השקעה באנרגיות טובות

m 3 meir

דילמות קיץ: האם להשקיע בתכנון חופשה משפחתית שתתאים לכל בני המשפחה, או לתכנן חופשה שכל אחד יתאים את עצמו אליה?

זיוה מאיר, מנחת הורים

בני הנוער 'חוששים' מחופשה משפחתית ומעדיפים לבלות את החופש עם החברים? זה ביטוי של אחד המאפיינים של הילדים בגיל זה – הקיצוניות –ודווקא חופשה משפחתית היא שיעור נהדר להתמודד אתה. האנרגיות שנשקיע בתכנון חופשה שתתאים לכל בני המשפחה יעניקו לילדים כלים חשובים לחיים: היחס כלפי האחר וההתחשבות בו וכן התמודדות נכונה עם אכזבה.

כשבני הנוער שלנו מבכרים לבלות עם חברים על פני חופשה משפחתית, הדבר לא צריך להרתיע את ההורים. חשוב להעביר בבית את המסר שאפשר גם וגם: החברים חשובים והמשפחה חשובה, אך החופש ארוך דיו ואפשר לשלב בין השניים.

הצעד הראשון בתכנון חופשה משפחתית המתאימה לכולם הוא שיתוף הילדים הגדולים בתכנון החופשה. לצורך העניין יש ליצור תנאים טובים: חדר נעים, נקי ומסודר, כיבוד או ארוחת ערב או אפילו לצאת אתם במיוחד לערב בפני עצמו, ואת הילדים הקטנים כדאי להשכיב לישון כדי שלא יהיו ברקע ויפריעו לשיח החשוב. התכנון עצמו כיף, וחשוב שההורים מעבירים את המסר כי מקשיבים לכל אחד ונותנים לו את המקום שלו.

כשנוצרת אווירה מתחשבתהשמים הם הגבוללא באמת קשה לגדולים להתחשב בקטניםאלו מעין נוגדנים שקיימים בהם כי באופן טבעי הקטנים צמודים יותר להורים והגדולים מתנגחים בהםכשהאווירה נעימה לא משנה מה אנחנו עושיםמסדרים את הארון או יוצאים לטיול – נעים לנו יחדכל תכניתגרנדיוזית ככל שתהיהיכולה להפוך חלום בלהות אם לא נעים לנו יחד

 

גם אם לא הצלחנו לעשות לבסוף את מה שביקשו, המתבגרים לא יתלו זאת בחוסר תשומת לב או בחוסר התחשבות אלא להפך, הם ידעו שהקשיבו להם והתחשבו בהם אבל זה לא הסתדר בסופו של דבר. זה כשלעצמו שווה הרבה מאוד. בהזדמנות זו גם לילדים מותר להקשיב להורים... דרך הדיון הזה הם ילמדו להקשיב גם אם אינם מסכימים, וגם אלו כלים שילדים יכולים לקבל לחיים: סובלנות, סבלנות והכלה, אמפתיה וכל המלים היפות האלה. כך אנו עוזרים להם להיבנות.

בסופו של דבר המנהיגות בבית היא של ההורים, אבל גם אותה יש לבטא בחכמה: מלבד ההקשבה חשובה גם ההתחשבות. יש למצוא נוסחה של מנהיגות שכל המשפחה תתאים את עצמה אליה, בדגש על העובדה שגם עם חברים אנו צריכים להתאים את עצמנו, הרי לא כולם רוצים אותו דבר. גם בזוגיות אנו מתאימים את עצמנו. זה לא אומר לוותר על עצמנו, זה אומר לדעת להיות עם עצמי וגם להיות עם אחרים.

כשהאווירה נעימה השמים הם הגבול

כשהבת שלי הייתה בגיל ההתבגרות היא ביקשה ממני ללכת אתה לקניון לקנות בגדים. אמרתי לה שהיא בטח שמה לב שהיא כבר לא אוהבת להתלבש בטעם שלי, אז לשם מה אני צריכה לבוא אתה? היא אמרה לי בתגובה שאני צודקת, "אך אם נתאמץ נצליח למצוא משהו שגם את תאהבי וגם אני". זה היה לי לימוד גדול, ששווה להשקיע כדי למצוא משהו שיתאים לכולם.

כשאנו מתכננים את החופשה אפשר לשלב: שבשעות היום התכנית תתאים יותר לקטנים, ולגדולים תהיה פעילות בשעות הערב. זה מאוד אינדיבידואלי לכל משפחה ושמפחה. הכלל הוא שברגע שנוצרת אווירה מתחשבת, השמים הם הגבול. לא באמת קשה לגדולים להתחשב בקטנים. אלו מעין נוגדנים שקיימים בהם כי באופן טבעי הקטנים צמודים יותר להורים והגדולים מתנגחים בהם, אבל ברגע שהאווירה מתאזנת אפשר למצוא המון פתרונות. כשהאווירה נעימה לא משנה מה אנחנו עושים, מסדרים את הארון או יוצאים לטיול – נעים לנו יחד. כל תכנית, גרנדיוזית ככל שתהיה, יכולה להפוך חלום בלהות אם לא נעים לנו יחד.

ובכל זאת, חופשה משפחתית היא קרקע פורייה לעתות משבר. אין מה להיבהל, נתמודד אתן כמו שאנו מתמודדים בעתות משבר בתוך הבית, באותם מהלכים. יש לנשום עמוק ולדעת שזה בסדר וגם זה חלק מהחופשה, מפני שהחופשה איננה מנותקת מהחיים.

לסיכום, חשוב להשקיע מאמצים פחות בתכנון הטכני של החופשה ויותר בהרגשה שהיא מתחשבת בכולם, שכל אחד ירגיש שהוא חשוב לנו, ההורים, שהוא משמעותי. בכלל, אפשר לעשות מפגש משפחתי לקראת החופש על סדר יום בחופש הגדול כדי שהילדים יחליטו מי מהם יהיה אחראי לסדר היום, ואנו משתדלים לנהל שיחה מכובדת ולא שיחת פרוזדור. כל אלו יעבירו את המסר שאנו מבקשים להתחשב בהיותם בני אדם בעלי אישיות, רצון ומחשבה, וכן, יש להם רצון להתבטא ואנו מכבדים אותם על כך.

זיוה מאיר משיקה בימים אלו מיזם הורות אינטרנטי, 'להיות הורים טובים יותר עם אמא מאיר'. לפרטים נוספים חפשו בגוגל 'אמא מאיר'

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
הגיע הזמן לימין אמיתי

  מאמר מאת עמיעד כהן

כאן ביתי

  תושבת לוד: עדין מתפרעים...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם