קשה לבטא במילים

4 shoaa

 

 
"לבטא במילים מה שאחרות מרגישות בלב"

ציפורה אברמוביץ'

להיות ניצול שואה זה לא רק לעבור את השואה, להישאר בחיים ולהמשיך הלאה. זה הרבה מעבר לכך. להיות ניצול שואה זה להתמודד לאורך כל השנים עם זיכרונות מחוויות קשות של איבוד אחים, הורים, סבים, סבתות ובני משפחה, להתמודד עם החוויה הקשה של להיות עקורים מארץ הלידה, מהבית שבו גרנו, מהסביבה שבה חיינו ושבה ניהלנו חיי שגרה.

זה גם לחיות חיי נדודים, לברוח ממקום למקום ולהיות בפחד מתמיד שיתפסו אותך. במקרה שלנו, כיהודי הונגריה, גם אחרי המלחמה התמודדנו עם רעב קשה שהוביל למותו של אחי הקטן בן השנה וחצי. הוא שרד את השואה אך לא את הרעב שפקד אותנו מיד לאחר מכן, מכיוון שפשוט לא היה מה לאכול. גם בהמשך נאלצנו לברוח מהונגריה משום שהשלטון הקומוניסטי סגר את הגבולות של המדינה. אבי נהג להגיד "היטלר הספיק לי, אני לא צריך את סטאלין על הראש", וכך המשכנו, ניצולי השואה ההונגרים, בנתיב הבריחה.

ברחנו מהונגריה עם משפחה נוספת, גבר שאיבד בשואה את אשתו וילדיו, ועם אישה נוספת שמאוחר יותר במהלך הבריחה ילדה תינוק ונפטרה בלידה, והיתום הועבר לאימוץ.

להיות ניצול שואה זה להגיע ארצה ללא רכוש, ללא שפה, זה משהו בלתי נתפס שקשה להבין היום. צריך פשוט לבנות את הכול מאפס ללא השפע שהיה בארצות המוצא, וכל זאת על רקע תקופת הצנע הקשה שהייתה בארץ והביאה לכך שאנשים חוו פה רעב ותנאי מחיה קשים מאוד. ניצולי שואה רבים באו בודדים לחלוטין, ובנו משפחות. נשים הגיעו ללא אם שתדריך אותן כיצד לגדל ילדים. ילדים הגיעו ולא הכירו סבא וסבתא משום צד, לא הכירו אף דוד או דודה.

המציאות והחוויות שעברתי כניצולת שואה עוזרות לי להבין את מה שניצולי שואה אחרים חוו, ולכן אני מרגישה את הערך המוסף שבהתנדבות שלי. יש לנו אחווה מיוחדת על בסיס שורת חוויות שכולנו עברנו ויצרו מכנה משותף. כולנו מכירים את התחושה של להתחיל את הכול מחדש וללא תמיכה, אני יודעת מה הנשים הללו עברו ואני מרגישה חיבור עמוק לכל הנשים המגיעות להיפגש במסגרת הפרויקט. בזכות כושר הביטוי הטוב שבו התברכתי אני יודעת לבטא במילים מה שאחרות מרגישות בלב ולא מצליחות או לא יכולות לבטא, השותפות לחוויה הופכת את ההתנדבות למספקת מאוד.

כבר התנדבתי במקומות אחרים, אבל כאן אני מוצאת שפה משותפת עם ניצולות השואה, המקום הזה חם ומעניק הרבה אהבה לניצולות השואה וכיף להיות חלק מזה.

ציפורה אברמוביץ' (לבית רוזנברג), ניצולת שואה ילידת הונגריה. מתנדבת בפרויקט 'קפה בריטניה' לתמיכה בניצולי שואה של ארגון 'עזר מציון', המקיים בימים אלו מבצע התרמה למען פעילויותיו הרבות

atarMbaolam

 

 

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
הגיע הזמן לימין אמיתי

  מאמר מאת עמיעד כהן

כאן ביתי

  תושבת לוד: עדין מתפרעים...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם