חקירה תחת אזהרה

10 abu

 

אשר בן אבו

פרשת הצוללות השבועית הביאה אותי לחשוב על הפעמים שבהן גם אני הייתי תחת חקירה באזהרה. הימים ימי הישיבה התיכונית ואני מונח במשרדו של הראש ישיבה על לא עוול בכפי. מישהו גנב לחברי שרוליק את שעון היד שלו בזמן שהלה הסיר אותו על מנת להניח תפילין. הרב יוחנן ברי, שהיה אחראי תפילה באותו בוקר, האשים אותי בגנבה. מה שהיה נכון. אלא שבתום לבבי עשיתי זאת ובניקיון כפיי! לא עוול היה שם כי אם מעשה לצון. כאלה היינו, שרוליק ידידי ואני, מלצנים אחד על חברו, וכחלק מתפקידי בחברות סחבתי לו את השעון. מתנה על מנת להחזיר מה שנקרא. הבעיה המרכזית שלי הייתה התזמון.

בחודש שלפני אותו אירוע מצער (שכונה באותו זמן "הגנבה הגדולה יא ווראדי") התרחשו כמה מקרי גנבות מצערים אף הם, רק שהם לא נגעו אליי לכן בזמנו לא ידעתי צער מהו. גנב בן גנב הסתובב לו חופשי בין כותלי בית המדרש ועקץ מן החרם כעכן בשעתו. הר"מים היו אובדי עצות והתלמידים אובדי חפצים כגון שעונים, ארנקים ופוגים - מצרך שהיה אז יקר במיוחד והיום לא שווה כלום. תלמידים פחדו להגיע לישיבה עם חפצים יקרי ערך ולכן העדיפו לא להגיע כלל, וגם בלי קשר העדיפו ככה. ההנהלה החליטה לשים קץ לתופעה ובמקום לגרום ללימודי הגמרא להיות מעניינים יותר הם החליטו להיטפל דווקא לנושא הגנבות.

כל ר"מ הפך לבלש חוקר, וכל מורה לספורט לבלש חוקר עם סיבולת לב ריאה מוצוינת. האמרה הידועה על מורים עם עיניים בגב, או לחילופין עם שבע עיניים בפרצוף, קרמה עור וגידים וכמובן עיניים. תלמידים הרגישו שמביטים בהם מכל פינה, ושכל מעשיהם בספר המחזור נכתבים. כמו שאמר שלמה ארצי בזמנו - "תמיד אני חשוד במשהו שוטר מדבר אליי". אח! אם שלמה ארצי היה לומד איזה דף גמרא כמה עולם התורה היה מרוויח.

בכל אופן - אני? חשוד? מה לי ולזה. אני הייתי תלמיד מצטיין, ילד טוב גבעת שמואל, ארך אפיים ורב חסד ומרבה להיטיב. כולם ידעו את זה. אני הייתי הילד ההוא שתלמידים שמאחרים לשיעורים היו תופסים אותו בחולצה ואומרים לו "אתה בא אתנו למה הרב לא יעניש אותך". אני הייתי זה שלא מעתיק במבחנים אפילו אם המורה למדעים היה אומר לו בפירוש "תעתיק בבקשה את התשובה שאני מכתיב לך כרגע במבחן המיצ"ב הזה תעשה טובה לרונן". מכל הסיבות הללו ואחרות הרשיתי לעצמי להסתובב כבן חורין אמתי ולא לחשוש למר גורלי. כמה שטעיתי.

איך שסיימתי את המהלך המבריק של סחיבת השעון של שרוליק ("הי שרוליק תסתכל שם - תחנון!" "איפה?" סוחב שעון, סוף) ניחתה עליי מהלומה אדירה באמצעות כף יד אדירה לא פחות של הרב ברי. "אתה האיש!" הוא שיבץ אליי מקראית. "אל תשלח ידך אל הנער!" שיבצתי כלעומתו את הפסוק הראשון שעלה לי למוח. הרב ברי הניף אותי כחזה התנופה היישר אל משרדו של הראש ישיבה, ואני עודני עם תפילין על קודקודי. המראה הזכיר לכמה מהחמשושים הצעירים תיאורי פוגרומים שהם למדו עליהם לקראת המבחן בהיסטוריה של אותו בוקר.

חדר הראש ישיבה, דממה. הרב ברי מצד אחד, הראש ישיבה מהצד השני, ואני בתווך. הרב ברי מחייך, אני מחייך מתוך אינסטינקט של אדם שלא מבין מה מתרחש, והראש ישיבה מחוויר כדף גמרא.

-          "מה עשית לנו הרב ברי?!" זעק הראש ישיבה. הרב ברי החליף צבעים ככריכה של שוטנשטיין.

-          "מה... זה... זה... הגנב!" גמגם הרב ברי.

הראש ישיבה נאנח, הניח ראשו בכפיו ואמר

-          "זה הרב בן אבו... הרב בן אבו.… התלמיד הכי טוב שלנו, מה עשית" (אז עוד קראו לי בן אבו).

-          "אתה לא הגנב?"

-          "אני לא הגנב".

-          "הוא לא הגנב".

-          "אבל הוא גנב שעון".

-          "זה היה מעשה לצון!"

-          "זה גם חרוז לא רע בן אבו".

-          "תודה הראש ישיבה".

-          "אז הוא לא הגנב".

-          "לא הגנב הרב ברי!"

ופני הרב ברי חפו.

אני יצאתי מחדר הראש ישיבה כחתן יוצא מחופתו וככלה מכניסה אותו שוב בכוח לחופתו. שורות שורות של תלמידים הסתדרו מולי והריעו לי שיצאתי בשלום מן הקודש. "הוא זכאי" הבריק מישהו את הסלוגן עוד הרבה לפני שאריה דרעי חשב לקחת שוחד. מאותו יום ואילך השתדרג מעמדי בבית הספר כיד ימינו של הראש ישיבה, המשתדל אצלו למען רווחתם של בני עמי התלמידים. והגנב? מספרים עליו שבעקבות המעשה שבו ראה השגחה פרטית בפועל ממש, פשפש במעשיו, עשה תשובה וכל חפציהם של התלמידים שבו כלעומת שנגנבו. בקרוב אצלנו.

לתגובות: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

 

atarMbaolam

 

 

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
הגיע הזמן לימין אמיתי

  מאמר מאת עמיעד כהן

כאן ביתי

  תושבת לוד: עדין מתפרעים...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם