מדד היופי, כבודו ומקומו

4 vizel

ד"ר לאה ויזל

בעידן שבו הכול ויזואלי וכל בחירה נעשית קודם כול לפי מראה העין, יש לשאול מהו היחס הנכון ליופי חיצוני. בזמנים שבהם לכל הסכמה לצאת לדייט ראשון קודמת בקשה לראות תמונה של המועמד/ת, יש משנה חשיבות לשאלה האומנם החן הוא שקרי והיופי הוא אך הבל. הדבר אף מתחבר לחודש כסלו ולמקום של "יפיפותו של יפת באוהלי שם".

עיון בדברי רבותינו מעלה יחס מורכב ליופי חיצוני. מצד אחד, רבים הם המקורות המתארים יופי חיצוני, לרבות התייחסות ליופיין של נשים בתנ"ך, תיאורים ציוריים על יופיו הנדיר של רבי יוחנן ועוד.

מנגד, כבר אמר החכם מכל אדם "שקר החן והבל היופי", ואפשר למצוא מקורות המדברים בגנות היופי. כך למשל מסופר בגמרא במסכת תענית (ובעיבוד לילדים אף ב"כה עשו חכמינו"), על בת הקיסר שאמרה עליו על רבי יהושע בן חנינא: "איך חכמה גדולה כזאת בכלי כה מכוער?" בתגובה המליץ לה רבי יהושע, מבלי להתבלבל, לאחסן את היין המשובח של אביה בכלי זהב ולא בחביות מכוערות. הרעיון התקבל וכך נעשה. למרבית ההפתעה שמירת היין בכלי מפואר גרמה לו להחמיץ ולהתקלקל. רבי יהושע ביקש ללמד שהיופי החיצוני עלול לקלקל את התוכן.

הרב קוק לימדנו שהענקת חשיבות לאסתטיקה היא מדד לבריאות נפשית של פרט ושל אומה. אדם חולה לא מתעניין בהופעתו החיצונית, כל כולו דואג להישרדותו. רק בזמן גאולה ושיבה לעצמנו מתעורר מחדש הרצון 

ובתרגום לעולמנו, ננסה להכניס סדר בדברים: ליופי יש תפקיד בעולמו של הקב"ה, אולם הוא טומן בחובו סיכון.

עיסוק מופרז במראה החיצוני עלול להסיט את הדעת מהעיקר, מהפנימיות. היופי שהוא פלקטי ונטול הקשר של תוכן הוא חסר ערך. לעומת זאת, יופי חיצוני שבא כהשלמה ליופי פנימי, הוא ודאי מוסיף וחיובי. המקום הכי קדוש, בית המקדש, מתואר כ"נויו של עולם" בדיוק בשל העובדה שנפגשו בו פנים וחוץ.

זאת ועוד, הרב קוק לימדנו שהענקת חשיבות לאסתטיקה היא מדד לבריאות נפשית של פרט ושל אומה. אדם חולה לא מתעניין בהופעתו החיצונית, כל כולו דואג להישרדותו. רק בזמן גאולה ושיבה לעצמנו מתעורר מחדש הרצון להשקיע בתחום של יופי, וטוב שכך. אך כל זאת רק בתנאי שתישמר ההרמוניה בין פנים לחוץ, שנדע מהו העיקר ומהי התוספת.

ובואו נודה: בסופו של יום יופי הוא סובייקטיבי לפי עיני המתבונן. תעשו תרגיל: תחשבו על חברה אהובה. מה תשיבו אם ישאלו אתכם איך היא נראית? תשובה מורכבת.

ברור שהחן והיופי קשורים גם באישיות, בחיבור בין אנשים, בחיתוך הדיבור ובסבר הפנים. זאת הסיבה לכך שתמונת פייסבוק לא מנבאת הצלחה של קשר ואפילו לא בדיקה של אפשרות להתאהב ולאהוב.

ואולי זה מאוחר מכדי שאצליח לשכנע לוותר על השלב הזה?

גם אם התשובה לכך חיובית, די לי אם לפחות בפעם הבאה תביאו בחשבון את האפשרות שחיבור בינאישי לא מתחיל ונגמר ביופי חיצוני חסר עומק.

עיסוק יתר בחיצוניות, כמו השקעה מטורפת ולא פרפורציונית בטיפוח חיצוני, בא על חשבון פיתוח פנימי, וגם מכך יש להיזהר. אף מתוך הרצון להגן על כבודן של נשים ולמנוע הטרדות מיניות יש לשלול החפצה של נשים ושימוש ביופי הנשי כאמצעי לקידום מכירות.

לחיתום, אין קולע מהפירוש של הגר"א לפסוק "שקר החן והבל היופי, אישה יראת ה'", אישה שאישיותה שלמה ומקרינה, "היא תתהלל" - ביופי ובחן.

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
הגיע הזמן לימין אמיתי

  מאמר מאת עמיעד כהן

כאן ביתי

  תושבת לוד: עדין מתפרעים...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם