מורה לחיים

m6 hersh

ההבדל בין לעבוד בהוראה ללהיות מורה – לקראת החופש הגדול

אבינועם הרש

שמעתי, כתבתי והעברתי בחיי הרבה סיפורים, אבל זה ללא ספק בין הפסיכיים ביותר.

הוא בסך הכול היה בחופשה ורצה לשתות את ההפוך שלו כרגיל בקניון "ווסטגייט" שבניירובי, אלא שרגע אחרי שהרים את העיתון פילח קליע את האוויר ונתן לו חתיכת פרומו לגיהינום שנקלע אליו.

עשרות מחבלים מארגון 'א-שבאב' החלו להסתער על הקניון באש תופת מנשק אוטומטי. אף על פי שהיה בחופשה, תוך רגע אחד הוא נהפך לחיה הרעה שאומן להיות כמפקד בכוחות המיוחדים הבריטיים - יחידת SAS (שסיירת מטכ"ל הוקמה בהשראתה).

הוא שלף את האקדח ונכנס לפעולה: בשבריר שנייה הבחין במחבל בקומה העליונה שמרסס את כל רחבת הקניון שישב בה. קליע אחד והמחבל נוטרל. הוא היה מסוגל כעת למצוא מסתור או לחלץ את עצמו ולברוח - בכל זאת הבן אדם נמצא בחופשה במדינה זרה. לא חייב כלום לאף אחד. יש לו אישה וילדים. אבל הוא היה בתפקיד. גם בחופש. גם בקניה. גם בסוף העולם. קולות של צרחות ובכי לכדו את תשומת לבו: זו הייתה אם שניסתה לסוכך על בנה מהזוועה. הוא חתר אליהם, לקח אותם, הגן עליהם בגופו ויצא החוצה. כבר עכשיו מגיע לו צל"ש על אומץ לב יוצא דופן. הצחקתם אותו. הוא חזר שוב לתופת ונכנס לקניון. אבל רגע, בן אדם. יש לך אישה וילדים. חלאס לשחק אותה סופרמן. אבל הוא לא ראה בעיניים והמשיך לירות כמו פנתר עם הגב לקיר. עוד קליע שיצא מהאקדח שלו ועוד מחבל מנוטרל, רק שהפעם הוא הצליח להגיע אל הנשק האוטומטי שלו, וכשהרובה בידיו הדברים נראים אחרת.

צרור ראשון ועוד שלושה מחבלים הרוגים, בדרך להצלת שבעה אנשים נוספים. נקצר ונגיד רק שהוא נכנס אל התופת ויצא ממנה לא פחות מ-12 פעמים, והצליח להציל בעצמו כ-100 בני אדם. כששאלו אותו מה הוא חשב ומה נכנס בו, ענה: מילאתי את התפקיד שלי.

*

מתברר שחייל קומנדו בעל אחריות הוא חייל קומנדו בעל אחריות גם בחופש. ובכל חופש גדול אני נזכר בסיפור הזה ובמקרה האמתי של חברי המחנך שרצה קצת לנשום ולראות עולם ונסע עד לסקוטלנד הרחוקה כדי לתפוס קצת אוויר. באחת הפעמים שבהן הלך לשתות בירה עם כמה חברים הוא השאיר את הכיפה במלון, ובדיוק נתקל בתלמיד שלו ובהוריו שרצו גם לתפוס קצת אוויר בסקוטלנד. "באותו רגע רק רציתי שהאדמה תפתח את פיה ותבלע אותי", אמר לי. מה אתם יודעים, שוב הוכח שמורה בעל אחריות למה שהוא משדר לסביבה אמור להיות מורה בעל אחריות למה שהוא משדר לסביבה גם בחופש.

*

וחשבתי כמה שאנחנו אנשי החינוך חייבים להיות מודעים ולהיזהר - בעיקר בחופש, בבית המדרש של החיים, בסיטואציות היומיומיות והקטנות שכל כך קל ליפול בהן. כי לך תדע מי ומה מסתכלים עליך. גם בסוף העולם. ובכל חופש מחדש אני נזכר באיש הקומנדו שהזכיר לכל העולם שיש תפקידים שהם מעל לזמן ומעל לחופש, ואולי זה בדיוק ההבדל בין לעבוד בהוראה לבין להיות מורה.

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
הגיע הזמן לימין אמיתי

  מאמר מאת עמיעד כהן

כאן ביתי

  תושבת לוד: עדין מתפרעים...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם