נחמה בקליפות תפוז

15 sivan
 

סיון רהב מאיר

1. פעם שאלתי את גיסתי אסתר אברהם, מטפלת הוליסטית, מה המאפיין הבולט בקרב המטופלים שעברו אצלה. "שליטה", היא אמרה לי. "רובנו מפחדים לשחרר שליטה, הפחד הוא שאם אשחרר שליטה – אאבד שליטה". בהמשך לשיחה הזו השבוע היא שלחה לי את הקטע שלהלן על פרשת השבוע, פרשת יתרו: "דמיינו לעצמכם שאתם בתפקיד ניהולי חשוב מאוד. אתם בעלי כישרון רב ומנהלים ביד רמה מפעל חיים שלם. כולם עוברים דרככם. מדמיין את עצמך כך? פתאום חמיך מגיע, רואה אותך בעבודתך ומתחיל להתערב ולהציע הצעות ייעול. האם תקשיבו לו בסבלנות? האם תשקלו את עצתו ברצינות ואף תיישמו אותה? בפרשת השבוע, משה רבנו מקבל את העם מבוקר עד ערב לשאלות ודיונים. יתרו חותנו מודאג מהמצב הזה שבו כל העם פונה רק לאיש אחד ומציע הצעת ייעול: לאתר אנשים מיוחדים העומדים בקריטריונים מסוימים, שיורידו מהעומס על משה. 'ושמת עליהם שרי אלפים, שרי מאות, שרי חמישים ושרי עשרות'. אם האגו היה זה שמוביל את משה בהנהגה, ההצעה הייתה נכנסת באוזן אחת ויוצאת מהשנייה. אבל משה רבינו הוא כידוע 'עניו מכל אדם', הוא עושה את תפקידו כשליחות גמורה, ואין לו שום צורך שהכול יבוא ממנו או שכולם יגיעו דווקא אליו. הוא אכן שומע בעצת חמיו ומשנה בענווה את כל ההתנהלות. כדאי לחשוב איך חיינו היו נראים אילו היינו פה ושם משחררים שליטה ויוצאים מתפיסת האגו שחושב שרק הוא יכול. אילו היינו מעזים להאציל סמכויות, ואולי אף סומכים על ריבון העולמים בניהול עולמו, ומרפים קצת מהתחושה שאנחנו מנהלים את הכול".

2. ט"ו בשבט מאחורינו. אחרי כל הבדיחות על פירות מטורקייה, הנה קטע קטן שנותן פרופורציה. כתב אותו רואה החשבון חיים יואבי-רבינוביץ', והוא מתאר את ט"ו בשבט על אדמת פולין: "הייתי ילד בן 6, והשלטון הקומוניסטי סגר סופית את השערים לארץ. בערב ט"ו בשבט השיגה הקהילה היהודית ארגז של תפוזים מארץ ישראל והם נמכרו במחיר לא זול. ערב מושלג אחד חזר אבא ז"ל מהעבודה והחליט לקחת אותי לרכוש יחד עמו את התפוז הנכסף. כשחזרנו הביתה שמנו את התפוז בקערה גדולה, שהונחה במרכז השולחן. השכנים היהודים באו להתבונן בתפוז מארץ ישראל, ולגאוותי לא היה גבול. הזמנתי גם את חבריי הביתה, לראות את 'התפוז מארץ ישראל'. בליל ט"ו בשבט, התיישבנו בבית מסביב לשולחן לסעודה משפחתית וחגיגית. אבא בירך 'בורא פרי העץ' ו'שהחיינו', ואז עשה מעשה שלא ייעשה: הוא לקח סכין וחתך את התפוז מארץ ישראל. ואני, ילד יהודי קטן, פרצתי בבכי. איך אפשר לחתוך את התפוז היחיד מארץ ישראל, שכל כך התגאיתי בו? אבי גם הוסיף את התפילה שהייתה נהוגה בגולה בליל ט"ו בשבט: 'יהי רצון מלפניך ה' אלוקינו ואלוקי אבותינו שתעלנו בשמחה לארצנו, לאכול מפריה ולשבוע מטובה'. אני זוכר שאמי פרצה אז בבכי. כל כך גדולים היו הכיסופים לעזוב את הגלות.

"את הנחמה מצאתי בקליפות התפוז, שאותן שמרתי בקופסת קרטון מיוחדת. הקליפות החלו להירקב, אבל אני שמרתי עליהן מכל משמר. כעבור כמה חודשים, בעזרת שוחד, קיבלנו את ההיתר המיוחל לעזוב את פולין, שם חיה משפחתנו כ-800 שנה. אני רציתי לקחת עמי את קליפות התפוז מט"ו בשבט, אך אימא הסבירה לי שבארץ ישראל יהיו לנו הרבה תפוזים, והקליפות נשארו על אדמתה הטמאה של פולין. אם יש בי כיום אהבה עזה לארץ אבותיי ולנופיה, ואם לא פעם סיכנתי את חיי למענה, מקור כל אלה כנראה גם באותו תפוז מארץ ישראל".

3. מכירים את הקלישאה "אחדות אין משמעה אחידות"? בואו נתעכב עליה רגע. הרב שלמה וולבה מסביר באופן נפלא את הרגעים ההיסטוריים ההם בטקסט שבעיניי הוא אחד היפים ביותר שנכתבו על מעמד הר סיני ועלינו בכלל. קצת ארוך אבל שווה קריאה ומחשבה:

"האם הייתה שם התפעלות המונית, עד שגם מי שלא הסכים בליבו, ביטל את דעתו לקול ההמון וצעק עימם ביחד? לא. כל אחד גמר בליבו בדעה ברורה שהוא רוצה לקבל את התורה. כולם כאחד, אבל בכל זאת, כל אחד ואחד באופן מיוחד. אנחנו מתקשים להאמין שייתכן מעמד אדיר כזה בעמנו, מרוב פילוגים ומחלוקות, אך זאת היא צורתו האמיתית של עם ישראל. מצד אחד אחדות כוללת, ומצד שני הסכמה ברורה של כל אחד ואחד. אילו היה חסר אפילו אחד מהם, לא הייתה התורה יכולה להינתן".

הוא ממשיך וכותב כי הנסים במעמד הר סיני לא היו רק ירידת התורה מן השמים אלא דווקא היכולת ליצור גם הסכמה מוחלטת אבל גם לגלות את האינדיבידואליות של כל אחד: "האחדות בינינו חשובה, אבל האם משמעות הדבר שנמחקה כל פרטיות מליבם של הרבבות, וכולם שמעו וקיבלו באופן שווה? לא. אחרי שנאמרו עשרת הדברות, בוודאי המשיכו האנשים לדבר וחזרו ביניהם על מה ששמעו. ואז התגלה שכל אחד שמע את אותם הדברים, אבל כל אחד שמע פירוש אחר, המתאים לשורש נשמתו. הפרטיות של כל אחד לא התבטלה שם אלא אדרבא, דווקא במעמד זה קיבל כל אחד את זהותו העצמית".

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
נתפסנו ברשת

  מאמר מאת אסף פאסי

בני אור – ככה נראה החושך

  הטור של אבינועם הרש....

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם