רוחות רעות מנשבות

5 yeselzon

 

שמואל (מולי) יסלזון, ראש מטה איגוד ישיבות ההסדר

הרוח הנושבת בבתי מדרשנו ובאולפנות גדולה וחזקה; יסודה בהררי קודש ומימושה בשדה העשייה והיצירה מתוך שותפות גורל ומתוך קידוש חיינו בתורה ועבודה. שאלת ה'קולטורה' (התרבות) שאיימה לפוצץ את שותפות חברי אגודה והמזרחי בקונגרסים הציוניים, קמה מרבצה ומאיימת להפריד בין הדבקים המנסים לאחות קרעים באומה. רוחות רעות הבאות ממערב נושבות בה, ברוח קודשנו, באושיות אורחותינו ובקדושת מחננו מתוך מחשבה זרה שיוכלו להסיטה מדרכה בפראות ובחזקה.

הרב סולובייצ'יק ז"ל נשאל על היחס הראוי של תנועת המזרחי לתקומת מדינת ישראל ועל מידת השותפות הראויה עם מי שאינם שומרי מצוות. לראיה הביא הרב את מאמר אברהם לנעריו, "וַיֹּאמֶר אַבְרָהָם אֶל נְעָרָיו שְׁבוּ לָכֶם פֹּה עִם הַחֲמוֹר וַאֲנִי וְהַנַּעַר נֵלְכָה עַד כֹּה וְנִשְׁתַּחֲוֶה..." (בראשית כב, ה): נוסף על ניסיון העקדה הקריב אברהם את יחסי הריעות והשותפות בעת פרדתו מישמעאל ומאליעזר, אשר ליוו אותו, לדברי המדרש, במסעו להר המוריה.

בצד שותפות הגורל בייסוד מדינה, צבא וכלכלה יש פעמים שצריך לומר עד כאן, להציב גבול ליחסי הריעות והקרבה בכל הנוגע לקודשי ישראל: גיור, שבת, צניעות ועוד. זה עשרות שנים אנו הולכים כתף אל כתף למשימות לאומיות הכרוכות בסיכון נפשנו וגופנו, אולם פעמים עלינו לומר בבהירות: בענייני קדושת המחנה יש גבול. הנכונות הנפשית לשלם את מחיר האי נוחות ועגמת הנפש, עלינו לשאת בה אם נפרדנו מתוך מגמה לחזור ולהמשיך ללכת יחדיו. לשווא נבקש כעת הבנה או הסכמה לאורחות חיינו ממי שטחו עיניהם מראות ואוזנם ערלה מלשמוע קול תורה. עלינו להמשיך להפיץ אור של תורה וחינוך לאורחות חיים של צניעות וענווה, והדרך עדיין ארוכה וסבוכה.

רוח המפקד הנושבת כעת בצבא, כפי שהיא משתקפת בפקודה, אינה לרוחנו. פקודת הדוגלת בעירוב בין המינים לכתחילה וחפצה לכפות שוויון בין שוניםבמקום לתת מקום של כבוד לערכים של כלל המשרתים, פוגמת בממלכתיות המחנה המשותף המכשיר לוחמיו ללחימה. הרבה קרבנות הקרבנו על מזבח השותפות, אולם ניסיון פגיעה בקדושת וצניעות המחנה שומט את האפשרות להפטיר כאשתקד.

המדוכה שרבנים וגדולים מכלל האיגודים יושבים עליה כעת ומנסים להגדיר בה גדרים וגבולות, בצד הידיעה כי נמשיך לילך יחדיו, אינה פשוטה. אל לנו להתפתות לפתרונות רגעיים שאינם רואים את הענן הקשור מעל ההר. אנו קשורים בעבותות אהבה עם אומתנו, גוי אחד בארץ, ואל לנו ליצור קרע אשר שנים של עמל ויגע לא יוכלו לתקן נזקו.

על הפקודה להבהיר בצורה ברורה וחדה כי דין כל חייל (וחיילת) כדין קצין או נגד בכל הנוגע למתן האפשרות לשרת בדבקות ובמסירות אגב שמירה על אורחות חייו, ערכיוואמונתו. הנטל שבשוויון גורם לעיוות ערכים ומטשטש את עמידתנו על עקרונות שנחצבו מהררי קודש. עמידתנו בצד תלמידנו בעת הזאת כמוה כהוצאת תיבה לרחובה של עיר בעת תענית וצרת הציבור, ורק בגלל הרוח הנושבת בקרב חיילינו עלינו לעמוד נגד סופות רעות, כדי שהן יכלו מהרה מן העולם. רוח ה' המפעמת בקרב צעירינו היא המנצחת בקרב. לא בחיל ולא בכוח כי אם ברוחי אמר ה'. 

atarMbaolam

 

 

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
הגיע הזמן לימין אמיתי

  מאמר מאת עמיעד כהן

כאן ביתי

  תושבת לוד: עדין מתפרעים...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם