תחומין – ייחוד ותרומתו

6 rozen

 

תחומין – ייחודו, ייעודו ותרומתו, לזכרו ולכבודו של ידידי הרב ישראל רוזן ז"ל

הרב רצון ערוסי, רב העיר קריית אונו וחבר מועצת הרבנות הראשית

ייחודו

תחומין הוא קובץ תורני של מאמרים המתייחסים לתורת החיים של החברה היהודית בימינו, בארץ ובתפוצות, ולתורת המדינה היהודית בת זמננו.

יסודושל תחומין הוא התובנה שתורתנו היא תורת חיים, לכל מציאות, לכל זמן ולכל מקום. ולכן חובתנו כיהודים הנאמנים לתורה ללמוד וללמד הלכה למעשה, לאור התורה, בכל הוויה בחיינו היהודיים במציאות חיינו המודרנית, גם בתחום החברה וגם בתחום המדינה.

סודושל תחומין הוא ההכרה של יוזמיו בחזון התחייה הלאומית של עמנו בעת הזאת, והתקומה המדינית של מדינת ישראל בימינו. תובנתם של יוזמים אלו שבאין חזון ייפרע עם, ולא די להאמין בחזון עמנו אלא יש ללוות אותו ולפעול למימושו, בבחינת איתערותא דלתתא, שתביא לאיתערותא דלעילא.

אין פלא שתחומין הפך להיות המשכו של הקובץ התורני החשוב "התורה והמדינה" בעריכת הר"ש ישראלי ז"ל.

כתב העת מתייחד במגוון הנושאים האקטואליים ובמגוון הכותבים. מגוון הנושאים: משפט, כלכלה, משטר, חברה, גיור, משפחה, רפואה, הארץ ומצוותיה, שבת ומועד - כל אלה נושאים אקטואליים, מעשיים וחיוניים לאורח חיינו במציאות חיינו המודרנית, בת ימינו.

תחומין מתייחד גם במגוון הכותבים - חרדים, דתיים-לאומיים, דיינים, רבנים וחוקרים דתיים, מן הארץ ומחוץ לארץ.

הקובץ ערוך מדורים מדורים, וכל מאמר נבדק היטב לפני פרסומו. זכיתי להימנות בוועדה המייעצת של תחומין יחד עם ידידי הרב יעקב אריאל שליט"א, ועם הרב שאר ישוב הכהן ז"ל ועם הרב ד"ר אהרן ליכטנשטיין ז"ל.

ייעודו

ייעודו של תחומין הוא לשמש במה לבירורי הלכות למעשה, בכל תחומי חיינו בעת הזאת, לאתגר את חכמי ההלכה ואת שוחרי ההלכה בהתמודדות התורנית ההלכתית עם מציאות חיינו המודרנית, בחיי הפרט ובחיי הכלל, ובהווייתה של מדינתנו, מדינת העם היהודי בת ימינו.

כל חכם מציע בכתובים את דעותיו ההלכתיות בנושא מסוים, ומביא את ראיותיו, וקוראי דבריו מביעים הסכמה או התנגדות, בליווי נימוקים. כי לצערנו, בימינו קשה לכנס חכמי הלכה, ובמיוחד בעלי השקפות שונות, לאכסניה אחת, כדי לדון ולברר את ההלכות ולהכריע הלכה (חזו"א) כפי שההלכה מחייבת. ולכן, פטור בלא כלום אי אפשר, והבירור נעשה ב"ה במסגרת בית המדרש הספרותי ההלכתי הזה, תחומין. והקורא יקרא את הדעות השונות ונימוקיהן וישפוט. ראה לדוגמה הדיונים המרתקים בעניין הלכת השיתוף, וכן בעניין הסכמי ממון בין בני הזוג ועוד, שנעשו במסגרת כתב העת.

אולם ייעודו הנסתר של תחומין הוא לצרוב בתודעה של קוראיו את החזון של תחייתנו הלאומית, תקומתנו המדינית. ראה דיונים על כיבוש הארץ ועל גבולותיה, על ההתנחלות בה, וכן על העלייה ארצה ועל היציאה ממנה, על המשטר במדינה, על הצבא והמלחמה, וכן דיונים על מקדש וגאולה ועוד.

תרומתו

תרומתו של תחומין לספרות ההלכה בכלל גדולה וחשובה, ובפרט היא חיונית ומתבקשת להלכה למציאות חיינו המודרנית.

כך לדוגמה בעיות הלכתיות הקשורות בטכנולוגיה. הרי אחד מעמודי התווך של תחומין הוא מכון צומת, שייסדו וניהלו ותפעלו ידידי הרב ישראל רוזן ז"ל, ששימש שנים רבות חבר המערכת של תחומין ומאוחר יותר עורך. מכון זה, לא רק שתרם להוצאה לאור של תחומין על מדוריו השונים, כשהוא ערוך בטוב טעם ודעת, עם מפתחות נושאים ומחברים, אלא שהוא הציף בעיות ופתרונות הקשורים להתפתחות הטכנולוגית, והציע פתרונות הלכתיים טכנולוגיים חשובים, שרבים נהנים מהם ומסתייעים בהם. כך בתחום השבת וכך בתחום הכשרות, ואפילו בתחום הרפואי והגנטי וכיו"ב.

עדות לתרומתו החשובה של תחומין היא העובדה שרבים מן המחברים וממורי ההלכה מסתייעים בו, והוא מצוטט בספרות השו"ת וכן בפסקי הדין של בית הדין הרבניים ושל בתי דין לממונות, וכן באנציקלופדיה התלמודית ועוד.

יהי תחומין יד ושם לידידי הרב ישראל רוזן ז"ל, שהטביע את חותמו בתחומין ואשר נהגתי לקראו בחייו "ישראל אשר בך אתפאר", וכל שכן אחרי מותו. תנצב"ה.

atarMbaolam

 

 

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
הגיע הזמן לימין אמיתי

  מאמר מאת עמיעד כהן

כאן ביתי

  תושבת לוד: עדין מתפרעים...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם