לכל מנקה יש שם

4 hersh

לכל מנקה יש שם – מחשבות לסוף השנה

אבינועם הרש

ביום האחרון לשנה (בבית הספר הקודם שלי), אחרי הצלצול שחתם את השיעור והכריז רשמית על פתיחת החופש הגדול, נתקלתי לפני היציאה מבית הספר בפעם האחרונה במנקה שליווה אותנו כל השנה. הוא חייך אליי, הניח בצד את המגב והסמרטוט והושיט לי יד לשלום. הושטתי לו יד בחזרה, ורק תוך כדי לחיצה נזכרתי לבושתי שאין לי מושג איך קוראים לו.

"תשמע", אמרתי לו, "לא נעים לי, אבל האמת היא שאין לי מושג מה השם שלך... פדיחה". "מנחם", הוא ענה והוסיף בחיוך מריר: "אבל אל תרגיש לא נעים. כמעט אף אחד לא יודע איך קוראים לי". "באמת?" תמהתי, "איך זה יכול להיות? אני רואה אותך כאן כבר כמעט שנה". "וואלה, לא יודע", מנחם המשיך בכאב, "כנראה אני כמו העציצים. רואים אותם אבל לא באמת רואים... לא ניגשים. לא שואלים. אבל התרגלתי".

*

הרגשתי שהשיחה אתו דפקה לי את כל היציאה לחופש. הנה אני, מחנך ומורה שמטיף לתלמידים שלי על אידיאלים וערכים וסולידריות חברתית, מגלה אינטליגנציה רגשית של נעל בית ולא מסוגל אפילו להתעניין בשלומו של אדם שגם ככה ככל הנראה לא מלקק דבש, ופשוט מתעלם ממנו כאילו הוא כלום. אוויר. כאילו לא מדובר בבן אדם עם רגשות ולב אלא באיי-רובוט. מגב אנושי. ובכל יום האדם הזה חוזר הביתה למשפחה שלו בידיעה שהוא אפס. קונוס. חפץ בתפאורה של בית הספר. איך אפשר לחיות כך?

*

השבוע שמעתי מחבר בחדר המורים על בית ספר יסודי בדרום הארץ שהמחנך התותח שלהם החליט לנצל את השבועיים האחרונים עד סוף השנה ללמידה משמעותית לתלמידים. הם החליטו שיום אחד הם הולכים להפתיע את המנקה שלהם ופשוט לנקות את בית הספר במקומו. כל התלמידים יחד.

מבחינתם זה אחלה דבר שבעולם: לא לומדים. אבל נוסף על כך הם עושים גם משהו עם משמעות וסיפוק אמתי: מעניקים למנקה הזה משמעות, צבע וטעם לחיים שלו: אנחנו רואים אותך, חושבים עליך וגם מתאמצים בשבילך. בסוף הם גם כתבו לו מכתב וביקשו סליחה על שכל השנה בטעות עברו לו ברטוב.

*

ועד שאני מדבר גבוהה גבוהה על חינוך ולמידה משמעותית, אני צריך לזכור כמה הזדמנויות נהדרות יש לי ללמד את התלמידים שלי ובעיקר את עצמי קודם כול להיות בן אדם לפני שאני בכלל מתעטף בחליפת המחנך, ולהקדים שלום למנקה, לאב הבית ולכל האנשים החשובים של בית הספר, שלפעמים קל לנו כל כך לשכוח מקיומם בתור אנשים בעלי שם ולב.

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
אור חדש בציון

  יסודות הציונות: תכירו את...

לייקר כל יממה

  הטור של סיון רהב...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם