פספסה את הרכבת

3 train

 

איתמר סגל

שחקנים רבים עלו השבוע על רכבת השבת בדרך לצבור כמה נקודות. אבל חוץ מראש הממשלה, שר הבריאות, שר העבודה ושר התחבורה, ראשי מפלגות וכלי תקשורת ועוד מנצח אחד על כולם ששמו רבי אלתר מגור, דומה ששחקן חשוב אחד איחר את הרכבת ונשאר מאחור. את כולם שמענו, רק אותה לא שמענו. היכן את, הרבנות הראשית?

עם כל הכבוד לאדמו"ר מגור, רבה של החסידות הגדולה בישראל ודמות משפיעה ביותר ברחוב החרדי, לא הוא הקובע. מי שאמור לקבוע את חוות הדעת ההלכתית בעבור המדינה, מה מותר מה אסור, מה הכרחי ומהי הגדרת פיקוח נפש, היא הרבנות הראשית, שנראה שבחרה גם בסוגיה זו ברכבת פרברים במקום בקו אקספרס.

המדינה אינה מבקשת והרבנות אינה דורשת: המדינה אינה מבקשת את חוות דעת הרבנות בענייני כשרות או שבת, והרבנות מצדה גוזרת על עצמה שתיקה ואינה עושה די להתערב בחקיקה או בעבודת הכנסת והשרים.

למדינת ישראל נוח לשכוח מהרבנות הראשית ולזכות לשקט תעשייתי. אנשי הרבנות אינם מוזמנים לדיונים רלוונטיים, התקציב דל והתקנים מועטים. ואולם למרות ההסתה נגדה דומה שהרבנות הראשית זכתה ביחס הזה גם ביושר. הכנסת אינה בית כנסת ובפוליטיקה כדי לקבל צריך לדרוש, ומי שלא נדחף לרכבת הפוליטית מוצא את עצמו מהר מאוד לבדו על ספסלי התחנה.

למרות ההסתה נגדה דומה שהרבנות הראשית זכתה ביחס הזה גם ביושר. כיצד ייתכן שכבר תקופה ארוכה כל המערכת הפוליטית עוסקת בעבודות הרכבת בשבת, ואף אחד ברבנות הראשית לא חשב שזה רלוונטי בעבורו?  

 

כיצד ייתכן שכבר תקופה ארוכה כל המערכת הפוליטית עוסקת בעבודות הרכבת בשבת אגב הפרחת עשן סיסמאות של 'חיוני', 'פיקוח נפש' ועוד הגדרות חסרות כיסוי, ואף אחד ברבנות הראשית לא חשב שזה רלוונטי בעבורו? כיצד לא חשבו שם עד היום להביא לידיעת הציבור באופן מנומק מה מותר ומה אסור בעבודות הרכבת ומה אפשר לעשות כדי להימנע מחילול שבת מחד גיסא ולמנוע את שיתוק התחבורה מאידך גיסא?

נכון, לא בטוח שיקשיבו וודאי יהיו מי שיזלזלו. אבל לפחות ידעו שאתם רלוונטיים, שיש לכם דעה. באמת לא נעים להיות מותקף, אך גרוע הרבה יותר להיות אוויר או לכל היותר מוצג לצורך אירועים רשמיים.

הסיפור שלהלן ממחיש עד כמה התעלמות מהרבנות הראשית נעשתה דבר שבשגרה: לפני כשנה הכריז שר האוצר על רפורמת הקורנפלקס, רפורמה מקיפה בייבוא מוצרים, הגדלת התחרות בין היבואנים, הורדת חסמי ייבוא והורדת מחירים. שנה עברה אך הרפורמה לא יצאה לפועל. כידוע, בכל צרות המדינה אשמה הרבנות הראשית, וגם כאן תלו את האשמה ברבנות הראשית 'החרדית' שמעכבת את הרפורמה כמובן מרשעות, ללא סיבה. כאילו לא החרדים הם הראש המשוועים להורדת מחירי המזון בישראל.

יושב ראש ועדת העבודה והרווחה אלי אלאלוף פנה לרבנות הראשית כדי להבין מה הבעיה והופתע לגלות שאיש לא חשב לשתף אותה במהלך דרמטי כל כך של פתיחת שוק המזון לייבוא כדי להבין מה צריך לעשות על מנת לשמור על רמת כשרות נאותה. אך גם הרבנות הראשית לא עשתה די לנסות להתערב בתהליך מבעוד מועד והכול התפוצץ בפיצוץ מבוקר וידוע מראש, שאילו נמנע אולי כבר היינו אוכלים קורנפלקס בזול. 

 

atarMbaolam

 

 

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
הגיע הזמן לימין אמיתי

  מאמר מאת עמיעד כהן

כאן ביתי

  תושבת לוד: עדין מתפרעים...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם