לאן צועד מצעד הגאווה?

5 gaava
כיצד הפך תיאור הגנאי "מעשה סדום" לסמל נאורות, בתקופה שהתרבות אמורה הייתה להתפתח בה * האם ישנה משמעות לבחירה האינטואיטיבית של צבעי הקשת בדגל הגאווה * מדוע מצד אחד לתרבות הזאת יש מנגנון כיליון מובנה, כפי שקרה לתרבויות דומות לה בעבר, ומדוע בכל זאת ישנה חשיבות מכרעת לבירור האנושי והפוליטי שמתקיים סביב תרבות החושך במדינת ישראל

הרב ראובן פיירמן

על פי תורת האקסיולוגיה העוסקת במהות הערכים, ישנם באנושות יסודות קבועים ויציבים של מוסר שאינם ניתנים לשינוי, אחרת האנושות עלולה להיכחד. אלו ערכים מוחלטים שאינם תלויים בשינויי זמן ומקום. בכל פעם שהקונצנזוס הזה הופר המציאות הגיבה בצורה של קָטַקְלִיזְמים (אסונות טבע) גדולים. אך העניין הוא שאיננו יודעים מדוע קיים ערך זה או אחר. למשל, נישואין בתוך המשפחה. מי קבע למשל את איסור הקרבה בין אב ובתו? הסיבה האמתית היחידה להופעתם וקיומם של הגבלות אלה היא מטאפיזית. האנושות קיבלה אותם באופן אינטואיטיבי מבלי לדעת מדוע.

אחד מהערכים הללו היה איסור משכב זכר. בכל פעם שחלק מהציוויליזציה היה הופך את הסטייה הזאת לנורמה לא היה המשך לתרבות זו. לא מדובר על דור המבול ואנשי סדום בלבד; גם יוון העתיקה וגם רומא נעלמו דווקא כשהנטיות ההפוכות בחברות האלה הפכו ממוסדות ונורמטיביות.

בשנים האחרונות בעולם כולו ובמדינת ישראל יש ניסיון להפוך את הסטייה הזאת לא רק לנורמה אלא גם לאופנה, ואף לתת לה מעמד של עליונות. רק לפני 25 שנה יחסים הומוסקסואליים במדינת ישראל, כמו בכל העולם הנאור, היו מוגדרים כעברה פלילית עם עונש של חמש שנות מאסר (אף שמעולם לא מומש). גם על פי המדריך לאבחון הפרעות נפשיות (DSM) זאת הייתה הפרעה נפשית. עד עצם היום הזה משכבי זכר מוגדרים במילון כ'מעשה סדום'. אז איך קרה שהתועבה הזאת הפכה לגאווה? התשובה פשוטה ומרה: אפשר להשפיע על דעותיהם של בני אדם באמצעים פסיכולוגיים מתוחכמים. אין כמעט שום רעיון שאי אפשר לשכנע בו את ההמונים בעזרת תעמולה מקצועית. גרמניה הנאצית ורוסיה הקומוניסטית הוכיחו לנו זאת כאשר מאות מיליוני בני אדם הפכו תוך זמן קצר למפלצות.

האנושות עוברת בררה טבעית מוסרית בדרכה לעתיד. כשם שהאדם הקדמון היה חייב לפתח את התבונה כדי לשרוד בין בעלי החיים, כך גם האנושות עוברת 'נפה מטאפיזית' על מנת לבודד את אותם אלמנטים המסוגלים לסכן את האנושות המתוקנת. על פי חלק מהתיאוריות המתקדמות באנתרופולוגיה, מהלך הבררה הטבעית העולמית טרם נגמר והאנושות צועדת למדרגה הבאה של ההתפתחות. ואם 'האדם הנבון' (Homo sapiens) היה מדרגה גבוהה יותר מ'האדם הזקוף' (Homo erectus) לעתיד לבוא תופיע המדרגה הבא שתיקרא 'האדם המוסרי'

לפני כשמונה-עשרה שנה אמרנשיא מדינת ישראל דאז עזר ויצמן שלהט"בים מעוררים אצלו סלידה והם מגעילים אותו. מה קרה מאז? כיום במדינת ישראל הדמוקרטית אנשים מפחדים לדבר על זה באופן חופשי ועיריית ירושלים מזדרזת לצבוע את רחובות העיר בצבעי דגל הלהט"ב.

אם אפשר לעבור על ערכים אנושיים כל כך בקלות, איזו נורמה או ערך יישאר יציב בצורה מוחלטת? מה יעצור למשל החלטה שגם פדופיליה היא דבר לגיטימי? נשמע הזוי? גם מצעד הגאווה ברחובות ירושלים נשמע בעבר הזוי.; ומי ימנע את מצעד הבהמות שעלול להתרחש בתמיכה של העירייה, עם אותם בלונים ודגלים בצבעי הקשת? מה שכל אחד עושה בדיר הכבשים שלו הוא עניינו האישי, ובאיזו זכות אנחנו נתערב בחיי הפרט? או כפי שאמרה מוניקה מרס בת ה-38 שהתחתנה עם בנה בן ה-19 קלב פטרסון בארצות הברית: "אל תתערבו לנו בחיים!"

האבולוציה נמשכת

לאמתו של דבר החטאים הפרטיים של אדם מפסיקים להיות פרטיים ברגע שהוא מנסה להפוך אותם לנורמה. בהתנהגותו הוא משפיע על אחרים, ואם נגיף זה יתפשט וישתלט על החברה, סכנת ההכחדה הופכת להיות אקטואלית לחברה זו. אין כוונתי למחלות מסוכנות שבעלי נטיות הפוכות מעבירים בעולם כגון איידס, אבולה ועוד (לא במקרה בנק הדם מברר אם האיש הבא לתרום הדם הוא בעל נטיות הפוכות), אלא להשפעתם התרבותית-רוחנית על החברה. הרי הלהט"בים אינם מסתירים את רצונם לחנך את העם מחדש: הם משתדלים להחדיר למערכת החינוך תכנים שלהם, משתלטים על התקשורת ועוד. אפילו לגיל הרך הם דואגים מאוד: יהודה אטלס כותב ספר באהדה להומוסקסואלים בשם "כל אחד והמשפחה שלו" ושוש פינקס כתבה ספר "לגל ונועה יש שני אבות"... וברגע שאנשים עקומים אלו מנסים להדביק אנשים אחרים במחלות שלהם, חובתה של החברה להתגונן מפניהם.

לעניות דעתי לפנינו תופעה קשה ומרה שחוזרת על עצמה במהלך כל ההיסטוריה: האנושות עוברת בררה טבעית מוסרית בדרכה לעתיד. כשם שהאדם הקדמון היה חייב לפתח את התבונה כדי לשרוד בין בעלי חיים, כך גם האנושות עוברת 'נפה מטאפיזית' על מנת לבודד את אותם אלמנטים המסוגלים לסכן את האנושות המתוקנת. כדברי הפסוק: וַיָּצִיצוּ כָּל פֹּעֲלֵי אָוֶן לְהִשָּׁמְדָם עֲדֵי עַד.

על פי חלק מהתיאוריות המתקדמות באנתרופולוגיה מהלך הבררה הטבעית העולמית טרם נגמר והאנושות צועדת למדרגה הבאה של ההתפתחות. ואם 'האדם הנבון' (Homo sapiens) היה מדרגה גבוהה יותר מ'האדם הזקוף' (Homo erectus), לעתיד לבוא תופיע המדרגה הבאה שתיקרא 'האדם המוסרי' (Homo Moralis).[1]

צר לי לומר, אך נדמה שאנו אכן נמצאים בצומת של היסטוריה שבו מתרחשת ההבחנה בין אלו שראויים להיות שייכים לדורות הבאים ואלו שלא. מספר האנשים אינו מהווה כאן גורם מכריע. אדרבה: מי שזכה להגיע למדרגה הבאה של האבולוציה היה דווקא המיעוט... כך גם עכשיו: אם בעבר מי ששרד היו הזנים החזקים ביותר, לעתיד לבוא ישרדו רק המוסריים ביותר. אין אנו יודעים כיצד הדבר יקרה בפועל. הרי סוף כל סוף מנגנון השמדה עצמית טמון בתוך הלהט"בים בהגדרה – כי הם פשוט עקרים מבחירה. אי אפשר לקנות הרבה ילדים כידוע. אולי הם ירדו מן הארץ, אולי יתחתנו עם גויים. ברור דבר אחד: הם לא יהיו שייכים לעם הנצח.

אין זה מקרה שהדגל שלהם דומה לקשת שהייתה כידוע סימן אזהרה על כך שהדור היה ראוי למבול והשמדה. נכון, המצעדים המושקעים שלהם נראים מאוד צבעוניים, עם זמרים, חברי כנסת, הפרקליט הצבאי הראשי. השאלה היא לאן הם צועדים? על פי הניסיון ההיסטורי הם צועדים לאבדון. אחת מהמטרות של המאמר היא לגרום להם להואיל ולעצור. לעצור בפתח הגיהינום.

 

[1]Thomas Deckers & Armin Falk & Fabian Kosse & Nora Szech, 2016. "Homo Moralis: Personal Characteristics, Institutions, and Moral Decision-Making," CESifo Working Paper Series 5800, CESifo Group Munich.

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
הגיע הזמן לימין אמיתי

  מאמר מאת עמיעד כהן

כאן ביתי

  תושבת לוד: עדין מתפרעים...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם