עגנון על הבמה

m 6 aspaklarya

נעמה דקל

המלבוש - תיאטרון אספקלריא

את הסיפור הקצר של ש"י עגנון, "המלבוש", אולי יצא לכם ללמוד בתיכון במגמת ספרות, או לקרוא סתם כך. אבל את התובנות העמוקות שאליהן מגיע הסיפור הזה בהצגה של תיאטרון אספקלריא מצליחים להרגיש כבר מההתחלה.

הסיפור הוא על חייט זקן, שקיבל מלבוש מהשר על מנת לתקנו. המלבוש נראה כבר כמעט מושלם "אבל המלבוש עצמו מחוסר משהו, זה משהו שאם הוא יש, המלבוש מלבוש. ואם חסר - אין המלבוש מלבוש". חסרות לחייט רק עוד תפירה או שתיים, אבל אין לו פניות המחשבה והלב.

את הקולות השונים והמטרידים בתוך ראשו של החייט הזקן תרגם הבמאי פרוספר מלכה לשלושה שחקנים, שמסמלים תחומים שונים – כבוד, חשק וילדותיות. ובכל פעם אחד מהם מושך את החייט שלא לעסוק במלאכה החשובה של תיקון הבגד לשר, אלא בהבלים אחרים. פעם זה הרעב, פעם המחשבה שכוס יי"ש תעזור, בעוד היא דווקא עוזרת להתנמנם, ועוד ועוד. בהצגה ישנה דחיפות גדולה לתקן את המלבוש, גם אימה מעבדי השר האכזריים שיבואו לקחתו לשר, והרגשת ההחמצה זורקת זרקור על החיים של כל אחד מהיושבים באולם. כמה אנחנו עוסקים בתפקיד שלשמו באנו לעולם הזה, כמה במשימה הקיומית שלנו, וכמה מתנהלים ע"י כל מיני מסיחי דעת שסוחבים אותנו להיכן שיחפצו.

אווירת הדין בהחלט תלויה ומרחפת מעל ראשו של החייט, וגורמת גם לנו לנוע בחוסר נוחות בכיסא. אמנם "חסדי השר מרובים, אבל עבדיו קשים ואכזרים", והם באים לקחתו לעמוד לפני השר. השר נותן לו עוד יום להשלמת המלאכה, יום שהולך כולו לטמיון.

"השר הרבה מלבושים יש לו, יכול לוותר הוא על מלבוש אחד", זו המנטרה של החייט שנגרר אחרי תאוות לבו ובזבוז הזמן. ההקבלה להתנהלות האדם בעולם מרומזת בהחלט גם בסיפור של עגנון, אך ההרגשה היא שעל הבמה נוצרה פרשנות בהירה ומדויקת הרבה יותר. כבר מהדקות הראשונות, אווירת חשבון הנפש העצמית עולה, אז מי אני מבין כל המלבושים של מלך מלכי המלכים? מהו המלבוש שצריך להביא לפניו? האם הדרישה היא רק חיצונית, או פנימית ועמוקה? מה מתלבש במה?

המשחק המצוין של השחקנים מעצים את האווירה. בתפקיד החייט מוטי גלעדי, עם מניירות של אדם זקן, שבדיוק נלקח מהעיירה הציורית של עגנון. דני שטג המהוקצע, ציון אשכנזי הרומנטי ובעיקר יגאל פילר בתפקיד "פלונתי" – זאת אומרת אשתו של החייט - במשחק מצוין והומוריסטי.

כל המרכיבים מסביב גם הם מצוינים. המוזיקה האיכותית של נדב ויקינסקי, התלבושות של שירה גוטנטג המוכשרת, עם שימת לב לפרטים, התפאורה הפשוטה והמודולרית של ליאור שכטר והתאורה שנותנת אפקטים במתיים נוספים של אדם רוטבליט.

סופו של הסיפור הוא טראגי, ובמבנה ההצגה הוא מעט תלוש, אבל המחשבות בזמן ההצגה על כל אחד ואחת מאתנו מול משל כזה הן מה שמלווה גם הביתה, לחיים. חזק.

ההצגה תעלה בירושלים, בבית מזי"א, רח' מסילת ישרים 18 בתאריכים 10.9 ו-12.9 בשעה 20:30, ובז'ראר בכר ב-26.9 בשעה 21:30. להזמנות: 02-6511936.

 

atarMbaolam

 

 

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
הגיע הזמן לימין אמיתי

  מאמר מאת עמיעד כהן

כאן ביתי

  תושבת לוד: עדין מתפרעים...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם