הקהל את העם

m 2 hakhel

הרב פרופ' יהודה ברנדס, ראש מכללת הרצוג

דומני שהדגם הקדום ביותר של כנס ללימוד תורה בישראל הוא מעמד הַקְהֵל שהתרחש בימים שבית המקדש היה קיים ומלך היה בישראל, אחת לשבע שנים. הרעיון של התכנסות המונים ללימוד תורה המשיך להתקיים בדורות שונים. הגמרא מספרת על ענן אבק שנראה למרחוק כאשר ההמונים שהגיעו ללימוד ה"כלה" בישיבתו של רב הונא בבבל החלו להתפזר. בימי הגאונים היה מתקיים כינוס שכזה פעמיים בשנה, ב"ירחי כלה", ובראשית העת החדשה הוא התרחש בימי הירידים הגדולים בפולין ובאגפיה, שבהם התכנס גם "ועד ארבע ארצות".

עם תחיית לימוד התורה בארץ ישראל עם שיבת ציון בדורנו, התרחשה גם תחייה של כנסים ללימוד התורה. תרבות הכנסים מוכרת גם בעולם האקדמי הכללי, וככל שדרכי התקשורת והתחבורה הבינלאומית נהיו נוחות וזמינות יותר, כך נתרבו גם הכנסים המקצועיים, המדעיים והאקדמיים בתחומי הדעת השונים ברחבי העולם.

מעבר למהפכה המעשית של מילוי הארץ והעולם בתורה ובדעת, מבצבצת גם תקוות המהפכה הרוחנית הפנימית. רמת ההשכלה הכללית המתרחבת, הארכת תוחלת החיים ושיפור איכותם, וגם צמא של ממש לדברים שברוח - מחוללים את המהפכה העצומה בביקוש לתורה ולחכמה, והמשאבים המודרניים מאפשרים להנגיש את התורה באופנים שונים, לקהלים שונים

לא תהא כוהנת כפונדקית, וגם כנסי לימוד התורה גדלים ומתרחבים ב"ה. אנו במכללת הרצוג יכולים להצביע על גרף התפתחות ברור, מן הכנסים הראשונים לפני כשלושים שנה, שבהם השתתפו כמה עשרות מורים בלבד, ועד הכנסים הגדולים בקיצים האחרונים, שבהם משתתפים כחמשת אלפים איש. זאת, כאשר במקביל מתקיימים בימי הקיץ עוד כנסים בתחומי דעת אחרים או על ידי חוגים אחרים, המבקשים להציב גישה אחרת ללימוד התנ"ך מזו המקובלת במכללה.

הצורך בהרחבת המעגלים בצד האפשרויות המתחדשות בתחום הלמידה הווירטואלית הביאו אותנו לפתח כלים נוספים להפצת תורת התנ"ך: אתר התנ"ך, שבו מועלים שיעורי ימי התנ"ך גם בזמן אמת, למי שאינם יכולים להגיע, וגם בשאר ימות השנה, למי שמבקשים לשמוע שיעורים נוספים על אלו שהשתתפו בהם, או ללמוד שיעורים בנושאים מסוימים לפי הצורך. אתר התנ"ך, לצד אתר "דעת" המקיף תחומי דעת נוספים ואתר VBM של ישיבת הר עציון מגיעים לרבבות אנשים בארץ ובעולם. וזאת כמובן בצד אתרים נוספים של מוסדות תורה ודעת בארץ ובעולם.

הפסוק "כי מלאה הארץ דעה את ה' כמים לים מכסים" (ישעיהו יא ט) המופיע בנבואת אחרית הימים הופך להיות מציאות בימינו, כמו נבואות נחמה אחרות של ישעיהו ושאר נביאי ישראל שהתגשמו בימינו, כפריחת הרי ישראל, בניינה של ירושלים והארץ כולה, קיבוץ הגלויות וחזרת הריבונות לעם בארצו. מעבר למהפכה המעשית של מילוי הארץ והעולם בתורה ובדעת, מבצבצת גם תקוות המהפכה הרוחנית הפנימית: "הִנֵּה יָמִים בָּאִים נְאֻם ה' אֱ-לֹהִים וְהִשְׁלַחְתִּי רָעָב בָּאָרֶץ לֹא רָעָב לַלֶּחֶם וְלֹא צָמָא לַמַּיִם כִּי אִם לִשְׁמֹעַ אֵת דִּבְרֵי ה'" (עמוס ח יא). רמת ההשכלה הכללית המתרחבת, מידת הפנאי הגדלה והולכת בחברה המודרנית, הארכת תוחלת החיים ושיפור איכותם, וגם צמא של ממש לדברים שברוח - מחוללים את המהפכה העצומה בביקוש לתורה ולחכמה, והמשאבים המודרניים מאפשרים להנגיש את התורה באופנים שונים, לקהלים שונים, כך שכל אחד ואחת יכולים ללמוד תורה במקום שלבם חפץ.

כמו כל תהליך מתהליכי הגאולה ואחרית הימים שאנו חווים על בשרנו, גם כאן אנו עדיין רחוקים מן המנוחה ומן הנחלה ומהגשמה מלאה של ייעודי הנביאים. לפנינו עוד עמל רב ואחריות מרובה, להמשיך לפתח את התכנים ואת אמצעי הנחלתם בארץ ובעולם כולו, לקרובים ולרחוקים, לבני ברית ולשאינם בני ברית. האחריות "לבל יידח ממנו נידח" בכל תפוצות ישראל בעולם, וגם בתוך החברה הישראלית בארץ, מחייבת לפתח כל הזמן עוד ועוד משאבים ודרכי למידה. כך לדוגמה הוספנו את מיזם "היינו כחולמים" – יישומון ללימוד מלהיב של תנ"ך לילדים ונוער, ששימש אלפי ילדים בחמ"ד. פתחנו תכניות לימודים בארצות הברית, במקסיקו ובדרום אמריקה, פתחנו את ימי העיון בתנ"ך בקיץ ללומדים מרחבי העולם ובנוסף לעברית ואנגלית אנו מוסיפים השנה גם ימי לימוד בצרפתית ובספרדית, לטובת דוברי השפות האלה בארץ, מורים ומנהיגי קהילות מרחבי העולם היהודי.

יש לשלב ידיים, בבחינת "ולאחיו יאמר חזק", גם עם מי שמלמדים אחרת מאתנו ופונים לקהלים שידינו המושטת קצרה מלהגיע אליהם. כך לדוגמה, שיתוף הפעולה המבורך בין מיזם 929 המיועד לציבור הכללי ומיזם הפרק היומי של מכללת הרצוג הועילו לשני הצדדים, ואפשרו להגיע לקהלים שכל אחד מן השניים בנפרד לא היה יכול להגיע אליו, ודאי לא בהיקפים שזכינו להם בשנים האחרונות.

הצעד הבא שעל הפרק הוא "קהילות לומדות": המשימה היא להגיע למאות קבוצות לומדות תנ"ך ברחבי הארץ, כל אחת לפי אופייה וסגנונה. בכנס התנ"ך הקרוב אנו מקווים להכריז על פתיחתו של המיזם החדש, במושב שבו יתארח נשיא המדינה ובברכתו.

 צילום: אליהו ינאי

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
אור חדש בציון

  יסודות הציונות: תכירו את...

לייקר כל יממה

  הטור של סיון רהב...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם