיסא יאפשר למי שאינו יכול להתחתן כיום ברבנות למצוא פתרון מוסדר שעדיף פי כמה - מבחינה הלכתית - ממצב שבו אנשים רבים מתחתנים אך לא רשומים כך בשום צורה. הצעות ברוח זו עלו מפיהם של כמה רבנים, כמו למשל הרב אליהו בקשי-דורון ואפילו בידי הרב אליעזר מלמד.

בשתי הדוגמאות שלעיל, מנסה ארגון 'חותם' בדרך שקרית ומניפולטיבית להציג כאילו אנחנו מובילים את ישראל למצב של "מדינת כל אזרחיה". ההפך הוא הנכון! דווקא הסדרה מחודשת של ענייני דת ומדינה היא זו שתיתן חוזק וחוסן למדינת ישראל כמדינה יהודית. אפשר ואף רצוי לחלוק על דעתנו, ואפשר לדון בחסרונות של הצעותינו, אך שקרים וחצאי אמיתות אינם דרך התורה.

ואגב, אצלנו, כלל התרומות חשופות וגלויות לכול, וכוללות גם הסבר מפורט על סיבותיהן. דווקא בשל החשש להשפעה חיצונית אנו רגישים לכך מאוד, ועושים זאת בשקיפות מלאה, שלא כמו מי שיצאו נגדנו.

מדובר בעתידה של מדינת ישראל כמדינה יהודית, ולכן ראוי שנתווכח ונחלוק. אך רגע לפני ראש השנה, ראוי שגם נדע לשמור על השיח, והאמת והשלום אהבו.

מערכת

יצירת שיח מפרה בין כל גוני החברה הישראלית ובטח בתוך הציונות הדתית היא אחד היסודות של עם ישראל בכל הדורות. לצד המחלוקות בין תפיסות העולם השמרניות לתפיסת העולם הליברלית שמאפיינת את 'נאמני תורה ועבודה', קיימת הערכה וחשיבות לארגון ולמקומו בשיח הדתי-לאומי. 'נאמני תורה ועבודה' קיבלו כאן במה הגונה לאורך השנים ואף התייעצנו איתם לא פעם בנושאים שונים.

בחירתם של 'נאמני תורה ועבודה' להיות מחוברים לארגון אנטי-ציוני ואנטי-יהודי כמו הקרן החדשה לישראל, שפועל נגד האופי היהודי של מדינת ישראל ובמקרים רבים תומך באויביה, היא גם בחירה של הארגון להוציא את עצמו מהשיח.

אנחנו מודים בכך שהקמפיין של 'חותם' הביא אותנו לחשיבה מחודשת בנושא, אם כי אין כאן צידוד באופן שבו נעשה הקמפיין ובטח לא בנימה האישית שבחרו לנקוט בו.

'עולם קטן' לא יכול מוסרית לפרסם אמירות של גופים המוזנים ע"י הקרן.

ראינו לנכון לאפשר ל'נאמני תורה ועבודה' לומר כאן את דבריהם בתגובה לסוגיה הנוכחית, אבל אנו קוראים להם מכאן להתנתק מהקרן החדשה לישראל ולבחור לחזור אל חיק השיח הישראלי והציוני-דתי. קולם חשוב והשיח יהיה חסר בלעדיהם.

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
הגיע הזמן לימין אמיתי

  מאמר מאת עמיעד כהן

כאן ביתי

  תושבת לוד: עדין מתפרעים...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם