לא כל האמצעים כשרים

3 duma

 
לא כל האמצעים כשרים
 

השבוע ניתנה בבית המשפט המחוזי בלוד החלטה דרמטית במשפט זוטא שנערך בעניין עצורי דומא. כזכור, עמירם בן אוליאל וא' נעצרו בדצמבר 2015 בחשד לרצח משפחת דוואבשה. על פי כתב האישום, בן אוליאל זרק בקבוק תבערה לעבר הבית שישנה בו משפחת דוואבשה, ושלושה מבני המשפחה נספו בשרפה. א' נחשד בסיוע לתכנון הרצח. לאחר תום תקופת המנע ממפגשם של הנאשמים עם עורכי דינם הגיעו לאוזני הציבור טענותיהם בדבר התעללות בחקירות, שבמהלכן אף הודה בן אוליאל במעשה המיוחס לו.

 

השבוע קבע בית המשפט כי כל ההודאות שנגבו בחקירות הצורך, קרי החקירות שהופעלו בהן אמצעים פיזיים מיוחדים, אינן קבילות לשמש ראיות. בהחלטת בית המשפט אף נמתחה ביקורת חריפה על עינויים אלו, שפגעו בגוף העצורים ובנפשם. באשר לשאר ההודאות קבע בית המשפט כי ההודאות של בן אוליאל שנגבו בחקירות 'רגילות', שלא הופעלו בהן אמצעים מיוחדים, קבילות לשמש ראיות, ובהן הודאות שנגבו בין חקירת צורך אחת לחברתה, גם בהפרש של 36 שעות בלבד מחקירת הצורך הראשונה.

 

לפי החלטת בית המשפט, הודאתו הקבילה היחידה של א', שהיה קטין באותה עת, נגבתה על ידי תרגיל מדובבים – שוטרים שהתחזו לעצורים ודובבו את הנאשם בתא המעצר. בהודאתו זו הכחיש א' כל קשר שלו לפיגוע בדומא או ידיעה אישית על מבצעי הפיגוע, והודה באידאולוגיה שהוא מחזיק בה ובהשתייכותו לחבורה שככל הנראה הייתה קשורה להצתת כנסייה. שאר ההודאות באשר להשתייכותו לרצח בדומא הוצאו באמצעים מיוחדים ונפסלו לחלוטין על ידי בית המשפט.

 

השאלה המהותית שנידונה במשפט הזוטא הייתה אם הודאות שנגבו בחקירות 'רגילות', גם לאחר חקירות צורך, נחשבות הודאות שנבעו מרצונם של הנאשמים ולא מתוך קשר ישיר לאיום בהפעלת אמצעים מיוחדים. נזכיר כי הפרקליטות יצאה בתחילה בהודעות שונות כי אין עינויים, ולבסוף הודתה כי הופעלו "אמצעים מיוחדים", קרי עינויים, ושהיא זונחת הודאות אלו ומבקשת להשתמש רק בראיות שנגבו בחקירות רגילות. כאמור, בית המשפט הכריע לבסוף כי הודאות שנגבו לאחר חקירות הצורך נבעו מרצונם של הנאשמים, ולא נראה כי הנאשמים מאוימים על ידי החוקרים באותה שעה.

 
להסיר את החיסיון
 

טענות רבות עלו נגד החלטה זו של בית המשפט על שהוא מבחין בין שני סוגי ההודאות ואינו מביא בחשבון את האיום שריחף מעל הנאשמים גם בחקירות רגילות שמא יוחזרו לחקירות צורך שיופעלו בהן אמצעים מיוחדים.

 

הבחנה מלאכותית זו מתווספת לריח הלא טוב, ואפילו נעז לומר המסריח, שעולה מהתנהלות תיק החקירה הזה. טענת הפרקליטות כי אין עינויים וחזרתה בה מדבריה; דבקות השב"כ בגרסה שאינה תואמת את כתב האישום: הוא טוען כי המעשה נעשה על ידי שני אנשים, בהתאם לעדויות, אף שבן אוליאל חזר ואמר בכל הודאותיו, גם כשעונה, כי עשה זאת לבדו; פסילת בית המשפט את כל ההודאות של א' מרגע שהופעלה חקירת צורך – כל אלו מציירות תמונה של חקירה מזוהמת.

 

חשוב לציין גם את העובדות האלה: זו הייתה הפעם הראשונה שנוהל 'פצצה מתקתקת', חקירות בעינויים, הופעל כלפי יהודים, לאחר שגם היועץ המשפטי לממשלה לשעבר יהודה ויינשטיין התקשה לתת להן אור ירוק. נוסף על כך נראה שהיחס כלפי נאשמי דומא החמיר, אם נשווה את תנאי המעצר שלהם לתנאי המעצר של מחבלים שדמם של עשרות יהודים על ידיהם: בעוד המחבלים מקבלים תנאים מופלגים, כמו ביקורי משפחות, יציאות לחצר ושיח עם חברים, הנאשמים כלואים בבידוד ובתת-תנאים כבר יותר משנתיים.

 

תמונה זו, המצטרפת לשאלות הרבות שנותרו פתוחות, כגון הבחירה שלא לחקור את שאר ההצתות בבתי חמולת דוואבשה בדומא שקרו בסמיכות לאותו אירוע, מביאה אותנו היום למסקנה המצערת כי לעולם לא נדע מי אשם באמת.

 

נבהיר כי איננו מכירים את בן אוליאל ואת א'. מעולם לא פגשנו בהם. אך כאשר נעשה רצח תמיד נרצה להגיע לחקר האמת באשר לרוצח כדי שנוכל לישון בשקט. כעת, משזוהמה החקירה, לעולם לא נדע מי באמת פשע את הפשע הנורא הזה, ומצפוננו לא יהיה שקט כל עוד תמשיך לרחף השאלה אם עונו יהודים, ובהם קטין, שלטענת הוריו ועורכי דינו עונה עינויים קשים שהשאירו בו צלקות נפשיות עמוקות ביותר, רק כדי לסגור את התיק. עדות להתעוררות מצפונו של הציבור בדבר העינויים האלה נראתה בדמותם של הרב דרוקמן והרב יובל שרלו, שיצאו בפומבי נגד העינויים.

 

בזמנו, כשהחלו להישמע הטענות בדבר עינויים – בעיקר מפי עורכי דינם של הנאשמים, ובהם איתמר בן גביר – אמרה שרת המשפטים איילת שקד כי לבקשתה נבדקו הטענות על דבר העינויים, ולדבריה כל מה שנעשה במהלך חקירות הצורך נעשה במסגרת החוק. יושב ראש מפלגתה השר בנט טבע אז את האמירה: "למי אתם מאמינים? לאיתמר בן גביר או לאיילת שקד?" כלומר, האם אתם מאמינים שההודאות בפרשת דומא נגבו בעינויים קשים ולא מידתיים כפי שטוען איתמר בן גביר, או שהופעלו אמצעים מיוחדים במסגרת החוק, כפי שהעלתה בדיקתה של איילת שקד?

 

לאחר פרסום החלטת בית המשפט השבוע אפשר וצריך לומר בפה מלא: בית המשפט האמין לשניהם.

 

כעת, משיימשך המשפט המרכזי נגד בן אוליאל וא', גורמים מעריכים כי א' ישוחרר וינוקה ממעשה הרצח בדומא. בכל מקרה, ובלי תלות בתוצאות המשפט, האינטרס הציבורי שעל הציבור להוביל צריך להיות הקמת ועדת חקירה שתחקור את התנהלות אגף החקירות בשב"כ, איזה מידע העביר למשרד המשפטים ואיזה מידע בחר להסתיר, ודרישה להסיר את החיסיון מעל הפרוטוקולים וחומרי החקירה החסויים.

צילום: הדס פרטוש, פלאש 90 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
אור חדש בציון

  יסודות הציונות: תכירו את...

לייקר כל יממה

  הטור של סיון רהב...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם