האיש הכי מעודכן

15 sivan

סיון רהב מאיר

1. ביום שני השבוע מלאו 20 שנה לפטירת הרב בן ציון אבא-שאול, ראש ישיבת "פורת יוסף", ממעצבי עולם התורה בישראל. הנה כמה משפטים שנהג לומר לתלמידיו, ושכדאי לדעתי להפיץ במעגלים רחבים יותר:

• "אהבת ישראל פירושו לאהוב את זה שמנדנד לך כל הזמן, כמו את זה שכל הזמן מאיר לך פנים".

• "אדם שמצליח למשול ברוחו – אין לך תענוג גדול מזה".

• "קנאת סופרים פירושה 'למה אני לא כמותו' ולא 'למה הוא יותר ממני'".

• "יתרגל האדם לא להתפעל יותר מדי ממה שאומרים עליו, לא דברי שבח ולא דברי גנאי".

• "האדם צריך להיות דרוך – אבל לא מתוח, זריז – אבל לא פזיז".

• "אם הורים רוצים שלילדים תהיה מנוחת נפש לכל החיים, שלא יגביהו את קולם בבית".

• "הורה או מורה, אל תשכח כי בנוסף לכך שהילדים הם ילדיך או תלמידיך, הם גם בנים של אברהם, יצחק ויעקב".

לזכרו.

2. "איש אשר רוח בו", איזו הגדרה יפה למנהיג. במילים האלה בפרשת השבוע מגדיר אלוקים באוזניו של משה את היורש שלו, יהושע. מה שהעם צריך אחרי פטירת משה הוא איש אשר רוח בו. ולמה הכוונה? יש שלל פירושים, כולם מרתקים. הנה ההסבר של הרב אביגדור נבנצל: איש שיש בו רוח הוא איש עם עצמאות רוחנית, ששואף לעלות ולהעלות את הציבור יחד עמו. הוא לא מסתכל בבוקר בפיד בפייסבוק, ואז במדורי הדעות ובהודעות לעיתונות של כל הח"כים והעיתונאים שכבר הקדימו אותו – ואז מגבש את דעתו המעודכנת. הוא יציב יותר, נצחי יותר, עמוק יותר. הוא לא הכי עדכני וטרנדי, לא תזזיתי כמו המבזק האחרון, לא מתחנף לדעת הקהל ולְמה ש"נכון" לאותו רגע. הוא לא מסית ומסכסך כדי לגרוף לייקים, ולא מרדד את הטיעונים של הצד שכנגד רק כדי שהטיעון שלו יישמע טוב יותר. הוא גם לא מנוהל על ידי יועצי תקשורת. אז מה כן? "יהושע לא זז מתוך האוהל", נכתב בספרו הנפלא של הרב אביגדור נבנצל על פרשות השבוע. "יהושע לא מש לרגע ממשה רבנו, מהלימוד, מהריכוז. הוא לא בדק כל בוקר מה אומרים בשווקים. ודווקא לכן – הוא הוא המנהיג הכי מציאותי, הכי מחובר וריאלי. איש אשר רוח בו".

3. תודה על עשרות הקטעים ששלחתם לי, על הפרשה ועל האקטואליה, על התורה ועל החופש הגדול. הנה כמה פנינים שהתקבלו השבוע: "שלום סיון, קוראים לי שומרון. נראה לי שהגיע הזמן לספר את הסיפור הבא: בימים אלה מצוין יום השנה לפטירת נעמי שמר. סבתא שלי, לאה פוקס חן, נולדה בהונגריה. כמעט כל משפחתה הושמדה בשואה, והיא הצליחה לשרוד את אושוויץ. אחרי המלחמה פגשה קצין בריטי יהודי, מארק חן. סבא שלי. לימים, סבא מארק העיד במשפט אייכמן, כרופא, על מצב השורדים שפגש במחנות. הם עלו ארצה והקימו משפחה. באחת העליות לסבסטיה, בגרעינים שהקימו את היישובים הראשונים בשומרון, סבתא לאה פגשה בנעמי שמר והן התחברו. סבתא סיפרה לה על מה שעברה בשואה, ונעמי שאלה אותה בסקרנות: איך נשארת אדם מאמין אחרי כל זה? סבתא ענתה לה שאבא שלה תמיד אמר להם את המשפט של חז"ל: 'חייב אדם לברך על הרעה כשם שמברך על הטובה'. עברו השנים, הקשר נשמר, 'דודה נעמי' הייתה אורחת קבועה אצלנו בסלון, ופעם אחת סיפרה שהיא בתקופת שפל בגלל משבר אישי, כי בעלה של אחותה נפטר. היא אמרה שהיא פשוט לא מסוגלת לכתוב וליצור. סבתא ענתה לה: תזכרי, נעמי, חייב אדם לברך על הרעה כשם שמברך על הטובה. עברו כמה חודשים. נעמי צלצלה ואמרה פתאום: לאה, אני מוציאה לרדיו שיר חדש. רציתי שתדעי שזה בין השאר – בהשראתך. תוך כמה ימים יצא לאור השיר הבא: 'על הדבש ועל העוקץ, על המר והמתוק, על בתנו התינוקת, שמור א-לי הטוב'.

"נעמי נפטרה בחודש תמוז לפני 14 שנים. סבתא לאה נפטרה לפני כמה חודשים. אני רוצה שהסיפור לא יישאר רק במסגרת המשפחתית שלנו, ואני מעביר לך אותו עכשיו, לזכר סבתא ולזכר נעמי".

4. "שלום, שמי אופיר שמאי. אבא שלי בן 63 השבוע. 50 שנה חלפו מאז הבר-מצווה שלא חגג. המשפחה עלתה מעיראק בשנות החמישים, ולהורים שלו במעברה לא היה זמן וכסף לדאוג לבר-מצווה. אבא חי בתחושת החמצה במשך שנים. גדלנו במושב מכמורת, שהוא בעל אופי חילוני מובהק, אבל הרב נתנאל בן-מעש מנהל כאן בית כנסת קטן, באופן חמים ומכבד ומקרב, ורבים מגיעים אליו.

"לאחרונה, אבא החליט לעלות לתורה בפרשת בר המצווה שלו. אף פעם לא מאוחר. הוא למד לקרוא את פרשת בלק עם טעמי המקרא. תביני, אבא שלי היה קצין בצי הסוחר, אדם שכל חייו מתנדב ותורם, הוא מכונה בפי סובביו 'שמאי מתקן הנפשות'. ואחרי שתיקן כל כך הרבה אחרים – הוא הרגיש שהוא חייב לעשות תיקון גם לעצמו. הגבאי במכמורת אמר שהוא כבר ראה כמה בר-מצוות, אבל אף פעם לא פגש חתן בר-מצווה שהספיק כל כך הרבה בחייו... אחד הפסוקים בפרשת בר המצווה של אבא, הוא ברכה שנאמרת על עם ישראל: כִּי מֵרֹאשׁ צֻורִים אֶרְאֶנּוּ וּמִגְּבָעוֹת אֲשׁוּרֶנּוּ. פרשנינו מסבירים שהצורים והגבעות הם האבות והאימהות שלנו. בלעם מגיע מחברה שבה אדם לא יודע מיהם הוריו ומאיזו משפחה הוא מגיע ובכלל לא אכפת לו מהמורשת שלו, ולכן הוא נפעם מהחיבור ההיסטורי של עם ישראל לעבר ולשורשים שלו, מהחיבור הזה שלנו בין הדורות. אבא שלי זכה להתחבר מחדש לשרשרת הזאת, ובמו עיניי ראיתי את הברכה של הפרשה מתקיימת בי השבוע באופן אישי ונוגע".

הצעות לקטעים משלכם שלחו למייל: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

להצטרפות לוואטסאפ היומי שלחו את שמכם לטלפון: 058-6799000

איור: נעמה להב

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
הגיע הזמן לימין אמיתי

  מאמר מאת עמיעד כהן

כאן ביתי

  תושבת לוד: עדין מתפרעים...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם