ישראל החליטה לא לנצח?

5 tguva
האם מדינת ישראל החליטה לא לנצח?

ד"ר מיכאל בן ארי, יו"ר עוצמה יהודית

במאמרו של האלוף (מיל') גרשון הכהן שהתפרסם כאן לפני כשבועיים, הוא כותב בתמצית דבריו: "בין שתי האפשרויות העומדות לפתחה של מדינת ישראל - מלחמה גדולה מעת לעת או חיכוך מתמיד על אש קטנה - האפשרות השנייה עדיפה".

עמדה זו, יש לומר, הפכה להיות לחם חוקה של תפיסת הביטחון של צה"ל. "חיכוך מתמיד על אש קטנה" הוא שם נרדף ל"מלחמה בעצימות נמוכה", "השתבללות". לוליינות מילולית המסתירה מאחוריה תפיסת עולם שמתומצתת במשפט אחד: מדינת ישראל החליטה לא לנצח. נתמודד עם שיטה זו בכמה הערות:

1. את השיטה הזאת, של היגררות לקטטה ארוכה ומדודה על אש קטנה, חווינו בשלושים שנים האחרונות בכמה חזיתות. בכולן גם הובסנו, גם איבדנו את ההרתעה וגם העצמנו את אויבינו.
א. הססנות מביאה תבוסה: האינתיפאדה הראשונה שטופלה ב"עצימות נמוכה" הביאה את הסכם אוסלו והעצמת ארגון הטרור אש"ף.
ב. ההססנות מול השיעים בלבנון הביאה לבריחה מבישה של צה"ל, להפקרה בוגדנית של צד"ל שאיבדו את אדמתם, ולהפיכת כנופיית השיעים לצבא מאורגן והרואי שהצליח להביס את מה שנהוג היה לכנות הצבא החזק במזרח התיכון.
ג. ההתנתקות של שרון באה כתוצאה מאותה עייפות של חוסר כוונה ורצון להכריע. וכשלא מוכנים להכריע את האויב, הכוח והנחישות הופנו לתבוסה עצמית: החרבת יישובים של יהודים וגירושם, והקמת מדינת מחבלים.
ד. 'עופרת יצוקה', 'עמוד ענן', 'צוק איתן', הם תוצר של המדיניות: "חיכוך מתמיד על אש קטנה". מדינת ישראל שבויה מרצון בקונספציה הזאת, שאין להכריע. גם במחיר של הפקרת אזרחי ישראל ל'טפטוף' טילים על אזרחיה (האלוף סמי תורג'מן כינה זאת: "נדיבות של מנצחים").

מדינת ישראל לא צריכה לבחור במלחמה גדולה וגם לא בקטנה, אך כשנדרשים להגן על המדינה, צריך לפעול באופן נחוש חזק ומהיר, מתוך כוונה להכריע וללא רחמים. סרטן עוקרים ומשליכים, לא מנהלים אתו משחקים מדודים.

2. מהססנות להכרעה: מדינת ישראל לא צריכה לבחור במלחמה גדולה וגם לא בקטנה, אך כשנדרשים להגן על המדינה, צריך לפעול באופן נחוש חזק ומהיר, מתוך כוונה להכריע וללא רחמים. סרטן עוקרים ומשליכים, לא מנהלים אתו משחקים מדודים.
א. השלום עם סוריה החזיק מעמד שנים רבות, בזכות ההרתעה. המחיר שסוריה שילמה במלחמת יום הכיפורים לימד אותם שלא כדאי להם לפתוח מולנו חזית. כשניסו להתערב בלבנון במבצע שלום הגליל חטפו מכה שלימדה אותם שממש לא כדאי להתעסק אתנו.
ב. מבצע 'חומת מגן' הגיע באיחור של שנה וחצי. בינתיים 600 יהודים קיפחו את חייהם באוטובוסים מתפוצצים, בדולפניריום, במסעדת מצה ועוד. המעבר מ"השתבללות" להכרעה נכפה עלינו כשנשטפנו בדם בליל הסדר במלון פארק. אילו היה מבצע חומת מגן מתבצע כשפרצה ההתקוממות, האויב היה נרגע לשנים רבות. ההססנות, מה שמכנה האלוף הכהן "אש נמוכה", הביאה עלינו נהרות של דם ושכול מיותרים.

ג. הדוגמאות שמביא האלוף מהתנ"ך מלמדות שגם בתחום הזה הוא שוגה. שיטתו של דוד הייתה הכרעת האויב עד תום: "אֶרְדּוֹף אוֹיְבַי וְאַשִּׂיגֵם... אֶמְחָצֵם וְלֹא יֻכְלוּ קוּם יִפְּלוּ תַּחַת רַגְלָי" (תהלים יח). אחאב אכן העדיף מלחמה בעצימות נמוכה מול בן הדד מלך ארם, ותוכחת הנביא לא איחרה לבוא: "יַעַן שִׁלַּחְתָּ אֶת אִישׁ חֶרְמִי מִיָּד - וְהָיְתָה נַפְשְׁךָ תַּחַת נַפְשׁוֹ, וְעַמְּךָ תַּחַת עַמּוֹ".

מיותר לציין שההשוואות שמבקש כותב המאמר לעשות עם אוקראינה ועם מדינות הבלקן ראויות להרצאה מלומדת בבמה אקדמית, אך לא מתחברות למרחב ולסיטואציה שבה נמצאת מדינת ישראל. השימוש במילים "פרספקטיבה אסטרטגית רחבה" מסתיר במילים יפות את התפיסה של חוסר רצון ונכונות לנצח. לא כאן המקום לנתח את המניעים של תפיסה זו שחלחלה אלינו ככשל חיסוני, אך חובה עלינו להתריע נגדה כי תוצאותיה בטווח הקרוב והרחוק עגומות והרות אסון.

ואם אנו כבר עוסקים בדוגמאות מהתנ"ך, אסתר ומרדכי העדיפו לדחות את החגיגות עוד יום אחד, כדי שיוכלו לסיים את המלחמה בצוררי היהודים, בלי השתבללות שהופכת את המלחמה באויב לטורניר שמקיז את דמנו בהמשכים.

צילום: דו"צאולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
הגיע הזמן לימין אמיתי

  מאמר מאת עמיעד כהן

כאן ביתי

  תושבת לוד: עדין מתפרעים...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם