מלחמת הצפון

7 trump ohayon laam

 

הנבואות על המלחמה מול גוג נשיא ארץ המגוג גורמות לרעד בלב כל הקורא אותן * כמה שלבים יהיו למלחמה זו? האם כבר עברנו אותם? ומה עוד לפנינו?

הרב יואל בן-נון

"וַיְהִי דְבַר ה' אֵלַי לֵאמֹר:בֶּן אָדָם שִׂים פָּנֶיךָ אֶל גּוֹג אֶרֶץ הַמָּגוֹג... וְהִנָּבֵא עָלָיו... פָּרַס כּוּשׁ וּפוּט... מָגֵן וְכוֹבָע... גֹּמֶר וְכָל אֲגַפֶּיהָ בֵּית תּוֹגַרְמָה יַרְכְּתֵי צָפוֹן וְאֶת כָּל אֲגַפָּיו... בְּאַחֲרִית הַשָּׁנִים תָּבוֹא אֶל אֶרֶץ מְשׁוֹבֶבֶת מֵחֶרֶב מְקֻבֶּצֶת מֵעַמִּים רַבִּים עַל הָרֵי יִשְׂרָאֵל אֲשֶׁר הָיוּ לְחָרְבָּה תָּמִיד וְהִיא מֵעַמִּים הוּצָאָה וְיָשְׁבוּ לָבֶטַח כֻּלָּם...

"וְעָלִיתָ כַּשֹּׁאָה תָבוֹא כֶּעָנָן לְכַסּוֹת הָאָרֶץ...וְאָמַרְתָּ אֶעֱלֶה עַל אֶרֶץ פְּרָזוֹת אָבוֹא הַשֹּׁקְטִים יֹשְׁבֵי לָבֶטַח...לִשְׁלֹל שָׁלָל וְלָבֹז בַּז לְהָשִׁיב יָדְךָ עַל חֳרָבוֹת נוֹשָׁבֹת וְאֶל עַם מְאֻסָּף מִגּוֹיִם...

"וְהָיָה בַּיּוֹם הַהוּא בְּיוֹם בּוֹא גוֹג עַל אַדְמַת יִשְׂרָאֵל נְאֻם אֲ-דֹ-נָ-י א-לוהים תַּעֲלֶה חֲמָתִי בְּאַפִּי... בְאֵשׁ עֶבְרָתִי דִּבַּרְתִּי אִם לֹא בַּיּוֹם הַהוּא יִהְיֶה רַעַשׁ גָּדוֹל עַל אַדְמַת יִשְׂרָאֵל...

"וְקָרָאתִי עָלָיו לְכָל הָרַי חֶרֶב נְאֻם אֲ-דֹ-נָ-י א-לוהים חֶרֶב אִישׁ בְּאָחִיו תִּהְיֶה...וְנִשְׁפַּטְתִּי אִתּוֹ בְּדֶבֶר וּבְדָם וְגֶשֶׁם שׁוֹטֵף וְאַבְנֵי אֶלְגָּבִישׁ אֵשׁ וְגָפְרִית אַמְטִיר עָלָיו...וְהִתְגַּדִּלְתִּי וְהִתְקַדִּשְׁתִּי וְנוֹדַעְתִּי לְעֵינֵי גּוֹיִם רַבִּים וְיָדְעוּ כִּי אֲנִי ה'.

"עַל הָרֵי יִשְׂרָאֵל תִּפּוֹל אַתָּה וְכָל אֲגַפֶּיךָ... לְעֵיט צִפּוֹר כָּל כָּנָף וְחַיַּת הַשָּׂדֶה נְתַתִּיךָ לְאָכְלָה...

"לָכֵן כֹּה אָמַר אֲ-דֹ-נָ-י א-לוהים עַתָּה אָשִׁיב אֶת שְׁבוּת יַעֲקֹב וְרִחַמְתִּי כָּל בֵּית יִשְׂרָאֵל וְקִנֵּאתִי לְשֵׁם קָדְשִׁי... בְּשׁוֹבְבִי אוֹתָם מִן הָעַמִּים וְקִבַּצְתִּי אֹתָם מֵאַרְצוֹת אֹיְבֵיהֶם וְנִקְדַּשְׁתִּי בָם לְעֵינֵי הַגּוֹיִם.. וְיָדְעוּ כִּי אֲנִי ה' אֱ-לֹהֵיהֶם בְּהַגְלוֹתִי אֹתָם אֶל הַגּוֹיִם וְכִנַּסְתִּים עַל אַדְמָתָם וְלֹא אוֹתִיר עוֹד מֵהֶם שָׁם;וְלֹא אַסְתִּיר עוֹד פָּנַי מֵהֶם אֲשֶׁר שָׁפַכְתִּי אֶת רוּחִי עַל בֵּית יִשְׂרָאֵל נְאֻם אֲ-דֹ-נָ-י א-לוהים"

 (יחזקאל פרקים ל"ח-ל"ט).

ברקע הנבואות המזעזעות האלה, חובתנו לזכור מדברי הנביאים - כמו מן ההיסטוריה - כי האויב המכריע בתולדות ארץ ישראל בא תמיד מן הצפון.

האימפריה האשורית כבשה את הארץ מצפון, ושלטה כאן כ-135 שנים; בין השאר, היא החריבה את ממלכת ישראל-שומרון, ויצרה את הגלות הראשונה אחרי יציאת מצרים; כל הקואליציות 'הדרומיות', שנשענו על מצרים, לא עמדו מול צבאות אשור, ומצרים התגלתה כ"משענת הקנה הרצוץ" (ישעיהו ל"ו, ו; ל', ב-ג; ל"א, א-ג).

לאחר מכן תפסה האימפריה הבבלית את מקומה של אשור ל-70 שנה! אילו האמינו לירמיהו הנביא (א', יד; ד', ו), ש"מִצָּפוֹן תִּפָּתַח הָרָעָה", אפשר היה למנוע את חורבן ירושלים, אבל המרד שחזר ונשנה חרץ את גורלו של הבית הראשון, שכבוד ה' כבר הקדים וגלה ממנו.

האימפריה הפרסית שלטה מצפון אחרי הבבלים, ואלכסנדר מוקדון בא מצפון-מערב והפיל אותם; התלמיים שלטו בארץ ממצרים כמאה שנה, אבל אנטיוכוס הסלווקי הביס אותם והשתלט מצפון. אחרי מלחמת העצמאות החשמונאית, זכינו לריבונות היהודית השנייה לכ-80 שנה, ושוב השתלטו הרומאים מצפון-מערב למאות שנים.

המלחמה הקרובה ביותר להרכב כוחות זה הייתה מלחמת העולם הראשונה. האם גרמניה הנאצית ורוסיה הסובייטית במלחמת העולם השנייה היו הפעם השנייה – "וְעָלִיתָ כַּשּׁוֹאָה תָּבוֹא"? האם התמיכה הרוסית-סובייטית במלחמות הערבים בראשות מצרים נגד מדינת ישראל הייתה עליית גוג שלישית?

הערבים-המוסלמים הגיעו מדרום, אבל הח'ליפויות באו מצפון; הממלוכים שלטו מדרום, אבל העות'מנים שלטו מצפון (400 שנה!) הבריטים באו מדרום ופתחו לנו דרך לשוב לארץ – גם מצפון, אך בעיקר ממערב. והנה קמה ועומדת מדינת קיבוץ גלויות, "מְקֻבֶּצֶת מֵעַמִּים רַבִּים", בה קם מקברי הגלות "עַם מְאֻסָּף מִגּוֹיִם", ואז שוב מופיע איום מצפון.

כמה פעמים יעלה גוג?

הנבואות ביחזקאלקושרות במפורש את מלחמות "גּוֹג [נשיא] אֶרֶץ הַמָּגוֹג", עם זמן קיבוץ גלויות. יתר על כן, הן מתוארות כמלחמות עולם: "גֹמֶר (בתרגום יונתן ובגמרא, יומא י ע"א, 'מדינת גַרְמַמְיָא') וכל אגפיה, בית תוֹגַרְמה ירכתי צפון", התפרשו תמיד על האימפריה הגרמנית ועל האימפריה העות'מאנית, ו"גוג... ממקומך מירכתי צפון" (ל"ח, יד-טו), מתפרש מעצמו על האימפריה הרוסית.

המלחמה הקרובה ביותר להרכב כוחות זה הייתה מלחמת העולם הראשונה, שפרצה כמה עשרות שנים אחרי תחילת ההתיישבות הציונית ותחילת החזרה של עם ישראל אל אדמתו. מלחמת העולם הראשונה הביאה לקריסתן של ארבע אימפריות – הרוסית, העות'מאנית, האוסטרו-הונגרית והגרמנית, והיא שהכשירה את הקרקע ל'בית לאומי יהודי' בארץ ישראל, ומכוחו, מדינת ישראל.

אכן, כך בדיוק פירש ה'חפץ חיים', לפי עדותו של ר' אליהו לאפיאן (לב אליהו, פרשת שמות, דף קעב), שמלחמת העולם הראשונה היא עליית גוג הראשונה, וצפה מלחמה שנייה – ושלישית.

וכאן עלינו לשאול: לפי הנבואות ביחזקאל, כמה פעמים יעלה גוג?

חז"ל (מדרש שוחר טוב קי"ח) ספרו בנבואות שלוש פעמים, ואני (בקטנותי) סופר בפסוקים לפחות ארבע (ל"ח, ח; יא-יב; טו-טז; ל"ט, ב).

האם גרמניה הנאצית ורוסיה הסובייטית במלחמת העולם השנייה היו הפעם השנייה – "וְעָלִיתָ כַּשּׁוֹאָה תָּבוֹא" (ל"ח, ט)? האם ארץ ישראל, שניצלה מידי הנאצים על הסף, בניצחון היסטורי של הבריטים (מונטגומרי נגד רומל) באל-עלמיין, האם זו הייתה ההצלה השנייה?

האם התמיכה הרוסית-סובייטית במלחמות הערבים בראשות מצרים נגד מדינת ישראל היא עליית גוג שלישית? – ובלשון הנבואה – "וְהִיא מֵעַמִּים הוּצָאָה" (ל"ח, ח), וכתב רש"י לגוג: "והמוציאה מן העמים לא יעזבנה בידך", ואם כן, הישועות המופלאות במלחמת העצמאות, בששת הימים, וביום הכיפורים, האם הן הצלה שלישית?

יש כאן יותר שאלות מתשובות, ויותר תפילות מתוך הנבואות (כתפילת אבי מורי ז"ל, שקיבלתי בעיר סואץ במלחמת יום הכיפורים) – "ריבונו של עולם, עשה עמנו כחסדך, ויהי רצון שכבר יצאנו ידי חובת הנבואות הללו"!

גם איראן בעסק?

מלחמות הצפון שלנו החלו בלבנון בדיוק אחרי חתימת חוזה השלום עם מצרים – 30 שנות מלחמה מול מצרים, ומיד אחריהן כ-40 שנה של מלחמות בצפון, תחילה מול אש"ף, אחר כך מול חיזבאללה, ולבסוף מול איראן – האם זו "פרס" של יחזקאל? האם זו איראן, שמתאמצת בכל כוחה להפוך למעצמה עם נשק להשמדה המונית של "דם וגשם שוטף... אש וגפרית" (ל"ח, כב)?

לנגד עינינו מתנהלת מערכה עולמית נגד איראן זו, ומדינת ישראל יחד עם המעצמה האמריקנית מובילה במערכה זו – מצפוננו מתנהלת 'מלחמת עולם' על בלימת המרוץ לנשק גרעיני, ואנחנו מנהלים חיים כסדרם, כאילו 'עולם כמנהגו נוהג'; מצפוננו מתנהלת מלחמה 'קטנה' על סוריה, שבינינו לבין איראן, על השאלה מי ישלוט שם, הרוסים או האיראנים – ומדינת ישראל תוקעת טריז קטן בין הרוסים לבין האיראנים. כל זה נראה למישהו 'טבעי והגיוני'? לנגד עינינו מתנהל מו"מ בינלאומי על הנשק הגרעיני של קוריאה הצפונית, והיא בת ברית של איראן; ריבונו של עולם, מה פשר כל אלה ומה תכליתם?

***

כאשר נבחר דונלד טראמפ לנשיא המעצמה האמריקנית, ביקשתי ועליתי בליל שבת לפני ארון הקודש בקהילת אלון שבות (דרום), ואמרתי לציבור שבחירה זו היא כל כך מוזרה וחריגה, שאין זו כי אם 'אצבע א-לוהים', ובירכתי 'הטוב והמטיב' בשם ומלכות.

פרץ ויכוח, ואמרתי שגם אני מבין ויודע כי עלולות להופיע גם צרות גדולות, אבל כך היה גם אחרי יציאת מצרים, ואף על פי כן עם ישראל אמר שירה (ועד היום, הלל), כי הצרות לא יסתירו מאתנו את הופעת הטוב ממקורו, והברכות אינן לשום אדם, רק ליוצר כול, הטוב והמטיב.

יהי רצון שנהיה ראויים.

צילום: אבי אוחיון, לע"מ

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
אור חדש בציון

  יסודות הציונות: תכירו את...

לייקר כל יממה

  הטור של סיון רהב...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם