איך מתכוננים למתן תורה?

15 srm

סיון רהב מאיר

1. לפני כמה ימים חזרנו מארצות הברית. כששאלו אותי בבדיקה הביטחונית באל-על את השאלה הרגילה: "האם מישהו נתן לך משהו להעביר למישהו?" עניתי שלא. אבל האמת היא שמישהו נתן לי משהו להעביר למישהו. זכינו לפגוש במהלך הביקור את הרב שמואל קמינצקי, ראש ישיבת פילדלפיה, בן 94, שנחשב אחד המנהיגים הרוחניים הבולטים ביהדות אמריקה. בסיומה של השיחה המרתקת איתו ועם רעייתו הרבנית תמי שאלנו מה המסר של הרב לציבור בישראל. הרב קמינצקי ענה מיד: "בימים האלה המסר לציבור, לא רק בישראל, הוא שיצאנו ממצרים, מעבדות לחירות, ושעכשיו חג מתן תורה מתקרב. תמיד יש הרבה נושאים ועניינים אחרים, אבל בתקופה הזו של השנה האדם צריך לשאול את עצמו אם הוא זוכר שחג השבועות מתקרב, ואם הוא זוכר שמקבלים מחדש את התורה, ולבדוק עם עצמו אישית איך הוא מתכונן השנה לקבלת התורה ומתקדם לקראת היעד הזה".

העברתי.

2. "אִם בְּחֻקֹּתַי תֵּלֵכוּ" – כך מתחילה פרשת השבוע, והרב יהודה צדקה מסביר שצריך לשים לב למילה "תלכו", מלשון הליכה. כשמדובר בעניינים רוחניים (בחוקות, במצוות, בתורה) האדם צריך להיות כל הזמן במצב של הליכה והתקדמות, בלי לדרוך במקום. התורה רומזת כאן למסע הארוך של העם כולו ושל כל אחד מאתנו בתוכו – אנחנו אף פעם לא גומרים ללמוד ולחדש ולגלות דברים. זו משימת חיים נצחית - להוסיף וללכת ולהשתפר, וגם האדם המבוגר והחכם והלמדן ביותר לא סוגר אף פעם את הספר ומכריז "סיימתי". לכן גם הפסוק המפורסם בתהלים משבח את "תמימי הדרך" שלא מפסיקים ללכת, "הַהֹלְכִים בְּתוֹרַת ה'". הרב צדקה מציין שבעלי החיים נולדים כמעט מושלמים, ותוך זמן קצר הם מתפקדים ולא צריכים להתפתח עוד. לתינוק שנולד, לעומת זאת, מצפה תהליך ארוך של לימוד והתפתחות. זמן רב יחלוף עד שילמד ללכת ולדבר, עד שהרמה שלו תעלה, ועליו להבין שזו משימה שבעצם לעולם אינה מסתיימת.

3. איך להתרכז? הנה עצה נפלאה שהעביר לי קורא שביקש לשמור על עילום שם: פרשת "בחוקותיי" דורשת מאתנו, לפי רש"י – "תהיו עמלים בתורה". איך מצליחים לעמול בתורה וללמוד בריכוז? בדור של הסחות דעת והפרעות קשב, איך לא מתייאשים מעצמנו? הרב ישראל מאיר הכהן, "החפץ חיים", כתב כי הפתרון נמצא בפסוק המפורסם, מתוך קריאת שמע: "וְהָיוּ הַדְּבָרִים הָאֵלֶּה... מְצַוְּךָ הַיּוֹם עַל לְבָבֶךָ". לדבריו, יש כאן שלושה דגשים חשובים לכל אחד:
* והיו הדברים האלה - מה שאתה לומד עכשיו, זה מה שעליך ללמוד. אל תחשוב כמה חומר אתה עדיין לא יודע. תתמקד בפסוק או בעמוד שאתה קורא כרגע. מבחינתך - כעת זו כל התורה כולה.
* אשר אנוכי מצווך - אני, באופן אישי, מלמד אותך. לא משנה אם יש בעולם אנשים אחרים, חכמים יותר ומוכשרים יותר. כל לימוד הוא מפגש אישי וחד-פעמי של האדם ושל נותן התורה. זו צריכה להיות הגישה – זה לא סתם ידע טכני, זו תורת ה'.
* היום - עזוב את כישלונות האתמול ואת הטרדות של מחר. הרגע הזה הוא העיקר. תתרכז בו, נסה למצות אותו כמה שיותר ולא לבזבז אותו.
אלה העקרונות. וכדי להצליח, שלושתם צריכים להיות "על לבבך".
4. פעמים רבות אני חושבת פתאום, באמצע היום, מה אורי אליצור ז"ל היה כותב. על בג"ץ, על נתניהו, על איראן ועל ועל ועל. השבוע מלאו ארבע שנים לפטירתו של איש התקשורת המוכשר הזה. הנה קטע מתוך אחד המאמרים האחרונים שכתב, ביום העצמאות האחרון לחייו:

"יש עניין עמוק ולא-פשוט, שלא מונח בינינו לבין שכנינו אלא בינינו לבין עצמנו, והוא לא נותן לנו מנוח: מהי מדינה יהודית? למען איזה ייעוד הקמנו אותה? והרי כל עצמותינו מרגישות שלא ייתכן שהיא קמה סתם כך בשביל שנוכל להיות נורמליים ולנוח. אין ספק שאחד היסודות של הקמת מדינת ישראל היה הרצון העז בנורמליות. נמאס לנו להיות היהודי השונה והאחר והלא נורמלי, תנו לנו איזשהו מקום קטן תחת השמש. אבל יותר ויותר מתברר שהיסוד ההפוך היה חזק ממנו: תנו לעם היהודי העתיק והייחודי לשוב לארצו העתיקה והקדושה ולבטא שם את המיוחד והשונה שבו. 66 שנים אחרי שהקמנו מדינה דמוקרטית משגשגת ופורחת, שיש לה הישגים עולמיים חסרי תקדים בכלכלה, במדעים, בחקלאות ובתורה, עדיין אנחנו חסרי מנוח ולא מוכנים לשבת ברוגע ולהסתפק במה שיש. משהו יהודי מאוד מציק לנו כל הזמן ושואל מי אנחנו ולאן אנחנו הולכים.
לכל העמים והמדינות חג החירות הוא חג העצמאות, ולנו חג החירות לחוד וחג העצמאות לחוד. כל העמים מספרים לעצמם שראשית היותם לעם הייתה במעשי גבורה נפלאים ואציליים, ואנחנו מספרים לעצמנו ולילדינו שעבדים היינו לפרעה במצרים. הם צמחו ונולדו מן האדמה שהיא מולדתם, ואילו אנחנו נעשינו לעם אי שם במדבר הרחוק והמנותק, הרבה לפני שדרכה רגלנו על אדמת ארצנו. לאבינו הקדמון נאמר 'לך לך מארצך וממולדתך אל הארץ אשר אראך', ופירוש הדבר הוא שארץ ישראל איננה הארץ שממנה באנו אלא הארץ שאליה אנחנו הולכים. תמיד".

איור: נעמה להב

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
הגיע הזמן לימין אמיתי

  מאמר מאת עמיעד כהן

כאן ביתי

  תושבת לוד: עדין מתפרעים...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם