בין מלחמה ושלום

3 hakihen
 
המלחמות החדשות נמצאות במרחב הביניים שאינו מלחמה ואינו שלום * חיכוך על אש קטנה יכול להועיל יותר ממלחמה גדולה * גבולות ההבטחה משרטטים בעבורנו את "מרחב ההתעניינות" שאמור להיות למדינת ישראל * האלוף במיל' גרשון הכהן עם כמה תובנות מאירועי השבת שעברה

גרשון הכהן

את אירועי השבת האחרונה צריך למקם בפרספקטיבה אסטרטגית רחבה.הפלת המטוס בפני עצמה אינה מסמנת תפנית אסטרטגית. היא תוצאה אפשרית של חיכוך מתמשך שכדאי להטיל אור על ההיגיון המוביל אותו.

בגישה הרווחת בעיקר בעולם המערבי, קיימת הבחנה חדה בין עת מלחמה לעת שלום. המדינה על מוסדותיה ואזרחיה מתנהלת בסדר היום השגרתי על בסיס הבחנה זו בין שעת חירום לשגרת שלום. בעולם המלחמה החדש, כפי שהתהווה בעיקר לאחר קריסת ברית ורשה ב-1990, ההבחנה נסדקה במקומות רבים והיא הולכת ונמוגה. מדינות רבות, ביניהן אוקראינה, מדינות הבלקן ומדינות המזרח התיכון, מתנהלות בשנים האחרונות בחיכוך לחימה בעצימות משתנה, כמצב מתמיד המלווה את הקיום השגרתי.

במציאות המתפתחת מדינות לומדות להתקיים לאורך זמן במצב הביניים שאינו שלום ואינו מלחמה.

מי שלומד להשתתף באורח אקטיבי בחיכוך הלחימה האזורי, לומד כי יש בחיכוך פוטנציאל להזדמנות. החיכוך המתמיד על אש קטנה יכול למנוע פריצת מלחמה גדולה, או שמתוך התנסות החיכוך להכין נכון את הצבא לקראת המלחמה הגדולה.

מי שלומד להשתתף באורח אקטיבי בחיכוך הלחימה האזורי, לומד כי יש בחיכוך פוטנציאל להזדמנות. החיכוך המתמיד על אש קטנה יכול למנוע פריצת מלחמה גדולה, או שמתוך התנסות החיכוך להכין נכון את הצבא לקראת המלחמה הגדולה. בין שתי האפשרויות העומדות לפתחה של מדינת ישראל, האפשרות השנייה עדיפה.

בין שתי האפשרויות העומדות לפתחה של מדינת ישראל, מלחמה גדולה מעת לעת או חיכוך מתמיד על אש קטנה, האפשרות השנייה עדיפה.

מטרת החיכוך השגרתי אינה רק מניעת הצטיידות באמצעי לחימה "שוברי שוויון" כמו טילים מדויקים. מטרת החיכוך היא להשיג דבר נוסף: למצות את החיכוך כהזדמנות להתנסות מבצעית בעצימות נמוכה, להפגנת עליונות מבצעית ובתוך כך למנוע פריצתה של מלחמה גדולה.

מרחב ההתעניינות: הארץ המובטחת

במאבקה של מדינה לשימור ריבונותה, נוהגים להבחין בין שני סוגי מרחב. מצד אחד המרחב הריבוני המסומן בגבולותיה המשפטיים הרשמיים, מצד שני המרחב האזורי שמחוץ לגבולות המדינתיים הרשמיים והמדינה מחויבת לשם הגנתה בהתעניינות מתמדת בו, כאשר היא במוכנות להתערבות צבאית בעת הצורך.

בריטניה, לדוגמה, הגדירה בדוקטרינת היסוד להגנתה כי המרחב שממערב לנהר ריין נחשב מרחב התעניינות מהמעלה העליונה. כוח עוין שיעבור מערבה את הריין יהיה מבחינתם עילה למלחמה. את כל מלחמותיה במאות השנים האחרונות לחמה אנגליה במרחבי ההתעניינות מחוץ לגבולותיה. גם ארה"ב בדוקטרינת מונרו הגדירה את המתרחש במדינות דרום אמריקה כמחייב התעניינות והתערבות בעת הצורך.

גבולות ההבטחה, מעבר להבטחת הקדוש ברוך הוא לאברהם יצחק ויעקב לירושת הארץ מן הפרת ועד נהר מצרים, מצביעים על המרחב המחייב התעניינות ביטחונית לישות מדינית המבקשת להגן על עצמה בלב ארץ ישראל. כך היה בימי דוד ואחאב, שצבאותיהם פעלו במרחב שבין דמשק לחמה להבטחת קיום ממלכתם בירושלים ובשומרון.

משום כך, ההתעניינות המבצעית שמגלה מדינת ישראל במוכנות לפעילות אקטיבית במרחבי ההתעניינות, היא כורח אסטרטגי.

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
נתפסנו ברשת

  מאמר מאת אסף פאסי

בני אור – ככה נראה החושך

  הטור של אבינועם הרש....

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם