תלמידים יקרים שימו לב

3 start year
מכתב גלוי למי שמתחיל (או מתחילה) שנה א' בישיבה (או במדרשה)

הרב יונה גודמן, מנהל חינוכי – רשת ישיבות ואולפנות בנ"ע, ומרצה במכללת אורות ישראל

איך עבר הקיץ עד כה? אני מקווה שכמו אצל רבים תשובתך תהיה: "חברים וטיולים, קצת עבודה, וכמובן בילויים (ושינה...). בסך הכול היה לי מוצלח. ומחר, בבת אחת, אני הולך להיות בני"ש?! ללמוד תורה כל היום, מבוקר עד ליל? ללמוד גמרא בעיון במשך שעות? נכון, זה באמת חשוב, אבל... אני?"

ובכן, אפשר להרגיע: החשש והאתגר האלה הם נחלת רבים. הקושי מתעצם משום שמי שסיים שמינית נמצא על פי רוב כבר חודשים ארוכים ללא מסגרת לימודים מסודרת. לכך תוסיף את העובדה שהמשפחה וחברים אחרים ממשיכים לעוד שבועיים של חופשות ובילויים, ואילו אתה מתחיל ללמוד באמצע החופש.

ואולי טוב שזה נופל באמצע הקיץ. התאריך השונה עשוי לעורר אותך להבין שאתה עומד להצטרף לעולם קצת אחר, חשוב וחדש. בדיוק כמו חבר שמקבל צו גיוס בקיץ, עליך להבין שחדלת להיות ילד, ושהגיע השלב שבו עם ישראל זקוק גם לך, כלומד של תורת ארץ ישראל בדור המיוחד הזה.

בעזרת ה' במשך תקופה משמעותית תזכה ללמוד את תורת ה', ולתרום תרומה מכרעת בבניין עצמך ובבניין האומה כאחד. בינינו, האם אי פעם ישבת ברצינות, במשך שבועות, וניסית ללמוד תורה בעמקות? להכיר לאט לאט את העולם הרוחני-פנימי שנותן חיות לכולנו? אם ה' זיכה אותך להצטרף כעת ללומדים, נראה שאתה מסוגל לכך באמת. רבים לפניך חששו ממעבר ליום שלם של לימוד, ועד מהרה גילו שהם יכולים ואף מצליחים בכך.

אולי טוב ששנת הלימודים בישיבות 'נופלת' באמצע הקיץ. התאריך השונה עשוי לעורר אותך להבין שאתה עומד להצטרף לעולם קצת אחר, חשוב וחדש. בדיוק כמו חבר שמקבל צו גיוס בקיץ, עליך להבין שחדלת להיות ילד, ושהגיע השלב שבו עם ישראל זקוק גם לך, כלומד של תורת ארץ ישראל בדור המיוחד הזה
עשרה טיפים אישיים לדרך:

לנוכח חשיבות המשימה שאתה מתגייס למענה, ננסה לרכז עשר עצות שיכולות לסייע לך להצליח. רוב הדגשים יתאימו גם לתחנות הבאות: לשירות ולאוניברסיטה, לנישואין ולעבודה. כדאי להתרגל, כי אלו תנאים להצלחה בעולם המבוגרים:

א.      אתה אכן נכנס לעולם אחר, וזה דורש החלטה אמתית: אני יכול ורוצה להצליח. אני מתכוון 'להחליף ראש' ולקבל אחריות אישית על השתלבותי.

ב.      חיים אמתיים לא נבנים בקצב הוואטסאפ. כיבוי הטלפונים הסלולריים בישיבה לא נועד רק למנוע הפרעות בעת הלימוד, אלא גם כדי להבין שאתה עובר לקצב חיים אחר, שידרוש פניוּת והתמדה. אל תצפה לריגושים מהירים או להנאה תוך שעה. זה טוב לסרטים ולסדרות, אך החיים האמתיים אינם נראים כך. נדרשים ממך עמל והתמדה, אחריות ואמונה – שעה אחרי שעה ויום אחרי יום. בסוף מצליחים, ובגדול.

ג.        חובה לשנות את הרגלי השימוש בטלפון הסלולרי. אפשר לקבוע הפסקה פעם או פעמיים ביום כדי לבדוק את מה שחשוב – ולהתנתק בחזרה. זאת כדי להתחבר: לעצמך, לתורה, לקב"ה. חבל להשקיע בעולם הישיבה כל כך הרבה זמן ומאמץ, שבועות וחודשים, רק כדי להמשיך לשרוף שעות בעוד התכתבויות סתמיות בוואטסאפ של חברים או משפחה. קבל החלטה – ותתנתק כדי להתחבר.

ד.      אל תדבק רק בחברים שאתה מכיר משלבי חייך הקודמים. הקליטה החברתית שלך תלויה בך, והיא תתרום להשתלבותך המוצלחת בישיבה. גש לאחרים והצג את עצמך. חפש גם חברותות שאינם ממעגל חבריך הקודמים.

ה.      תשאל על הכול: מה לעשות אם קשה, מתי השיעור בכוזרי, כיצד כדאי לסכם ומה פירוש המילה הארמית שאינך מבין. זכור: לא הביישן למד.

ו.        הבסיס של סדר יומך צריך להיות תוכנית הלימודים של הישיבה. לא יבדקו שם שמות או נוכחות, וההצלחה בנויה על אחריותך האישית. הרבנים מאמינים שאתה רוצה ואחראי. אל תאכזב, בעיקר לא את עצמך.

ז.       כחלק מהאחריות הזאת תחליט מה אתה, אישית, רוצה להספיק ללמוד עד יום כיפור. זה יכול להיות בכמה תחומים ומכמה ספרים. חַלֵק אותם למנות יומיות וצא לדרך. אחרי סוכות קבע שוב מה אתה רוצה לדעת וללמוד במשך 'זמן חורף'. באחת: קבע לעצמך יעדים וטפס אליהם.

ח.      למד את עצמך 'מבואות' – החל מאיך ללמוד דף גמרא וכלה במבנה של הספרייה בישיבה. זה תהליך שייקח זמן, אך יעזור מאוד בהמשך.

ט.      גלה עקביות. לעתים מצליחים לשקוע בעולמה של הישיבה במשך השבוע, ממש חשים התעלות, אבל במוצאי שבת, בבית או מול המחשב, נסחפים לעולמות בילוי אחרים שממש לא מתאימים לעולם הישיבה. ואז ביום ראשון צריכים להתחיל הכול מחדש... קבל אחריות על עולמך. מותר לנוח בבית, (ומותר גם לעזור...), אך בחר את דרכך ודְבק בה. גבורה פנימית נדרשת גם כעת, לא רק בטירונות.

י.        זכור: כמו בכל שינוי ומסגרת חדשה בחיים, אם תיקח אחריות, תהיה 'ראש גדול', תזכור שזה תהליך והוא לוקח זמן, תעמול ותתמיד, אז בע"ה תצליח!

בשם רבים בעם הזה, שיודעים כמה לימוד התורה יתרום לא רק לך אלא לכולנו, תודה.

מאמינים בך!

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
הגיע הזמן לימין אמיתי

  מאמר מאת עמיעד כהן

כאן ביתי

  תושבת לוד: עדין מתפרעים...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם