Print this page

ואמרו: "אמן"

m 13 art

רחל שוורץ, ראש החוג לתיאטרון במכללת אמונה

חשיבותם של לימודי האנגלית והמתמטיקה הועלתה על נס בשנים האחרונות, ונראה שהם מרכז עולמם של התלמידים היום. לפני כשנתיים יזם שר החינוך נפתלי בנט את התכנית הלאומית לחיזוק לימודי המתמטיקה. מסע ההסברה על חשיבותם של 'מקצועות הליבה' לווה ביצגנים רציניים, דוגמת שמעון פרס ע"ה, ונבחרו לו בקפידה הסיסמאות השנונות ביותר שעמלו עליהן טובי הרעיונאים בארץ. מורים לאנגלית ולמתמטיקה מקבלים עד היום חיזוק חם ותמריצים רבים כדי שלא "יוותרו על אף ילד ולאף ילד", לדברי השר, במרוץ להשגת המספרים והאותיות הלועזיות.

באמת שזה נהדר, בלי ציניות. מדובר בנושא חשוב שממקם את ישראל גבוה יותר ברשימות וחשוב לכולנו כדי לאפשר שוויון הזדמנויות לילדים המגיעים ממקומות שונים להצליח בחיים. אלא שחשוב לזכור את העיקר: שחינוך אינו תחרות. אם המושגים בשיח החינוכי-תרבותי לקוחים מעולם העסקים, ייתכן שפספסנו משהו בדרך.

ילדים ריאליים, שחשיבתם הלוגית נזקקת לכלים מדעיים כדי לקדם את הכישורים שבהם בירך אותם הא-ל, הם בהחלט קהל יעד רלוונטי לקמפיין המסיבי של לימודי המתמטיקה, אולם יש לא מעט ילדים ואנשים שחשיבתם אחרת, הומנית או אמנותית.

"ילדים הם אנשים קטנים", זיהה יאנוש קורצ'אק, ובדיוק כמו שאיננו יכולים לצפות מכל חברינו המבוגרים להתפרנס באותו אופן, איננו יכולים לצפות ממערכת החינוך לחנך לאותם יעדים ולקרב ילדים שונים למקומות שונים. יש מי שנוסע באוטובוס ומחשב את זמן הנסיעה ואת הנסועה, ויש מי שמסתכל על זוג הזקנים שיושבים לימינו וממציא להם סיפור חיים או מנסה לחקות את דמויותיהם כי המציאות הסביבתית שלו תמיד תהיה קרקע ליצירה.

כשהבן הבכור שלי היה בן ארבע הוא כבר ידע לקרוא ולחשב כמה עולה במבה ושוקולד. הבת שלי, לעומתו, מציירת מהאותיות עצים, מסתכלת בעיני נץ על אחיה הקטן ומנתחת לי את ההתנהגות שלו בגאונות רגשית. האם התנהגותם כעת מצביעה בבירור על המקצוע העתידי שלהם? מה אני, כאם, צריכה לחזק יותר? חוגים ריאליים או הומניים? חמש יחידות מתמטיקה או אמנות?ואולי אני   לאפשר להם להיות קשובים לעצמם ולבחור?

מערכת החינוך צריכה לאפשר בשיח שלה מצוינות מתוך כבוד אמתי למקצועות האמנות והמדעים גם יחד. חברות ההזנק נזקקות ליצירתיות מבריקה שיכולה להילמד בשיעור אלתור לא פחות ממה שנלמד בשיעורי אלגוריתם. העצמה הנדרשת לרישות או להקמת חברה יכולה להירכש על ידי ביטוי אקספרסיבי על קנווס, והחשיבה המחקרית יכולה להתחדד במהלך העבודה על דמות במחזה.

חכמי יוון העתיקה, ואריסטו בהם, כתבו על הפילוסופיה של המתמטיקה ועל הפואטיקה של הטרגדיה כאוחזים בשתי ישויות שהאדם החושב חייב להתפתחותו. אסור להתייחס ללימודי האמנות כאל תחביב כי הם הלחם של עולם הרוח, ובלעדיהם אנה נבוא?

נסיגה ברשימת הזכאים לבגרות בחמש יח"ל במתמטיקה ביחס לעולם לא תהיה גרועה כמו העובדה שהילדים האלה, לכשיתבגרו, לא יצליחו להתבטא מכיוון שמעולם לא פתחו ספר. גם בשביל להמציא את כיפת ברזל, מר בנט, צריך לזכור להסתכל לשמים. ומה קלאסי יותר מהסיפור על אחד מהמדענים המשמעותיים ביותר בעולם, אייזיק ניוטון, שאת כוח הכבידה וכל השלכותיו גילה דווקא על ידי התבוננות בתפוח שנפל מהעץ על ראשו והצית את דמיונו?

מחקרים אחרונים מתחום החינוך חוזים שמקצועות העתיד יתאפיינו בגמישות רבה המאפשרת הסתגלות לתנאים משתנים. נתונים סטטיסטיים מראים שבדור שלנו אנשים מחליפים עבודה בכל שלוש שנים וחצי!

אנשי מקצועות העתיד יצטרכו לאחוז בכישורים רב-תחומיים המשלבים היי-טק, חברה, רוח ואמנות. אנו עדים לשימוש גובר בתעשייה בשיטות עבודה המערבות טכניקות של סיעור מוחין וחשיבת צוות.

אנחנו חיים בעולם דינמי המשתנה במהירות: מקצועות ישנים נעלמים ומקצועות חדשים מתאימים עצמם לתרבות הדיגיטלית. משרות בתחום האינטרנט והאפליקציות עומדות להתרבות, ועם המגמה העולה של החזותיות בתרבות האנושית תגדל הדרישה למעצבי תקשורת חזותית. המידע ילבש צורות חזותיות חדשות כדי להתגבר על קשיי הניווט בסבך הנתונים המתרבים.

רק חינוך לאמנויות מגיל צעיר ביותר יהפוך את תלמידי ההווה לאנשים היוצרים והמפתחים של המחר. על אנשי החינוך מוטלת האחריות לפתח בקרב דור העתיד כישורים של יזמות, חשיבה אסוציאטיבית יצירתית, פתרון בעיות וחדשנות.

אהבת המילה, שכלול כישרון הבמה, פיתוח עולמם המוזיקלי של הילדים, העשרת נפשם ועולמם הפנימי, אימון עמידתם לפני קהל והתנסותם בכל סוגי היצירות הם שיהפכו אותם למצליחנים.

החינוך לאמנויות ולימודי רוח ויצירה דורשים תכנית לאומית שתהיה ראש חץ לא פחות ממה שניתן ללימודי המדעים. אני רואה סביבי עשרות אנשים שמשנים קריירה בגיל ארבעים או נוסעים לעבודה בעוד עיניהם לטושות לעבודות אחרות ושפתיהם ממלמלות: "לו רק הייתי קשוב יותר לעצמי בגיל עשרים והייתי לומד את מה שרציתי באמת".

כבוד שר החינוך, אל תוותרו על שום ילד ולשום ילד, המשיכו ליצור תכניות חמש, אבל כאלו שתהיה בהן הקשבת עומק לנפש של המגוון האנושי ולרוחו. לימודי האמנויות הם אינטגרליים בבניית נפשו של היוצר, האמן וגם הסטארט-אפיסט הבא. היזהרו בלימודי הרוח, כי מהם תצא תורה ופרנסה.

אולי יעניין אותך גם