בתוך הבועה של הגן

15 sivan

סיון רהב מאיר

1. זוהי עונת מסיבות הסיום. הנה אחת מיוחדת. כך כתבה לי השבוע חנה כהן-אלורו מעוטף עזה: "אתמול הייתה מסיבת סיום בגן שלנו. אנחנו יוצאות מהבית כשהילדה מקולחת ונקייה, מתרגשת כולה לקראת המסיבה, ואיך שהדלת נפתחת אי אפשר להתבלבל. הריח של השרפה חריף כל כך. אנחנו מרימות ראש לכיוון היער ורואות את העשן המטורף וכמה מוקדים של אש. נכנסות לגן, והאווירה אחרת. גן מלא ילדים שרוקדים 'לְךָ אתן את הארץ הזאת'. שזה יהיה ברור, בלי סימן שאלה, לא משנה מה תעיפו לעברנו. ואז הם מתיישבים לשיר שקט: 'אין לי ארץ אחרת, גם אם אדמתי בוערת'. לא אם אדמתי בוערת, כשאדמתי בוערת. ואז הם קופצים בשיר אחר: 'אני עוד חי, חי, חי'. ושירת הילדים מתחברת לי עם השירה שמופיעה בפרשה, 'אָז יָשִׁיר יִשְׂרָאֵל אֶת הַשִּׁירָה... עֲלִי בְאֵר עֱנוּ לָה', והילדים ממשיכים את השירה הזאת שלנו, שיר אחרי שיר. ילדים מתוקים עם פנים מלאות שמחה ואמונה בעולם טוב, בתוך גן ממוגן. ארבעה קילומטרים מפה יש ילדים בגיל הזה שבמקום לעשות חזרה על שירים שמחים, לומדים ומתפללים שנתפוצץ, שנישרף.

המסיבה נמשכת. אני מנסה לגרש את המחשבה שאם עפיפון אחד היה שורף חלילה פארק בשרון או ברמת אביב – התגובה הייתה אחרת. אנחנו לא עוטף עזה, אנחנו עוטף ישראל. ולמרות כל התסכול הזה, כשהילדים שרו מכל הלב 'על כל אלה' הודיתי בדמעות על הזכות לחיות בארץ הזאת, על הדבש ועל העוקץ שבה".

2. מאות אלפי תיכוניסטים התחילו את השבוע של פרשת "חֻקת" בכיתה, וסיימו אותו כשהם כבר בחופש הגדול. ובדיוק בשבוע שבו החופשה מתחילה, הפרשה עוסקת בדרך שבה יש לדבר עם הדור הצעיר. קורה כאן משהו מעניין: בעבר, כשמשה צריך היה לתת לעם לשתות, ההוראה הייתה: "וְהִכִּיתָ בַצּוּר וְיָצְאוּ מִמֶּנּוּ מַיִם". ואילו השבוע, כעבור עשרות שנים, לפני הכניסה לארץ, ההוראה היא אחרת, עדינה יותר: "וְדִבַּרְתֶּם אֶל הַסֶּלַע לְעֵינֵיהֶם וְנָתַן מֵימָיו". אבל משה הכה את הסלע במקום לדבר אליו, וזו הסיבה שבגללה נענש ולא נכנס לארץ ישראל.

פרשנים רבים מסבירים שמדובר בעניין חינוכי (והתורה הרי נמשלה למים). הדור השתנה. ההורים שלהם, שיצאו ממצרים, היו עבדים. הם פשוט היו רגילים לכוח הזרוע. אבל אל הדור הצעיר צריך לדבר אחרת, לא בכוח, רק באהבה ובשכנוע ובהסכמה. רגע לפני הכניסה לארץ יש פה איתות שהפעלת מרות חיצונית לא מספיקה, צריך גם הפנמה. לא עם מקל ביד, אלא עם מילים נכונות ויפות בפה.

3. הכי קל ללעוג. אם משהו נשמע עתיק ולא מעודכן, ואנחנו לא קולטים אותו בשכלנו המוגבל תוך שנייה וחצי – הוא בטח לא רלוונטי, ויכול גם להפוך לאחלה חומר לבדיחות ציניות על המסורת שלנו. פרשת השבוע נפתחת במילים "זֹאת חֻקַּת הַתּוֹרָה" ומתארת נושא שנחשב תעלומה עד היום – פרה אדומה. בלי להיכנס לפרטים, זה סיפור שחלק מהפרשנים לא מבינים מה הטעם שלו ומתייחסים אליו כאל "גזרה", משהו שמקיימים בלי להבין לגמרי את הסיבה ואת הנימוק. דורות של פילוסופים וחכמים דנים בשאלה הזאת – האם יש בכלל טעמים וסיבות לכל מצווה? האם יש טעמים גלויים ולצדם טעמים נסתרים? האם אנחנו חייבים להבין הכול?

הנה רק משפט אחד של הרמב"ם, אחד מגדולי המחשבה בכל הדורות, בסוגיה העמוקה הזאת: "ראוי לאדם להתבונן במשפטי התורה הקדושה, ולדעת סוף עניינם כפי כוחו, ודבר שלא יימצא בו טעם ולא יידע לו עילה – אל יהיה קל בעיניו". והרמב"ם מוסיף וכותב: "ולא תהא מחשבתו בו כמחשבתו בשאר דברי החול".

מצד אחד – צריך להתאמץ, להשקיע, ללמוד. מצד שני, יש דברים נסתרים. גם אם לא מבינים אותם לגמרי, צריך להיזהר מאוד מלזלזל בהם.

[מסגרת]

לפני כשנתיים התחילה סיון רהב-מאיר לפרסם קטע יומי קצר על פרשת השבוע. "עשיתי את זה בעיקר בעבורי", היא אומרת, "כדי להכריח את עצמי ללמוד קצת, אבל ראיתי לשמחתי שרבים אחרים מתחברים". היום פרויקט "החלק היומי" כולל עשרות אלפים שמקבלים את הקטע הזה ישירות לוואטסאפ מדי בוקר, עוד מאות אלפים שקוראים אותו ברשתות החברתיות, ובעזרת מתנדבים נמרצים שמפעילים קבוצות ברחבי העולם, הוא גם מופץ ומתורגם לחמש שפות נוספות (אנגלית, צרפתית, גרמנית, ספרדית ופורטוגזית).
קטעים רבים, מספרת סיון, בכלל לא נכתבים על ידה: "אנשים שולחים לי המון רעיונות משלהם, וכיף לפרסם את המסרים האלה ולגרום להם להדהד. כל אחד והחיבור שלו לפרשה, לחיים, לאקטואליה".
עכשיו אתם מוזמנים להצטרף. במקום לשאול את עצמכם בחופש הגדול איזו פרשה בכלל קוראים השבוע, אתם מוזמנים לשבת, לחשוב ולכתוב בעצמכם. פשוט לשלוח רעיונות על הפרשה, תובנה רוחנית על החופש, ציטוטים מעוררי-מחשבה מתוך ספרים וכל טקסט יהודי שלדעתכם ראוי שעוד אנשים יכירו וישמעו עליו, כ"תדלוק" רוחני של דקה-שתיים בכל בוקר. חלק מהקטעים יפורסמו על ידי סיון (ואפילו תראו איך כותבים את השם שלכם בפורטוגזית...) וגם יצוטטו כאן ב"עולם קטן".

ציור: נעמה להב
את ההצעות שלכם שלחו למייל This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

להצטרפות לוואטסאפ היומי סמסו את שמכם לטלפון: 058-6799000

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
אור חדש בציון

  יסודות הציונות: תכירו את...

לייקר כל יממה

  הטור של סיון רהב...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם