אין במקום בצמרת

3 matkal
בזמן שדו"צ לא מפסיק לפרסם נתונים בנות ששוברות את תקרת הזכוכית, הוא לא מצליח להבין את האנשים שסופרים כיפות * תמונת פורום מטכ"ל מגלה מדוע דו"צ לא רוצה שנספור: ייתכן שבאמת יש להם אג'נדה

איתי אסמן

במערכון ששודר לפני כשנתיים בתוכנית 'ארץ נהדרת' מתואר צה"ל של עוד כמה שנים נשלט בידי הדתיים. חייל חילוני שמגיע לחטיבת "שפוך חמתך" (לשעבר "גבעתי") מוצא שכל החיילים דתיים חוץ ממנו. המ"פ מסביר ללוחמים בתדריך איך מכריתים את זרע עמלק וסומכים על נסים שיתרחשו במהלך המבצע. כדי לשמור על זכויותיו של המיעוט החילוני, צה"ל מחליט למנות את תא"ל אבנר ברוש לתפקיד 'החילוני הצבאי הראשי'.

לאחרונה הציע רם פרומן, יו"ר 'הפורום החילוני', בטור דעה בעיתון ה'ארץ': "הגיע הזמן למנות בצה"ל חלצ"ר" (חילוני צבאי ראשי), זאת בעקבות 'ההדתה' הפושה בצה"ל. לטענתו, יום יום אנו נחשפים להתבטאויות קיצוניות של ראשי מכינות קדם-צבאיות נגד עירבו נשים וגברים (חלקי ציטוטים שהפורום שלו דואג להוציא לתקשורת), וגם למרבה האימה, יש רב ראשי לצה"ל שאחראי לשמירת הכשרות והשבת בפרהסיה. כל זה, טוען פרומן, פוגע בחיילים החילונים, והם זקוקים לתת אלוף שישמור על צבא חילוני וממלכתי.

ברצוני להפיג את החששות. יום לאחר פרסום המאמר התכנסו הרמטכ"ל גדי איזנקוט ופורום מטכ"ל המורחב בבית הנשיא. מתוך 24 קצינים, לא נמצא ולו חובש כיפה אחד. כנראה לא נמצאו דתיים מתאימים. האם ייתכן שבבית הספר לקצינים כמחצית מהצוערים חובשי כיפות, חלקם מגיעים לתפקידי מג"ד ומח"ט, וכמעט איש מהם לא נמצא מתאים להיות אלוף בצמרת צה"ל? האם הם מספיק טובים להילחם ולמות למען המדינה אך לא מספיק טובים להיות ממובילי המדיניות הצבאית?

לא זכיתי להבין מדוע הניסיון "לספור כיפות" מקומם, ואילו הניסיון לספור נשים אינו מקומם, הרי כל כמה ימים דו"צ מפרסם על קצינה בכירה נוספת ש'שברה את תקרת הזכוכית', וכל כמה חודשים צה"ל מפרסם את מספר החיילות שמשרתות ואת אחוזי העלייה שלהן במערך הלוחם. רק השבוע פורסמו הנתונים של מסיימי קורס החובלים, ובצה"ל דאגו לציין שהיה בו מספר שיא של שלוש חובלות, אך מספר הדתיים בפרסום נשמט

לפני כחודשיים הסביר כתב 'הארץ' יניב קובוביץ' איך תהליך המינויים מתבצע: "קיים פער דרמטי בין האופן שבו ממונה קצין בדרגת תת אלוף ומטה, אז נהוגים סטנדרטים מחמירים ביותר. מינוי האלופים לעומת זאת, הוא הליך לא שקוף ולא מתועד שנסגר ישירות בין הרמטכ"ל לשר הביטחון". באותו מאמר נכתב כי גורם בכיר בצה"ל אמר ל'הארץ': "מינוי האלופים מתנהל באופן הנכון. הרמטכ"ל תמיד ירצה לידו את 'הכי טובים' ומדובר בהליך שבסופו של דבר עובר גם את שר הביטחון". המינוי אינו מקצועי בלבד; חלק משיקולי הרמטכ"ל הם סל הערכים שאותו אלוף יביא לפורום.

לדיווח על הפגישה באתר 'סרוגים' השיב דובר צה"ל: "צה"ל לא מבחין בין חובשי כיפה למי שאינם. כולם קצינים וקצינות שבחרו להקדיש חייהם למשימת הביטחון ונבחרים על פי מידת התאמתם לתפקיד. הניסיון 'לספור כיפות' הוא לא ראוי ואף מקומם".

כדי להשיב על טענת דו"צ כדאי לדעת מידע חשוב: בצה"ל יש תפקיד מעניין בשם יוהל"ם, יועצת הרמטכ"ל לענייני מגדר (או ליתר דיוק לענייני 'טשטוש מגדרי' כפי שהיא היטיבה לתאר במסמך היסוד שלה, אותו אישר הרמטכ"ל גדי איזנקוט). במערך הזה, שבראשו עומדת תת אלוף, יש ענף ששמו 'מדיניות ואסטרטגיה', שמטרתו "לקדם שוויון הזדמנויות מגדרי בצה"ל".

כחלק מהעשייה שלו יש סעיף 'נשים בדרגות בכירות', שעניינו "גיבוש תכנית להעלאת מספר הקצינות הבכירות בכלל המערכים. זאת מבלי לפגוע באיכות הקצונה הבכירה של המערכים הללו. על מנת לממש תכנית זאת, יש לאתר ולטפח כיום קצינות מצטיינות בדרג רס"ן וקצינות בדרג הסא"ל".

סעיף זה מקומם, שכן הוא מפקפק בשיקולי המפקדים במינוי המתאימים והמתאימות לתפקיד, מה שחרה כל כך לדו"צ בתגובתו ל'סרוגים'. הרי אם הרב הראשי לצה"ל היה מקים ענף שעוסק בקידום דתיים עם 'יועץ לענייני מגזר', כל ארגוני הקרן החדשה היו טוענים להדתה ולשיקולים שאינם מבצעיים, אך כאשר מדובר בשיקולי מגדר, ולא מגזר - דממה דקה.

לא זכיתי להבין מדוע הניסיון "לספור כיפות" מקומם, ואילו הניסיון לספור נשים אינו מקומם, הרי כל כמה ימים דו"צ מפרסם על קצינה בכירה נוספת ש'שברה את תקרת הזכוכית', על לוחמת שמסבירה לציבור למה היא לא שונה מכל לוחם אחר, וכל כמה חודשים צה"ל מפרסם את מספר החיילות שמשרתות ואת אחוזי העלייה שלהן במערך הלוחם. רק השבוע פורסמו הנתונים של מסיימי קורס החובלים, ובצה"ל דאגו לציין שהיה בו מספר שיא של שלוש חובלות, אך מספר הדתיים בפרסום נשמט.

השאלה צריכה להישאל: האומנם לא צריך חובשי כיפות בפורום מטכ"ל? מדוע במשכן הכנסת צריך ייצוג של כל האוכלוסייה ואילו בצבא העם לא? הרי יש מערך קידום נשים, מדוע שלא יהיה מערך דומה גם לדתיים ולחרדים? במשטרה, בשב"כ ובמוסד יש דתיים בדרגות הבכירות, אך בצה"ל, הצמרת נותרה משפחה סגורה עם תרבות ועולם ערכים מאוד מסוים.

חשוב לי לציין, שהכיפה אינה הסוגיה, אלא עולם הערכים שהיא מייצגת. הרי מצינו חברי כנסת, שופטים ואלופים שחבשו כיפה, אך השאירו את א-לוהים בבית הכנסת ולא הביאו אותו לעבודה. לכן אין לספור כיפות (וגם לא חצאיות), משום שישנם קצינים 'יראי שמים' יותר מחובשי הכיפות, אך יש לספור ערכים. לא רק 'יראי שמים' מהציבור הדתי יש לשבץ בפורום מטכ"ל אלא גם אלופים שמייצגים את עולם הערכים של רוב המשרתים בצה"ל, כמו הציבור המסורתי, והציבור החרדי שצה"ל רוצה לגייס.

תפקידו של צה"ל הוא לנצח במלחמה ולהגן על המדינה. כדי שחייל ילך אחרי מפקדיו, הוא זקוק להזדהות עם עולם הערכים שלהם. אם יש נתק תרבותי, עלול להיגרם נתק פיקודי.

בפגישה אצל הנשיא אמר הרמטכ"ל: "מוסד הנשיאות בעיניי מבטא את האחדות בעם ואת הגישה הממלכתית, שלנו כצבא הוא כל כך חשוב. יחסי צבא-חברה הוא אחד הנושאים המרכזיים שאנחנו עוסקים בהם ופועלים לחזק אותם כדי להביא לזה שכל מי שגדל במדינה הזאת יתרום את חלקו להגנת המדינה ולהבטחת הקיום שלה". כדי שהצבא יהיה ממלכתי ו'רב-תרבותי', יש לדאוג שמנהליו ייצגו את 'הממלכה' ולא אליטה ממגזר מסוים. זהו אינו אינטרס של 'המגזר הדתי-לאומי' אלא אינטרס צבאי ולאומי, שישרת את מטרות צה"ל, ולכן הגיוון הערכי-תרבותי הזה חשוב לא פחות מגיוון מגדרי. ומי יודע, אולי בשנה הבאה יהיה שיח ציבורי בנושא גם בנוגע לפרס ישראל.

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
אור חדש בציון

  יסודות הציונות: תכירו את...

לייקר כל יממה

  הטור של סיון רהב...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם